Stupii Batranului. Sunt buni de ceva?

Creat de oroles, Septembrie 14, 2014, 08:22:44 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Nu iti face problem asa cum a zis si Romikele, albine sa ai in stupi ca de grosimea lemnului nu este nicio problema. Scandura vine la 2,5 grosime si trasa pe ambele fete de cate doua ori se pierd 3-4 mm din grosime si ramane la 22-20 grosime.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PACO


cipik

Da, Este din caramida Poroterm si cu polistiren de 10 la exterior si 5 la interior.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PACO


xvader

am vazut azi la targ, pe viu stupii batranului si aratau foarte bine
nu mai aveam bani sa iau macar unul - doi de proba, dar poate la primavara...
la cat de ingrijiti erau lucrati eu zic ca merita

oroles

Citat din: xvader din Septembrie 20, 2014, 09:14:02 PM
am vazut azi la targ, pe viu stupii batranului si aratau foarte bine
nu mai aveam bani sa iau macar unul - doi de proba, dar poate la primavara...
la cat de ingrijiti erau lucrati eu zic ca merita
@xvader, intotdeauna mostrele sunt net superioare produsului de linie. Doar nu credeai ca la targ vor aduce stupii cei mai slabi. :D Oricum, cum am mai spus-o: Experienta e cel mai bun profesor. Pana nu vezi tu cu ochii tai nu ai cum sa te convingi. Cum sunt genul care ma mananca in cur, voi comanda si eu ceva bucati si voi pune opiniile pe forum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: oroles din Septembrie 21, 2014, 09:20:22 PM
... Cum sunt genul care ma mananca in cur, voi comanda si eu ceva bucati si voi pune opiniile pe forum.

Daca vei comanda stupii doar ca sa ai ceva de carcotit, trebuie sa stii din start ca nimic nu este perfect...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Nop, ii comand ca am nevoie, nu ca sa carcotesc. Anul acesta am tinut cate 2 roiuri in orizontali si vreau sa le dau drumul. Vreau sa le dau drumul sa se dezvolte incepand de la anul (daca ies in primavara cu toti). Am 12 cutii cu cate 2. Mai am 3 stupi goi. Deci mi-ar mai trebui 8-9. Apropo, cand pot sa trasvazez primvara fara ca sa se intoarca pe vechea pozitie? Stiu ca inainte de zborul general de curatire, insa nu prea stiu cum sa apreciez cand are loc, nestand toata ziua langa ei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Transvazeaza-i inainte sa pleci cu ei in pastoral. In acest fel, primul zbor pe care il vor efectua va fi zborul de orientare la noul amplasament, fara a avea probleme de depopulare a unei familii in favoarea alteia.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 21, 2014, 09:40:57 PM
Transvazeaza-i inainte sa pleci cu ei in pastoral. In acest fel, primul zbor pe care il vor efectua va fi zborul de orientare la noul amplasament, fara a avea probleme de depopulare a unei familii in favoarea alteia.

Din pacate nu fac pastoral.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Inlocuieste orizontalul cu doi verticali si ai grija ca urdinisurile acestora sa fie pe cat posibil in locul in care se aflau cele ale orizontalului. Daca procedezi astfel, poti face transvazarea si acum, pentru ca albina se orienteaza dupa loc, nu dupa culoarea sau forma stupului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Ideea e bunicica, dar nu prea am cum sa o aplic. Asta ar insemna sa schimb toti stupii orizontali cu cate 2 si sa tin cutiile de orizontali libere.  ))/



Uite: Stupii 4 si 5 au cate doi. Sa zicem ca fac rost de verticali. Ideea era sa las unul intr-un orizontal si unul in vertical. Daca aveau si pe lateral urdinis era bine. Vecinii au si ei cate 2. M-am gandit sa fac un pastoral. Am un loc bun la rapita dar e in apropierea lui E85 care e foarte intens circulat si cred ca o sa imi omoare albinele. In lipsa de pastoral cum as rezolva problema?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Transvazeaza cate un roi din fiecare orizontal intr-o alta cutie si muta-i pe o alta vatra (la cel putin 10 km distanta) pentru vreo 3 saptamani... in curtea bunicilor, a unui coleg, prieten.
Dupa aceea ii poti readuce pe vatra ta si ii poti amplasa unde doresti.

O alta varianta ar fi sa ii transvazezi in alte cutii toamna tarziu, cand albinele nu au mai iesit la zbor de aproximativ 2 saptamani, insa atunci ar fi problema cu temperatura scazuta si tranzvazarea ar fi dificila si periculoasa pentru ca s-ar putea pierde matca. Eu am mutat stupii pe aceeasi vatra, tarziu in noiembrie la o temperatura exterioara de 10 grade, insa nu am facut transvazare ci i-am mutat cu tot cu cutie.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI

Citat din: oroles din Septembrie 21, 2014, 10:52:38 PM
Ideea e bunicica, dar nu prea am cum sa o aplic. Asta ar insemna sa schimb toti stupii orizontali cu cate 2 si sa tin cutiile de orizontali libere.  ))
N-ai nevoie de cutii pentru roiuri la anul?

Uite: Stupii 4 si 5 au cate doi. Sa zicem ca fac rost de verticali. Ideea era sa las unul intr-un orizontal si unul in vertical. Daca aveau si pe lateral urdinis era bine. Vecinii au si ei cate 2. M-am gandit sa fac un pastoral. Am un loc bun la rapita dar e in apropierea lui E85 care e foarte intens circulat si cred ca o sa imi omoare albinele. In lipsa de pastoral cum as rezolva problema?
Daca te referi exclusiv la transvazare, o poti face cam oricand, dar sa iei in calcul depopularile si eventualele pierderi de matci. Cu cat o faci mai devreme, cu atât e mai puțin probabil sa pierzi matci.
Încearcă sa intri cu albinele in partea opusa soselei, cat mai departe de trafic.

RazvanTi

#29
Citat din: oroles din Septembrie 21, 2014, 10:52:38 PM
Ideea e bunicica, dar nu prea am cum sa o aplic. Asta ar insemna sa schimb toti stupii orizontali cu cate 2 si sa tin cutiile de orizontali libere.  ))/



Uite: Stupii 4 si 5 au cate doi. Sa zicem ca fac rost de verticali. Ideea era sa las unul intr-un orizontal si unul in vertical. Daca aveau si pe lateral urdinis era bine. Vecinii au si ei cate 2. M-am gandit sa fac un pastoral. Am un loc bun la rapita dar e in apropierea lui E85 care e foarte intens circulat si cred ca o sa imi omoare albinele. In lipsa de pastoral cum as rezolva problema?

iei de la 5 albastrul si il bagi in vertical.
iei de la 4 maroul (sau rosu-ce-o fi) si il bagi in alt vertical
iei de la 5 celalalt roi si il bagi in 4
cutia 4 o scoti din peisaj si cutia 5 o tragi pe mijloc
cei doi verticali vor flanca orizontalul
incepi apoi sa muti cate 10-15 cm pe zi exteriorul pana poti baga inapoi un orizontal
simplu.... elaborat dar simplu...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro