Ajutor de minimis pentru apicultori

Creat de viorel55, Octombrie 08, 2014, 10:56:02 AM

« precedentul - următorul »

PACO

Sa inteleg ca la 100 de familii faci dovada cu facturi pentru jumatate din suma (375 lei) si ti se va deconta 750 lei.

romikele

Asa e vorba, numarul de familii reiese din adeverinta de la primarie si suma maxima de decontat din HG.
Mai multe si la obiect voi afla maine direct de la sursa...

D006

deja e noaptea mintii ! incep sa cred ca este doar o cacealma electorala marca Ponta .

TDI

Citat din: PACO din Octombrie 22, 2014, 10:45:56 AM
Sa inteleg ca la 100 de familii faci dovada cu facturi pentru jumatate din suma (375 lei) si ti se va deconta 750 lei.
scrie: Pana la maxim 50% din cheltuielile cu hrana, dar nu mai mult de 7.5 Ron de familie.
N-are cum.

romikele

Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu tot ce scrie e si aplicat.

stefy.costea

Doar ce am depus dosarul la DADR calculul este pe 7,5 lei/fam albine, am peste 75 de familii, mi-au spus ca pana pe 25 dec.2014 vom primi banii!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Eugen B

Ce facturi sau factura ai pus la acte, dar nu sunt prea curios si poti da ceva detalii

cristi_vidican

Citat din: TDI din Octombrie 22, 2014, 12:03:06 PM
scrie: Pana la maxim 50% din cheltuielile cu hrana, dar nu mai mult de 7.5 Ron de familie.
N-are cum.
Unde scrie asta cu 50%?

Laur24

Art.6.(1) Valoarea sprijinului financiar acordat prin schema de ajutor de minimis se exprimă
sub forma unei subvenţii, potrivit art. 3 alin. (6) din Regulament.
(2) Sprijinul financiar reprezentând ajutor de minimis potrivit prezentei hotărâri, se
acordă beneficiarilor definiţi la art. 5 pentru cheltuielile suplimentare efectuate de aceştea, suportate
ca urmare a fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile din perioada mai – iulie 2014, în cuantum
de, respectiv:
a) 4 lei/ familia de albine pentru o stupină de până la 75 familii;
b) 7,5 lei/familia de albine pentru o stupină cu peste 75 familii;
(3) Valoarea totală a ajutorului de minimis care se acordă unei întreprinderi/întreprinderi
unice nu poate depăşi suma de 15.000 euro pe durata a trei exerciţii financiare, în cursul exerciţiului
financiar actual şi în cele două exerciţii financiare precedente.
Nu e destul de clar ??

dumstan

Daca am 141 in derulare, pot aplica la minimis?

Laur24


stefy.costea

Pentru 111 familii de albine am pus factura de stimulent apicol (nu dau nume de produs sau furnizor pentru a nu face reclama) valoarea facturii este de 850 lei.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

albinasebes

la alba se cere ca factura sa aiba valoare dubla fata de suma pe care o cerem. pt 70 familii trebuie depusa o factura de cel putin 560 lei pt a primi 280 lei. un adevarat ajutor, dar pt cine?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Eugen B

am tot vazut luni diferite la facturi, deci daca cumperi zahar acuma mai este subventionat sau nu?

stefy.costea

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine