Scădere masivă de populatie.

Creat de daniel.arad, Octombrie 20, 2014, 08:23:57 PM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Respecte. Un fenomen misterios sa întâmplat începând cu ultimile zile din septembrie si pana acum. Este de mentionat faptul ca fenomenul afectează mai ales familiile de albine deplasate in pastoral. Este vorba de o scădere dramatica de populație(albina). Am discutat cu mai multi prieteni care fac pastoral din zona de vest a tării, stupari experimentati care au făcut tratamentele antivaroua la timp, au asigurat rezerva pentru iarna iar unii au si stimulat... Interesant, roii ori familiile slabe ramase acasa care au fost tratate la fel acum sunt cele mai bune....
  Părerea mea, a existat in iulie din cauza vremii o pauza de 2 săptămâni fără puet, apoi un atac de varoua foarte puternic, ploi si zile reci in septembrie, eu zic ca toate acestea sunt cauza... Voi ce ziceti? Ar putea fi si altceva, o boala noua... Mai exista si in alte zone fenomenul? La ce sa ne mai asteptam? Poate deranja pe cineva calitatea mierii romanesti si ..... primim si fonduri dar si altceva?

bucovineanu

In acest sezon infestarea cu varoa a fost foarte puternica.A fost un an in care dezvoltarea parazitului a fost parca mai mare decat oricand. Probabil si din cauza iernii blande, dar posibil si datorita altor factori care au favorizat inmultirea. Ma suna multi apicultori, mai ales incepatori si ma intreaba de ce le-au plecat albinele din stupi.
Referitor la cazul concret prezentat in postarea anterioara, nu cred ca e vorba de o boala noua. E posibil ca plantele melifere la care s-a facut pastoral, respectiv floarea soarelui, sa fi fost tratate cu ceva neonicotinide. E doar o ipoteza, nu am nimic concret. Ori atacul masiv de varoa, la care se pot adauga si astfel de factori favorizanti, pot duce la aceste depopulari masive. Daca nu se vor lua masuri pentru stoparea administrarii noilor pesticide, in curand vom vorbi si la noi de faimosul ccd. Ori mai marii nostri cer derogari pentru a putea folosi ce altii au interzis prin lege. Vrem sa ajungem din urma cu orice pret tarile cu "apicultura avansata".

minicu

Repet  ce am scris pe un alt topic!  Am un var care are (de fapt avea 37) de  stupi si astazi cand s-a uitat in ei a gasit 6 fara albina, fagurii curati si cateva albine moarte pe fundul stupului. Poate spune cineva ce s-a intamplat? Va multumesc
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

bucovineanu


minicu

Nu. Fagurii erau curati ca noi nici un strop de miere si nici firimituri sau bucati de fagure nu sant in stup
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

bucovineanu

Cat timp a trecut de la penultima vizita pana cand a constatat ca au disparut albinele?

daniel.arad

Asta se întâmplă la familiile care rămân foarte slabe, sunt atacate si li se fură mierea. Sa mai faca tratament cu Varachet si sa restrângă urdinisul la cat intra 2-3 albine. Doamne ajuta.

minicu

[uPenultima vizita a fost facuta la sfarsitul lunii August si nici tratament cu varachet nu a facut.  [/u]
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

minicu

Citat din: minicu din Octombrie 20, 2014, 09:24:57 PM
[uPenultima vizita a fost facuta la sfarsitul lunii August si nici tratament cu varachet nu a facut.  [/u]

Erau familii sanatoase in mai iunie!
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

bucovineanu

Ohooo de atunci, din mai iunie, s-au putut intampla multe. E greu de stabilit cauza. Daca nu sunt rosaturi de ceara nu e vorba de furtisag. Nefacand tratamente, aproape sigur varoa e cauza.

minicu

Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

D006

Am spus si ma repet , duceti probe biologice la ANSVSA si veti avea diagnostic de certitudine. Un apicultor de la mine din judet a patit la fel , a dus probe si a fost gasita Loca Europeana. Nu uitati ca varooa merge mana in mana cu loca . Mai adaugati si cateva izonicotinoide promovate de domnul Fetea si gata apicultura romaneasca . La iarna probabil jumatate din efectivul de albine al Romaniei va disparea.

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Octombrie 20, 2014, 09:54:42 PM
Am spus si ma repet , duceti probe biologice la ANSVSA si veti avea diagnostic de certitudine. Un apicultor de la mine din judet a patit la fel , a dus probe si a fost gasita Loca Europeana. Nu uitati ca varooa merge mana in mana cu loca . Mai adaugati si cateva izonicotinoide promovate de domnul Fetea si gata apicultura romaneasca . La iarna probabil jumatate din efectivul de albine al Romaniei va disparea.

Esti chiar optimist...de fapt in acte si statistici chiar se vor inmulti numarul coloniilor peste iarna, insa realitatea va fi crunta...

Eugen B

vedem cu ce iesim in primavara. Si in zona mea multi se planga ca le mor stupii. Cineva mi-a zis ca din 300 mai are 3. La primavara se numara ouale :))

bio

Cum a spus si Dragos2006 , .. fara o analiza la ANSVSA sa existe  un diagnostic cert, noi numai ne damn cu parerea .