Ghemul de iernare

Creat de MirceaCalin, Octombrie 09, 2014, 11:05:43 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Aş dori niscaiva sfaturi despre ghemul de iernare cu care mă voi..."întâlni" pentru prima data !

MirceaCalin

Să fiu mai explicit.
Aş putea aprecia pe câte rame se va forma ghemul ?
Şi dacă da, cum ? (2/3 din ramele ocupate in octombrie ?)

PS: Capitolul acesta se numeşte: Să învăţăm unii de la alţii... soluţii din experienţa proprie

dan sebastian

Deschide stupul intr-o dimineata cand afara e sub 5 grade si o sa vezi exact ce te intereseaza. La pranz cand temp. depaseste 14 gr.mai scoti din ramele neacopertite de albine pe care le-ai vazut dimineata. Ai grija sa nu il stramtorezi prea mult.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cubby

Eu am alta problema:
Am facut completari la sfarsitul lui august si inceputul lui septembrie (5-6 septembrie) cu sirop de zahar invertit in concentratie 1:1 si 2:1 si nici acum nu sunt capacite ramele. Sunt pline ramele si capacite doar 1-2 cm in partea de sus. Miere de mana nu cred sa fie pentru ca nu am multa vita de vie in jur iar mana de la padure, nu stiu.
Ce sa fac? Sa le strang la maxim incat sa acopere bine ramele de iernare si sa nu se acreasca siropul, sau sa le las asa in speranta ca le va capaci?
Multumesc.

dan sebastian

Daca ai dat siropul de atunci eu zic ca e invertit, chiar daca nu l-au capacit. daca lovesti rama cu palma sare siropul din ea ? Daca nu sare e ok. Daca continuai sa le mai dai, ar fi capacit. Asa nu au avut cu ce continua. Daca ai intre 3 si 6 rame condsider ca e restrans. daca sunt 6 rame si vezi albina macar pe 4 intervale e ok. in nov poti sa mai scoti o rama.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Octombrie 10, 2014, 09:01:43 AM
... Ai grija sa nu il stramtorezi prea mult.
De asta mă tem !
În stup vertical de 10 am acum 8 rame; dacă intenţionez să dau şi turtă la iarnă are vreo importanţă dacă le păstrez pe toate 8 în stup ? 

Cubby

Citat din: dan sebastian din Octombrie 10, 2014, 01:32:26 PM
Daca ai dat siropul de atunci eu zic ca e invertit, chiar daca nu l-au capacit. daca lovesti rama cu palma sare siropul din ea ? Daca nu sare e ok. Daca continuai sa le mai dai, ar fi capacit. Asa nu au avut cu ce continua. Daca ai intre 3 si 6 rame condsider ca e restrans. daca sunt 6 rame si vezi albina macar pe 4 intervale e ok. in nov poti sa mai scoti o rama.
nu sare siropul, este invertit. De capacit ar fi avut cu ce pentru ca eu le-am dat aproximativ 5 litri de sirop si in stupi am gasit 3-4 rame aproape pline cu miere necapacita..
referitor la restrangere intr-o dimineata la  10 grade aveam intre 3 si 9 intervale cu albine. O sa astept o dimineata mai friguroasa. Inca nu am facut impachetarea lor.

dan sebastian

 Daca sunt pe 8 rame sigur poti scoate cel putin 1. Turte poti da din ian sau feb indiferent pe cate rame sunt.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Stefan Madalin


oroles

Citat din: Stefan Madalin din Noiembrie 16, 2014, 06:46:14 PM
Cum ai facut ghemul ?
Stefan Madalin, albinele  fac ghemul de iernare, nu apicultorul.  ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Stefan Madalin

 Imi e greu sa cred ca el chiar are un ghem pe 8 rame cu 2/3 miere si rame maronii si un sistem de ventilatie corect . Am intrebat ....

Dorindafi asta nu e CFR

Oroles - parca tu spuneai ca inoxidabil  vine de la inox , esti sigur ca nu vine de la Aur ?

Urasc oamenii care mai intai vorbesc si dupa gandesc

oroles

Citat din: Stefan Madalin din Noiembrie 17, 2014, 09:51:44 PM

Oroles - parca tu spuneai ca inoxidabil  vine de la inox , esti sigur ca nu vine de la Aur ?


Nu imi aduc aminte sa fi spus ca inoxidabil vine de la inox. Poate invers! Am gresit cu ceva? Cert este ca inoxul este un cuvant care etimologic provine de la cuvantul inoxidabil. Ne edifica DEX-ul daca vrei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Stefan Madalin

oroles, nici nu stiu daca are rost , dar..  inoxul este un material compozit . Adica nu se gaseste in stare naturala , ci trebui creat . Asta e si motivul pentru care rugineste sarma ta in stup . Tu nu ai habar, dar vrei sa explici, si asta e rusinos . Cat despre ghemul de iernare, ce sa mai vorbim .Ghemul este facut din albine, dar indrumat de apicultor , nu lasat la voia intamplarii . Iti pot preda, daca vrei sa inveti, si sa speram ca si memoria te va ajuata .

O seara buna !

MirceaCalin

@ Stefan Madalin:
Eu chiar aş fi dispus să-mi "predaţi" mie ceva din experienţa dvs.
Spre exemplu, cum se poate şti dacă va fi nevoie de hrană suplimentară pentru familia de albine ?