Jos

Autor Subiect: VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA  (Citit de 71477 ori)

Offline gabiiasi

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 114
Re: VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA
« Răspuns #720 : Martie 12, 2018, 11:43:22 a.m. »
E bine ca au avut  zilele trecute  zbor de curatire, oricum primavara bate la usa.

Offline cipik

• Full Member
  • Mesaje postate: 901
  • Bucuresti Sec 3, Munteni-Buzau IALOMITA, 31 de ani
« Răspuns #721 : Martie 24, 2018, 08:11:06 a.m. »
Vine vara
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5926
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #722 : Mai 02, 2018, 06:46:02 a.m. »
  Contrar la ce ma asteptam, anul asta, la noi, infloritul pomilor s-a terinat in 28 aprilie, cea mai timpurie data de incheiere a infloririi pomilor din ultimii 36 de ani. Doar in anul 1998 s-a mai terminat in aprilie infloritul pomilor. Ca medie, ultimele flori de mar se terminau in 9 mai (media pe 36 de ani a datelor terminarii infloririi). Ca inceput a infloririi, media este 9 aprilie, deci la mine infloritul pomilor dura o luna. Anul asta inceputul infloririi a fost in 6 aprilie, si deci infloritul pomilor a tinut numai 3 saptamani si o zi! E o urmare a temperaturilor neobisnuit de mari din aprilie.
  Si salcamul va inflorii in cateva zile, cu aproape doua saptamani mai repede decat de obicei!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline dan sebastian

• Veteran
  • Mesaje postate: 2493
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 44 ani
    • gorjdan
« Răspuns #723 : Mai 03, 2018, 05:05:10 p.m. »
Cum merge salcamul ?
0721778887, 0765317313
Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #724 : Mai 04, 2018, 04:23:36 a.m. »
  La mine e putin salcam, doar pe hotar in locurile nelucrate si 'impadurite', dar de unde oamenii taie toate exemplarele mai groase de 4-5 cm in diametru. Totusi albinele gasesc si in acesti puieti destule flori, care cu vremea asta asa de calda dau bine nectar. Am aprofundat si inceputul salcamului a inceput anul asta din 2 mai, fata de media din 36 de ani care da 18 mai ca data medie de incepere a infloririi salcamului. A mai fost un an (2013) cand inflorirea a inceput in 7.5 si alti doi in10.5, restul infloririlor fiind mult mai tarzii, cea mai tarzie in 4 iunie. Deci inflorirea de anul asta este cu 16 zile mai devreme decat media multianuala!!! La mine salcamul dureaza cca 21 de zile, dar din toate doar 4-5 zile sunt cu cules mai important. Acuma vad ca de la inceputul infloririi sporurile la cantar sunt mai mari ca de obicei.
  Ieri cantarul a urcat 2,8kg, dar stupul orizontal are doar 16 rame in cuib cam blocate (unele cu miere din toamna) si eu le pun si cat de 1/2, dar vremea mi-a luat-o inainte.
« Ultima Modificare: Mai 04, 2018, 04:37:01 a.m. de stefan1 »

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #725 : Mai 11, 2018, 08:07:20 a.m. »
  Singurul exemplar de amorfa pe care il am a inceput inflorirea in 8 mai, fata de media multianuala care este in 23 ,05. Vad totusi ca este mai putin vizitata ca in alti ani si parca nici nu miroase asa puternic. Totusi explicatia pe care o gasesc pentru vizitarea mai putin intensa este suprapunerea cu culesul de salcam si prezenta acelui cules de polen (si probabil si nectar) de la rapita salbatica.

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #726 : Mai 12, 2018, 02:50:01 a.m. »
  In sfarsit, cantarul a urcat peste 100 kg! Era 97,7 si aseara, n-am reusit sa mai eculibrez cantarul, bratul ramanand tot sus. Ba eu credeam ca am cantar pana la 110 kg si abia acum am vazut ca nu cantareste decat pana la 100 (niciodata nu am ajuns la greutatea asta). De maine trebuie sa extrag macar partial.

Offline sfantul spiridon

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1163
« Răspuns #727 : Mai 13, 2018, 04:51:10 p.m. »
Felicitări!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #728 : Mai 14, 2018, 02:10:57 a.m. »
  Anul asta pana acum a fost un an de exceptie in multe parti din tara. Ce va fi mai departe, vom vedea.

Offline Eugen B

• Veteran
  • Mesaje postate: 1950
  • Arad
« Răspuns #729 : Mai 14, 2018, 01:16:34 p.m. »
In unele poate. Nush daca in multe

Online stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #730 : Mai 15, 2018, 06:15:14 a.m. »
  Ar putea aici sa scrie forumistii, dar cei care extrag zilnic nu mai au timp si de forum. E adevarat ca si eu am auzit de cazuri cand stuparii s-au plans ca salcamul nu a dat cum se asteptau, desi erau flori. Cauzele pot fi multe, de la seceta din toamna trecuta, la seceta de acum, la supraaglomerarea anumitor locatii sau pur si simplu la starea familiilor de albine (populatie, sanatate etc.).

Sus