poze detaliate familie albine

Creat de livulik, Septembrie 22, 2014, 08:48:04 PM

« precedentul - următorul »

livulik

Ziua bună!
am vrut să vă prezint această familie pentru a-mi confirma/infirma dacă așa cum se prezintă o pot considera pregătită pentru iernare.
menționez că ramele de unde va ieși puietul căpăcit vreau să le scot din cuib...

p.s. ramele sunt aproximativ la fel pe ambele fețe!

livulik

acum este pe 10R...cred că va ierna pe 6-7R...

Aștept părerile Dvs.

TDI

#2
6 rame albina, 15 kg hrana, 1 rama puiet capacit la eclozionare - 11 dm2, puiet larvar nu stiu cat e.
Ramele albe trebuie descapacite si scoase, repede, dupa diafragma sau in cat. Dupa operatiunea asta, in functie de câtă albina eclozioneaza si câtă albina moare, in functie de cat consuma - in principiu, dupa ce ai descapacit ramele 1, 6, 8 si ai aranjat cuibul 3,2,4,9,10,7,5 mai vezi ce se mai întâmplă - ai putea sa-i mai dai vreo 3 kg sirop 3:1, dar doar in principiu.

Asezarea asta e dupa pozele nedeschise individual, fără observarea puietului larvar. Sunt aigur ca in fata stupului as organiza familia altfel. Dar pana una, alta da-i bice. Structura clasica la ora asta e: 1. Miere capacita80-100% 2. Pastura cu miere 75-85% 3. Ramele cu puiet capacit4. Ramele cu puiet larvar 4. Pastura cu miere 5. Miere

In stupii mei anul trecut la 15 august nu mai aveam puiet in stupi, puietul capacit intre 27 iulie-1august a fost albina de iernare, tot puietul larvar a fost canibalizat, rezerve de hrana - doar miere peste 13 kg media, am mai completat cu vreo 4 kg zahar media. Tot atunci aveam o medie de 1.1  kg pastura, la 15 august media era de 100 grame.
Fiecare an e diferit, acum am si puiet si pastura.