Cum transformati propolisul in pulbere?

Creat de TDI, Septembrie 25, 2014, 09:21:15 AM

« precedentul - următorul »

TDI

Pentru o mai buna prelucrare a propolisului acesta trebuie măcinat, transformat in pulbere. Dupa o congelare foarte buna cu ajutorul unui blender sau a unui utilaj asemănător acesta trebuie măcinat.
Ce doresc eu sa aflu sunt caracteristicile aparatului, denumirea, locul de achizitie si prețul.
Va multumesc!

oroles

Am pus poze si am spus cum am procedat pe pagina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6934.60

Eu am folosit o rasnita de cafea electrica, noname, 150 w luata din piata. E ceva rusesc. Macina si lemnul daca e inghetat. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Citat din: oroles din Septembrie 25, 2014, 12:55:39 PM
Am pus poze si am spus cum am procedat pe pagina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6934.60

Eu am folosit o rasnita de cafea electrica, noname, 150 w luata din piata. E ceva rusesc. Macina si lemnul daca e inghetat. :)
Asta-i tare. Musai sa o caut si eu, mai ales ca sunt tot din Bacău. :D
Pune te rog o poza si cu rasnita.
Sănătate!

oroles

#3
Asta e modelul luat de mine. Vad ca pe cutie scrie 180w. Am luat-o de la Piata Mare, de la un magazin de electronice aflat langa magazinul cu telefoane second hand de unde iti incarci ieftin cartela Pre Pay. E la baza scarilor care duc spre tiganii cu blugi de vanzare, vis-a-vis de fierarie. Au intotdeauna afara niste boxe audio mari de vanzare. Numai daca ceri ti se da garantie. :D Eu am avut un mouse, s-a stricat si mi l-au schimbat.

Nu mi-a trebuit una mai scumpa deoarece nu o folosesc zi de zi. Nu sunt bautor de cafea. O folosesc doar la propolis si la pulbere de plante medicinale din care fac tincturi. Macina orice. Am macinat sunatoare pentru tinctura care are o radacina lemnoasa. :D

Iata poza cutiei.


Dupa macinis:





Propolisul se curata cam greu. Chiar daca e inghetat, prin macinare se mai incalzeste si se lipeste de plastic. Cuva e din inox si nu se lipeste de ea. Se curata tot la rece.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

In ce zona ai stupina? Poate iesim la o bere in Bacau. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

virgiliu

La cât se poate strânge într-un sezon prefer răzătoarea.