Răpită albă

Creat de dodo79, Octombrie 02, 2014, 04:12:10 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

In drum spre locul de munca am văzut lanuri cu răpită albă. Printre ele sunt si de culoare violacee. Oare sunt melifere sau hibrizi?

dan sebastian

Sigur e melifera.Cred ca esti norocos daca ai rapita care e pusa ptrimavara si infloreste toamna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dodo79

As fi norocos daca as avea stupii aici. Sunt in Danemarca :hi:

dan sebastian

Candva si fermierii nostrii vor observa valoarea acestei culturi. Important este sa o cultive vreun vecin. Apoi va veni si imitarea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dodo79

In poze se pot vedea ca au si galbena si au si alba.aici nu este petec de pamant care sa nu fie lucrat.fermele de cai au pe langa ele zeci,poate sute de ha cu lucerna amestecata cu iarba sau trifoi amestecat cu iarba .foarte curate si intretinute.sper ca intr-o zi sa vad si eu apicultori pe aici.

jonny_it

Citat din: dodo79 din Octombrie 02, 2014, 04:12:10 AM
In drum spre locul de munca am văzut lanuri cu răpită albă. Printre ele sunt si de culoare violacee. Oare sunt melifere sau hibrizi?

Pune o poza in detaliu, eu as crede ca planta respectiva nu este rapita  :)

:hi:

dodo79

Citat din: jonny_it din Octombrie 03, 2014, 04:28:46 PM
Citat din: dodo79 din Octombrie 02, 2014, 04:12:10 AM
In drum spre locul de munca am văzut lanuri cu răpită albă. Printre ele sunt si de culoare violacee. Oare sunt melifere sau hibrizi?

Pune o poza in detaliu, eu as crede ca planta respectiva nu este rapita  :)

:hi:
am sa incerc saptamana viitoare sa fac o poza mai de aproape

bio

Citat din: dodo79 din Octombrie 02, 2014, 04:12:10 AM
In drum spre locul de munca am văzut lanuri cu răpită albă. Printre ele sunt si de culoare violacee. Oare sunt melifere sau hibrizi?

Acolo nu vine iarna peste citeva saptamini..??..

..ma gindesc,  daca vine iarna cind naiba se recolteaza sau  este pusa ca furaj pentru animale .

dodo79

Citat din: bio din Octombrie 03, 2014, 09:33:28 PM
Citat din: dodo79 din Octombrie 02, 2014, 04:12:10 AM
In drum spre locul de munca am văzut lanuri cu răpită albă. Printre ele sunt si de culoare violacee. Oare sunt melifere sau hibrizi?

Acolo nu vine iarna peste citeva saptamini..??..

..ma gindesc,  daca vine iarna cind naiba se recolteaza sau  este pusa ca furaj pentru animale .
mai degrabă cred ca e PTR animale. Sunt multe ferme in zona
Încă nu are Păstăi , doar primele flori.

dodo79

Citat din: jonny_it din Octombrie 03, 2014, 04:28:46 PM
Pune o poza in detaliu, eu as crede ca planta respectiva nu este rapita  :)

:hi:
Ia uite

pistol28

Florile prezentate sunt de la ridichie.
   

Raphanus sativus

http://mkalty.org/raphanus-sativus/

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79