Ajutor de minimis pentru apicultori

Creat de viorel55, Octombrie 08, 2014, 10:56:02 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: albinasebes din Octombrie 23, 2014, 01:51:34 PM
la alba se cere ca factura sa aiba valoare dubla fata de suma pe care o cerem. pt 70 familii trebuie depusa o factura de cel putin 560 lei pt a primi 280 lei. un adevarat ajutor, dar pt cine?
Cei de la Alba sunt niste boi, la fel ca cel care a dat "precizarile".
Normal e sa se respecte actul legislativ, nu hartia higienica a lu Nagy.

Eugen B

concret a pus cineva dosar pentru acest ajutor?

D006


Cubby

Am vrut si eu sa depun dosarul, am avut toate actele mai putin certificat de producator vizat la zi. Fiind nou  in domeniu nu aveam, am fost la primarie sa imi fac. Costa 50 de lei si e valabil 3 luni. Am zis bine, dau si banii astia, din 200 de lei cat trebuie sa iau, tot se merita. Dar...mi-au cerut butoiul de miere sa ii faca poza, ca asa cere procedura. Aici m-am blocat. Nu am facut miere multa, iar ce am facut, s-a dus pana atunci (in octombrie).Si nici prieteni care sa imi imprumute nu am. Asa ca am ramas cu banii cheltuiti pe drumuri si un gust amar. Daca tot e sprijin pentru ca e anul calamitat, deci nu s-a facut miere, de ce mai cer certificat de producator care e valabil 3 luni?

Eugen B

Cubby era pe net exact cu ce iti trebuia la dosar, trebuia sa calculezi inainte sa te apuci, oricum stai linistit ca nu e o mina de aur ajutorul asta

Cubby

Citat din: Eugen B din Noiembrie 25, 2014, 10:41:36 PM
Cubby era pe net exact cu ce iti trebuia la dosar, trebuia sa calculezi inainte sa te apuci, oricum stai linistit ca nu e o mina de aur ajutorul asta
Da, stiam ca imi mai trebuia certificatul de producator si adeverinta de la primarie. Dar, nu am stiut in ce conditii se da acel certificat de producator.

Dan Pașca

Salutare.Colegi.Stie oare cineva cand se vor agorda banii pentru ajutorul de minimis?Anul asta,la anul,sau au uitat de noi dupa campania electorala si alegeri.
Saluatre.Sarbatori Fericite La ToataLumea.

dan sebastian

In a 2 jumatate a lui Dec  mi s-a zis ca intra. Pana acum nu au intrat

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Dan Pașca

Mersii colegu.Nici noi nu ar trebui sa le platim impozitele pana nu se acorda banii.Eu unul asa am procedat.

teoalbina

Eu acum aflu despre un asemenea ajutor! Pun si eu o intrebare: pentru anul viitor daca vrem sa achizitionam cutii de stupi avem vreo sansa de rambursare a cheltuielilor? Si daca da, cum trebuie sa procedam? Ce acte se cer ?

bucovineanu

Citat din: Dan Stuparu din Decembrie 22, 2014, 08:37:19 PM
Mersii colegu.Nici noi nu ar trebui sa le platim impozitele pana nu se acorda banii.Eu unul asa am procedat.
Din pacate daca se intarzie cu plata impozitelor dupa data limita statul percepe penalizari de intarziere. Daca statul nu va plati acei bani catre apicultori, sau ii va plati cu intarziere el statul nu va pati nimic.  :smile: Din pacate asa merg lucrurile la noi.

Eugen B

Eu din cate am inteles banii vor intra undeva prin februarie. Sper sa intre. Oricum e clar ca statu isi bate joc de noi. Normal altcumva trebuia sa se faca. Sper la anu sa fie un an bunicel si sa nu mai avem nevoie de ajutor de minimis care defapt nu prea e un ajutor.

stefy.costea

Teo ai toate sansele! Intra pe PNA 2014 - 2016 si fa-ti planuri pentru la anul, vezi ce si cum s-a dat  anul acesta.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

viorel55

  Eu cunosc multi stupari care nu au depus acte pentru acest ajutor si cu toate astea  banii nu au ajuns  !!!! 

                                                                                                                                                                                                                                                   Redau un pasaj dintr-un comunicat oficial:                                                                                                                                                                                               "Bugetul alocat schemei ,,Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai-iulie 2014 ce au produs pagube asupra sectorului apicol" a fost suplimentat până la 6.076.600 de lei.

Bugetul alocat inițial schemei ,,Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai-iulie 2014 ce au produs pagube asupra sectorului apicol" la peste 4 milioane de lei.

,,Ca urmare a monitorizării derulării acestei scheme de ajutor de minimis, s-a constatat depășirea sumei aprobate cu această destinație, întrucât numărul de solicitanți înregistrați a fost mai mare față de numărul estimat de beneficiari", a informat Ministerul Agriculturii.

În acest context, s-a decis să se suplimenteze fondurile alocate pentru despăgubirea apicultorilor.

stefy.costea

Intr-adevar bugetul a fost suplimentat cu 2.000.000 lei noi, caeasta suma a fost aprobata prin HG . Banii au plecat in teritoriu. Asteptam ca trezoreriile sa alimenteze conturile din banci ale beneficiarilor. Cu putin noroc saptamana viitoare o sa ne intre banii!    =D> =D> =D>
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine