Ajutor de minimis pentru apicultori

Creat de viorel55, Octombrie 08, 2014, 10:56:02 AM

« precedentul - următorul »

D006


stefan1

  O sa vedeti acuma cat zahar sau inlocuitori mananca albinele unor stupari! Dar mi se pare ca este totusi o limitare pe familie. Masura este foarte buna. Daca va fi subventionat zaharul, sa vedeti ca inlocuitorii se vor ieftini mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PACO

Nu va faceti iluzii daca se va da 2 lei per familie este bine.Eu zic ca nu se merita.

D006

  Bucata de cascaval e mica , soareci multi , cred ca se va intampla ca la PNA.

TDI

E hotarare de guvern, publicata de 2 zile.

stefy.costea

Astazi am vorbit la APIA si DADR Ialomita, mi-au pus ca se deconteaza si zaharul. Luni ma voi duce sa le duc documentele sa vad ce vor spune cu dosarul complet pe masa.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Prin PNA anul acesta pentru 74 de familii cat am avut declarate si pentru care am achizitinat tratamente, roi pe faguri, familii de albine si am inlocuit ceva cutii am primit inapoi in medie 132,5 lei pe familie. Datorita PNA-ului acum am 111 familii de albine pe trei vetre de stupina.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

TDI

Citat din: stefy.costea din Octombrie 17, 2014, 08:35:28 PM
Prin PNA anul acesta pentru 74 de familii cat am avut declarate si pentru care am achizitinat tratamente, roi pe faguri, familii de albine si am inlocuit ceva cutii am primit inapoi in medie 132,5 lei pe familie. Datorita PNA-ului acum am 111 familii de albine pe trei vetre de stupina.
Ai iesit mai bine decât 141.

albinasebes

puteti spune, va rog, mai exact ce acte trebuie sa contina dosarul?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

viorel55

#24
Citat din: albinasebes din Octombrie 18, 2014, 09:01:13 PM
puteti spune, va rog, mai exact ce acte trebuie sa contina dosarul?


Din H.G privind ajutorul de minimis pentru apicultori,am extras ce documente se depun la directia agricola judeteana pana la 30-oct-2014 :

-Copie de pe CI/BI;

-copie certificat de producator sau-

-copie de pe certificatul de inregistrare la ORC;

-identificare bancara;

-adeverinta Registrul agricol

-copie inregistrare DSV;

-copie facturi de achizitie a hranei (zahar sau biostimulatori) achizitionata in perioada 1mai-30 oct.2014

Atentie: pentru documentele care se predau in copie trebuie sa aveti si originalele pt. a fi confruntate de functionarii respectivi.Cine nu a cumparat pana acum mai are timp  aproape 15zile. Aceste documente se depun PERSONAL nu prin forma asociativa !  Succes !!

bucovineanu


albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

#27
Citat

Guvernul României a adoptat, în ședința din data de 7 octombrie 2014, Hotărârea privind aprobarea schemei ,,Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai – iulie 2014 ce au produs pagube asupra sectorului apicol".

Bugetul alocat pentru despăgubirea crescătorilor de albine se ridică la peste 4,13 milioane de lei, iar sumele reprezentând ajutoare de minimis se vor plăti începând cu data de 2 decembrie 2014.

Prin actul normativ adoptat astăzi se stabilește valoarea sprijinului financiar, după cum urmează:
a) 4 lei/ familia de albine pentru o stupină de până la 75 familii;
b) 7,5 lei/familia de albine pentru o stupină cu peste 75 familii;

Totodată, actul normativ stabilește categoriile de beneficiari și procedurile de acordare a compensațiilor. Astfel, beneficiarii schemei de ajutor de minimis, conform Regulamentului de minimis in agricultură, sunt:

    apicultori, persoane fizice care deţin certificat de producător emis potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr.661/2001 privind procedura de eliberare a certificatelor de producător, cu modificările şi completările ulterioare;
    apicultori, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale, constituite potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, cu modificările şi completările ulterioare;
    apicultori, persoane juridice, precum şi orice forme asociative cu/sau fără personalitate juridică constituite conform legii.

Pentru a putea beneficia de sprijin, apicultorii trebuie să îndeplinească o serie de criterii de eligibilitate, astfel:

    să aibă familiile de albine înscrise în Registrul agricol;
    să aibă familiile de albine înregistrate/autorizate la direcţia sanitară-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti;
    în cazul achiziționării de suplimente nutritive şi biostimulatori, acestea trebuie să fie notificate la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar.

Beneficiarii, care îndeplinesc criteriile de eligibilitate, trebuie să depună cererile până la data de 31 octombrie 2014, la direcţiile pentru agricultură judeţene sau a municipiului Bucureşti.
SURSA
LINK

achio5

Am auzit astazi de la un prieten ca este vorba sa se subventioneze 7 kg de hrana pe familie,undeva prin decembrie,stiti ceva de asa ceva?(nu  vorbesc de ajutorul de minimis)

romikele

În HG cu pricina s-a strecurat se pare o eroare .
Daca
CitatTermenul final de depunere a cererilor şi documentelor însoţitoare este 31 octombrie 2014.
atunci
Citatg) copia facturii fiscale de achiziție a hranei pentru efectivul de familii de albine, factură emisă în perioada 1 mai 2014 – 30 OCTOMBRIE 2014.
deci corect ar fi OCTOMBRIE, nu NOIEMBRIE cum e in HG.