miere cu glicerina

Creat de un_escu, Octombrie 02, 2014, 09:35:14 AM

« precedentul - următorul »

un_escu

    In ABC...apicol de C Hristea am gasit urmatoarea fraza  ''Unmijloc practic,ieftin si sigur,pt pastrarea mirii lichefiate cat mai mult timp,este folosirea unei proportii de 2 la suta glicerina de cea mai buna calitate,care se adauga in miereatunci cand este calda.'Ce parere aveti,si daca a folosit cineva acest sfat ?


bismark

   Ce interes ai avea sa o lichefiezi si sa o mai si alterezi cu glicerina.Mierea asa cum este ea cristalizata poate fi pastrata multi ani.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bismark din Octombrie 02, 2014, 03:19:49 PM
   Ce interes ai avea sa o lichefiezi si sa o mai si alterezi cu glicerina.Mierea asa cum este ea cristalizata poate fi pastrata multi ani.Cu respect
Spune asta unui cumparator! Cumparatorii fug ca dracul de tamaie de mierea cristalizata. Omul a inteles ce vrea clientul si ca sa isi vanda mierea... Chiar si cei care stiu ca mierea cristalizeaza nu o cumpara pentru ca isi dau seama ca e mai veche de 6 luni, desi mierea aia nu are nimic. Mie unul imi place cristalizata ca nu curge de pe felia de paine. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Dupa cum am citit pe undeva,s-a gasit miere si in piramidele din Egipt foarte buna.Cine nu cunoaste crede cei spune speculantii, ca cea botezata din ceaiuri si zahar care nu cristalizeaza sau cea fiarta in care s-a distrus tot ce era sanatos e mai buna ca de si asta este tot o fata a comertului capitalist cind nu face nimeni un control ce bagam in noi.Oh, am sarit din lac in put.Cu resapect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

TDI

In piramide au rămas doar zaharurile. Nu era alterata, doar deahidratata eventual.
Tot ce era viu, plecase demult.

cipik

Daca îmi aduc bine aminte de aceast tip de intamplare se leagă si începuturile mele ca apicultor. Pe toți cei care ii cunosc si aduc vorba de miere le recomand MIEREA CRISTALIZATA.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

S-a mai discutat despre legenda mierii din piramide. In realitate nu s-a gasit nicaieri asa ceva. Este o prostie inventata de jurnalistii de la National Geographic. Articolul a aparut prin anii 20 ai secolului trecut si vorbea de mormantul faraonului Tutankamon. Am gasit inventarul acestui mormant cand a fost descoperit si nici urma de vreun strop de miere.

Stiu sigur ca pe teritoriul Georgiei s-a descoperit urme de miere intr-un vas de cca 5000 de ani dar nu stiu daca a gustat-o cineva. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: un_escu din Octombrie 02, 2014, 09:35:14 AM
    In ABC...apicol de C Hristea am gasit urmatoarea fraza  ''Unmijloc practic,ieftin si sigur,pt pastrarea mirii lichefiate cat mai mult timp,este folosirea unei proportii de 2 la suta glicerina de cea mai buna calitate,care se adauga in miereatunci cand este calda.'Ce parere aveti,si daca a folosit cineva acest sfat ?

..pe la ce pagina./.??


un_escu

   Bibliografia citatului de mai sus este "Const. L. Hristea      L.S. Padurean   A.B.C.... Apicol    volumul  ll de la litera M la litera Z   Editura agro-silvica  Bucuresti   1967   cuvant miere pagina 98 stanga jos." Scuze de informata incomplta.

TDI

Pe clienti ii educi greu sau deloc.
Singurul produs apicol nemuritor este si a fost ceara. Restul se degradează in cativa ani.