Ciuperca metarhizium

Creat de Kiwi Bee, Octombrie 08, 2014, 01:38:29 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Aceasta ciuperca a fost cercetata in mai multe tari pt domeniul apiculturii. Chiar si in NZ. Rezultatele obtinute in NZ au fost inaintate unei firme din USA pt a dezvolta un procedeu de a produce sporii in mod comercial si binenteles pt valorificarea acestora.Firma in cauza este sub mina lui BASF deci cred ca va mai dura pina cind treaba va fi folosita in realitate.

Conform unor informatii albinele au tendinta de a curata stupul de aceasta ciuperca deci cred eu ca ar trebui tinut stupul/stupii sub presiune de "infestare".

Este stiut de mai mult timp ca aceasta ciuperca are proprietati de a ucide insecte/acarieni. Are si subspecii si in cercetarile contra varroa au fost obtinute rezultate forate bune. Moratlitate de varroa de 90%. De altfel se zice ca rezultatul ar fi acelasi cu tratamentele chimice doar ca procesul tine mai mult timp.

Mediul ideal pt ciuperca depinde de la o subspecie la alta dar sa observat ca o temperatura de +38 C este foarte optima.

Efecte secundare asupra albinelor nu sau observat.

Haideti sa pune la un loc cit mai multe informatii deapre aceasta ciuperca.

Care ar fi plata/plantele pe care se dezvolta cel mai usor  aceasta ciuperca? Si in ce periaoda al anului?
Prin ce metode sar putea accelera dezvoltarea ei?(temperatura si umiditatea ar fi cele mai importante dar poate ca ar fi si altele la care nu ma gindesc pe moment)
Ce conditii sar putea realiza la nivel de apicultor pt depozitarea sporilor pt sezonul urmator?

Mai veniti si voi cu idei va rog.

dan sebastian

Acum aud pt prima data de acest lucru. E interesant ca s-ar putea trata stupii ecologic. Nu cred insa ca un gigant ca basf sa dea apicultorilor sau agricultorilor asa ceva. Stiu de ex ca la rapita se stropeste cu o substanta chimica apropiata de formula noastra pt stupi. Nu vad motivatia pt a produce ceva ecologic. Prefera sa faca miliarde vanzandu-si produsele chimice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Octombrie 08, 2014, 09:55:41 AM
Nu cred insa ca un gigant ca basf sa dea apicultorilor sau agricultorilor asa ceva. Stiu de ex ca la rapita se stropeste cu o substanta chimica apropiata de formula noastra pt stupi. Nu vad motivatia pt a produce ceva ecologic. Prefera sa faca miliarde vanzandu-si produsele chimice.

Dar banii apicultorilor nu au serie? Problema se pune altfel, de eficacitate. BASF e un brand si nu isi permit sa vanda "iluzii". Daca ar avea eficienta de 90% cum spune domnul stefan1, atunci e un produs bun, comparabil cu produsele pe baza de amitraz si acid oxalic, acid formic. Se mai pune si problema pretului. Produsul poate fi eficient, dar daca tehnologia asta costa prea mult si necesita specializarea apicultorilor nu cred ca vor avea succes cu ea. Orice prost stie sa faca un tratament cu VF, dar daca tehnologia cu ciuperca e prea complicata nimeni nu o va adopta. Se mai poate lua in discutie si reticenta apicultorilor fata de acest tratament (exista un stereotip care sustine ca orice produs "ecologic" este net inferior unuia chimic). O firma de aparate CT si RMN a reusit sa se impuna pe piata doar dupa ce a oferit gratis medicilor niste aparate dinastea si cursuri specializate. Apoi cand directorii spitalelor le-au cerut doctorilor sa aleaga intre mai multe firme care ofereau CT si RMN au ales acea firma pentru ca stiau deja tehnologia si sa o foloseasca. "Drumul cunoscut e cel mai scurt" spune o vorba. Asa e si in apicultura. Nu ma astept ca imediat ce va fi introdusa aceasta tehnologie sa fie adoptata de 99% dintre apicultori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Daca albinele nu suporta ciuperca si o scot afara, daca or fi si ceva probleme cu mierea sau polenul atunci nu va avea succes. Eu consider ca orice tehnologie se poate invata. Orice stupar ar prefera sa existe ceva natural care sa termine varroza. Iti dai seama ce familii ai putea avea daca nu ai avea parazitul in stupi ? Tin minte cand eram copil pe vremea lui Nea Nicu si se foloseau antibiotice iar varroza nu era ceva de speriat. Se foloseau si Apistan, Micocidin, Locamicin etc. Eram nr. 1 in lume si Apimondia era la noi. Ce familii avea mosu ? Si nu facea pastoral. Sunt constient ca nici clima nu mai e cum era.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Te inteleg Dane foarte bine. Dar si pe Oroles.

BASFul daca va avea arma secreta gata de atac precis ca nu va sta pe ginduri so comercializeze. Dar numai atunci o va comercializa zic eu daca produsul trebui cumparat din nou si din nou fara sfirsit. Dupa cite am inteles eu din cele citite acesta este stadiul de fata al projectului.

Totusi eu mam gindit si la posibilitatea de a face ceva la nivel de stupina, dar deocamdata nu am informatiile necesare pt un astfel de project.

dan sebastian

Aici ai pus punctul pe I. Daca ciuperca vindeca 100 % nu are rost s-o produca. Exact ca medicamentele de inima. Trebuie luate zilnic, timp de o viata. De aia speciile sunt pe cale de disparitie. Si cu mutatiile si genetica o sa vezi ca si noi suntem pe cale de disparitie la primele greseli iremediabile. Tot la reproducere se refera.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.