Îmbrăcare falţ cu tablă vs. distanţier metalic

Creat de MirceaCalin, Septembrie 17, 2014, 11:07:50 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Aş dori să aflu dacă folosiţi tablă pentru falţul interior ( pe care se aşează speteaza superioară a ramelor ) sau distanţiere metalice.

RazvanTi

daca ai ceva timp liber de "bibilit" (taiat in fasii apoi la lungime si apoi indoit la 90jde grade) cu tabla iesi mai ieftin
daca nu ai timp liber, cumpara distantieri...
tu alegi...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ciucur

Distantierii sunt eleganti, ramele vor fi crescute frumos, insa au un mare dezavantaj - nu mai poti impinge ramele.
Daca scoti o rama din mijlocul cuibului, trebuie sa mai muti si altele individual, nu le poti impinge ca pe faltul liber sau acoperit cu tabla.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Initial am vrut sa ma duc pe rame fara umerase...la care am renuntat ulterior si am ramas cu cateva lazi cu distantiere...Sunt foarte nepractice in cuib. Ai de mutat rama cu rama pe dintii aia...pierzi mult timp. Nu recomand. In magazie sunt ok daca ai rame normale, neingrosate.

mihai.vr

Chiar este diferenta daca e cu tabla sau e doar lemnul simplu? Eu am doar lazile cu umarul normal de lemn. Pe la ce apicultori am fost, tot de lemn erau, deci nu am putut sa vad daca e mai usor sau ce avantaje au...

ciucur

Citat din: mihai.vr din Septembrie 18, 2014, 02:34:22 PM
Chiar este diferenta daca e cu tabla sau e doar lemnul simplu? Eu am doar lazile cu umarul normal de lemn. Pe la ce apicultori am fost, tot de lemn erau, deci nu am putut sa vad daca e mai usor sau ce avantaje au...

Este diferenta parerea mea. Nu se lipesc ramele asa de tare (albina nu propolizeaza pe tabla), se curata mai usor si faltul va rezista mai mult. Mult mai usor muti ramele fara sa le ridici de pe falt.
Nu sunt asa folosite pentru ca e destul de migalos sa le faci bine si pana acum nu prea erau disponibile la vanzare. Cred ca am vazut la ultimele targuri la care am fost.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Mi-a luat Ciurcur vorba din...tasta. :bravo:
Am si cu tabla si sunt chiar ok...   :hi:

bucovineanu

Daca distantierele se montea za in asa fel incat ramele sa fie la 5-8 mm de faltul din lemn albinele nu lipesc chiar deloc ramele de falt.

MirceaCalin

Problema mea e ca albinele mele imi propolizează grozav ramele, atît pe cele aşezate pe distanţiere si pe cele aşezate direct pe lemn şi aş vrea să încerc şi varianta cu tablă pe falţ.
Dacă nu mă descurc cu "bibilit"-ul, cum spunea RazvanTi sper să găsesc ceva potrivit pe la viitoarele târguri apicole (Deva şi/sau Sighişoara)
Mulţumesc pentru păreri !

bucovineanu

Probabil nu am fost foarte clar. Daca distantierele se monteaza mai sus astfel incat rama sa fie ridicata cu 5-8mm fata de falt ramele nu vor fi propolizate deloc.

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Septembrie 18, 2014, 11:03:39 PM
Probabil nu am fost foarte clar...

:wink:
V-am înţeles perfect !

Şi înţeleg si punctul de vedere următor:

Citat din: yulian din Septembrie 18, 2014, 12:30:25 PM
... lazi cu distantiere...Sunt foarte nepractice in cuib. Ai de mutat rama cu rama pe dintii aia...pierzi mult timp...

ciucur

Citat din: bucovineanu din Septembrie 18, 2014, 11:03:39 PM
Probabil nu am fost foarte clar. Daca distantierele se monteaza mai sus astfel incat rama sa fie ridicata cu 5-8mm fata de falt ramele nu vor fi propolizate deloc.

Cred ca putem face asta doar daca de cand construim lada ne propunem folosirea distantierelor. Altfel se modifica distanta dintre rame si podisor.
Atentie insa pentru cei ce vor sa foloseasca distantiere ca sunt distantiere de cuib si distantiere pentru cat (magazie) in scopul de a forta albina sa ingroasa rama si de a folosi cu o rama mai putin in cat fata de cuib .
Cand mi-am facut ultimele lazi, intr-o seara eram destul de obosit, si la sfarsit am prins provizoriu un distantier sa vad cum se aseaza ramele. Lada era de 12 rame insa la numaratoare avem 11... Incurcasem distantierele.

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 18, 2014, 10:35:09 PM
Problema mea e ca albinele mele imi propolizează grozav ramele, atît pe cele aşezate pe distanţiere si pe cele aşezate direct pe lemn şi aş vrea să încerc şi varianta cu tablă pe falţ.
Dacă nu mă descurc cu "bibilit"-ul, cum spunea RazvanTi sper să găsesc ceva potrivit pe la viitoarele târguri apicole (Deva şi/sau Sighişoara)
Mulţumesc pentru păreri !


Eu ingrijesc 18 familii. Din astea am 3 pericol la propolizare. Nu e vorba numai de cantitatea de propolis ci si de calitatea lui. Mai precis lipeste incredibil de tare. Daca nu inderc desprinderea ramei mai intai tragand-o in sus cu scararul, sigur mi se rupe lemn din umarul lateral al ramei.
Lucrez la ele pe cat pot cand e mai cald deoarece cedeaza propolisul mai usor.

Citat din: yulian din Septembrie 18, 2014, 02:50:20 PM
Mi-a luat Ciurcur vorba din...tasta. :bravo:
Am si cu tabla si sunt chiar ok...   :hi:

Yulian, noi suntem vecini mai si suntem pe aceeasi frecventa la multe lucruri.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Încerc în continuare să găsesc profilele de tabla pentru falţuri !
Dacă vede cineva pe la vreun târg aş avea rugămintea să mă îndrume.
N-am posibilitatea să le confecţionez personal şi parcă nu m-aş încurca cu profilele de aluminiu pentru rigips că trebuie să tai din lăţime...

Kiwi Bee

Aici in NZ am intilnit cutii mai vechi/folosite care aveau faltul mai adinc(deci pe verticala) si cind puneai rama in cutie ati mai raminea spatiu(max 5mm) intre rama si muchia superiaora a cutiei. La inceput nu inelegeam rostul caci mie ami plac cutiiele unde rama va fi la nivel cu muchia superiaoara a cutiei. Mai tirziu am intilnit cutii unde faltul era la fel de adinc si era montat si o fashie de tabla. Ceva de genul 20mm latime si una din muchii avea o indoitura(180 de grade). Deci in teorie este vorba despre ceea ce a descris si Bucovineanu dar fara dinti pt distantiere.
Ramele vor sta pe muchia cu indoitura a fashiei de metal si nu vor mai fi in contact cu lemnul deloc.

Si eu am probleme citeodata cu propolizarea. Defapt problema se poate rezolva cu o selectie a viitoarelor matci dar la mine asta nu este cel mai important lucru. Lucrind numai cu rame de plastic ma descurc(nu zic ca nu miar conveni stupi cu mai putin propolis).

Ma gindesc ca eventual colectind propolis(cu plasa) albinele nu vor propoliza ramele asa de mult.

MirceaCalin

Da, mă bate gândul să încep colectarea propolisului din acest an.
Am văzut că englezii au de vânzare profilele metalice căutate de mine pe eBay; sunt însă destul de scumpe !
Ei le numesc "Beehive Steel frame runners"