VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


serban

Temperaturile sunt și la mine ca la dl.Bucovineanu. Azi dimineață erau -16 și la amiază s-a încălzit până la -9.

Eugen B

Rasa locala rezista. Din pacate vin alte rase cu diverse boli.
Doar daca este putina albina amarata va muri de frig. Defapt moare de foame ca nu se poate deplasa.
Daca va fi o iarna grea iar vor fi mari probleme

ioanardelean55


G. Iulian

Și la Galați este frig, nu ca la domnul bucovineanu dar temperatura noaptea a fost cateva zile -12 grade, acum la ora asta este -7. Zăpadă nu avem, ploaia a topit-o. La stupi mâncare este, albină este și tratamente am făcut, sper să fie bine. Iernare uscată la toată lumea.  :hi:  :hi:  :hi:

dan sebastian

Pe 9 si 10 decembrie +10 grade si chiar mai mult. Am avut zbor de curatire. Vedem peste o luna sau 2 daca mai e vreo fereastra prielnica. A fost frig toata luna noiembrie si pana in 8 dec.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nickialomita

Albina nu moare de frig. Este destul de bine adaptata. Apar probleme din alte cauze. Putem sa avem pierderi in iernile blande si sa nu avem pierderi in iernile grele. Totul depinde de cum ne am facut treaba si cum le-am pregatit.

dan sebastian

La cum am vazut ca infofloflesc Canadienii, cred ca e gresita afirmatia. Se moare si de frig, nu doar de foame. Cand sunt 2 saptamani cu temperaturi sub - 15 grade fara nici o fereastra mai buna in timpul zilei, ghemul nu se poate muta si moare cu mierea langa ea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

nickialomita

intr-o luna de iarna o familie nu consuma mai mult de aproximativ 1 kg de miere, deci chiar daca sunt 2 saptamani de frig puternic nu pateste nimic . Apar probleme cand nu am lasat suficiente rezeve de miere sau...le-am amplasat gresit.

Eugen B

Daca e albina nu moare de frig, in canada e ceva special, acolo nu cred ca rezista stupii din copaci. sunt alte motive acolo.
la noi daca ai un stup full pe 3 rame, si are mancare nu pateste nimic, cu o impachetare lejera.
Si eu ii impachete , dar moderat. Intradevar daca am ceva nuclee mai slabe le impachetez ceva mai serios. Daca este albina tanara si matca buna vor trece iarna.
Si la mine a nins serios, nu am vazut asa zapada de multi ani, dar la cum arata vreamea in 1 sapt. se va topii

dan sebastian

A trecut si saptamana si zapada e tot acolo. Orasul e blocat, drumurile sunt rele. Daca nu ploua un pic treceam de 1 metru. Asa a ramas la jumatate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Decembrie 20, 2018, 04:58:29 PM
A trecut si saptamana si zapada e tot acolo. Orasul e blocat, drumurile sunt rele...
Aşa e şi nu altfel ! 
:D
Detaliez:

stefan1


Noaptea viitoare va fi cea mai lunga din an. Incet ziua va incepe iar sa creasca si soarele sa prinda incet putere. Totusi, inertia termica a Pamantului va face ca ianuarie sa fie cea mai rece luna din an. Poate avem totusi noroc de macar o zi mai calda, pentru un zbor la albine, In ultima miere extrasa am gasit si miere de mana, depusa chiar in zona unde se formeaza ghemul de iernare si care va fi prima miere consumata in aceste luni.   :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nickialomita

Albinele se conduc dupa echinoctiu si solstitiu. Nu la multe zile dupa ce incepe sa se mareasca ziua in stupii puternici apare puietul.