Stupii Batranului. Sunt buni de ceva?

Creat de oroles, Septembrie 14, 2014, 08:22:44 AM

« precedentul - următorul »

oroles

A luat cineva kit dezansamblat de stupi de la Batranul?  Sunt buni de ceva? Tot vad reclama si ma bate un gand. Mai am nevoie de vreo 9 stupi pentru la primavara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

Un coleg de pe forum (nu dau nume)spunea ca cei varianta aca sunt bunicei dar ceilalti lasa de dorit oricum interesant subiect din care domnul Batranul sau domnul Loret poate trage sugestii despre marfa dumnealor si inbunatatirile care isi mai au locul

romikele

Eu am luat 30 de kituri pe 10 rame tip ACA si sunt foarte multumit de ei.
Mai am si din "editiile" mai vechi. unii au avut probleme cu materialul, dar acum nu am mai intampinat astfel de probleme.
Panourile sunt incheiate acum direct la fabrica, iar finisarea e net superioara.

oroles

Romikele, chiar ma bucur ca ai recunoscut ceva "hibe" ale stupilor. Voiam ceva stupi simpli cu cat, cat mai iefitini...si daca se poate si buni. :D Pana la urma cred ca voi opta pentru varianta asamblata. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Eu prefer varianta "kit".
Il asamblezi singur asa cum vrei si n-ai motive sa injuri fabricantul ca nu e incheiat bine  :D

filip

Uneori privesc cu nostalgie prima lada de stupi facuta de mine.
Nu se compara cu nici un kit vazut in piata.Erau alte vremuri.Aici Romikele are dreptate,daca esti mofturos,nu gasesti perfectiune la pret mic.Dar daca esti priceput ,dintr-un kit poti face o lada buna.Nimic nu-i vesnic,decat prostia.Unii se incapataneaza sa plateasca taxa pe prostie,doar pentru a beneficia sa ocupe un loc in primul rand...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

prisecarul

eu sunt multumit de ei, ii am de 5-6 ani. trebuie mare grija la asamblare ca sa se imbine perfect. in rest, ca la toti stupii din lemn, vopsea, dezinfectare, grija la manevrare, etc.!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Citat din: prisecarul din Septembrie 14, 2014, 04:13:53 PM
eu sunt multumit de ei, ii am de 5-6 ani. trebuie mare grija la asamblare ca sa se imbine perfect. in rest, ca la toti stupii din lemn, vopsea, dezinfectare, grija la manevrare, etc.!

Idem!

Cine are doua maini stangi, este de preferat sa-i cumpere asamblati. Nu de alta, dar daca ii asambleaza el, va injura degeaba fabricantul.
Cine este "meserias", dintr-un kit face minuni. Dar trebuie sa lucrezi atent, sa te pricepi sa-l montezi si sa nu iti fie rusine chiar sa pui mana pe rindea daca este nevoie.
Cu ani in urma era o problema cu materialul, in sensul ca lemnul folosit nu era suficient de uscat, dar acum asta este... istorie.
In plus au investit mult in dotari, au achizitionat utilaje performante, iar rezultatul se vede!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Eu am luat 5 stupi de 12 rame, si sunt extrem de multumit de ei, de trei ani stau afara si nu au nici o crăpătura..anul viitor intentionez sa mai iau inca 10 buc. Felicitari Bătrânului si lui Lorant. =D>
In plus fiica mea, Albinutza,  a castigat la Targul de la Sighisoara, anul trecut un stup ansamblat si un chit, chitul a fost foarte usor de ansamblat, finisajele fiind unele superioare, ..am dat direct vopsea fara sa fie nevoie de șlefuire, am  chituit doar capurile la suruburi..
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

[quote author=filip link=topic=7669.msg192246#msg192246 date=1410
Romikele are dreptate,daca esti mofturos,nu gasesti perfectiune la pret mic.Dar daca esti priceput ,dintr-un kit poti face o lada buna.Nimic nu-i vesnic,decat prostia.Unii se incapataneaza sa plateasca taxa pe prostie,doar pentru a beneficia sa ocupe un loc in primul rand...........
[/quote] Lemnul e viu, tot timpul lucreaza. Cautarea perfectiunii e buna, insa trebuie sa realizezi ca e un ideal. Sunt de aceeasi parere. Daca ti-i asamblezi singur vei fi mult mai multumit de rezultat. In plus cineva intelept zicea ca important e ce e in lada, adica albina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pad3

eu am luat in 2 randuri. prima data, jos palaria insa al doilea lot nu a avut lemnul uscat bine- jumatate din ei au crapat imediat ce i-am dat in folosinta. era o perioada cam aglomerata si probabil... s-a fortat nota
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Citat din: sandupop din Septembrie 15, 2014, 10:03:06 AM
Eu am luat 5 stupi de 12 rame, si sunt extrem de multumit de ei, de trei ani stau afara si nu au nici o crăpătura..anul viitor intentionez sa mai iau inca 10 buc. Felicitari Bătrânului si lui Lorant. =D>
In plus fiica mea, Albinutza,  a castigat la Targul de la Sighisoara, anul trecut un stup ansamblat si un chit, chitul a fost foarte usor de ansamblat, finisajele fiind unele superioare, ..am dat direct vopsea fara sa fie nevoie de șlefuire, am  chituit doar capurile la suruburi..
Hmmm... Nu am stiut ca Albinuta e fiica ta! Ai un copil reusit. Vorbesc din postura unuia pe care Dumnezeu nu l-a pricopsit cu niciun copil, in ciuda eforturilor facute.

Eu am avut stupi facuti din scandura uscata care s-au vantuit si au mai crapat usor. Am sa vad ce o sa fac. Am toate cele necesare pentru construirea stupilor, mai putin timp. Pana acum am platit "mesteri".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

@ oroles
Mulțumesc pentru aprecierile la adresa albinutzei. Este o fetiță de ispravă , si e tare ocupata cu scoala, cu sportul, cu albinele.....În privința moștenitorilor,  nu trebuie disperat, Dumnezeu e mare si cred ca le rezolva pe toate, in cazul tau nu e timpul pierdut, ..albinutza s-a nascut cand aveam 28 de ani....
In privința stupilor,  si eu cochetez cu ideea de a-mi face singur lăzile,  dar inca nu am avut timp si curaj sa incerc...nu-i o treaba ușoară,  daca vrei sa faci calitate, ..sa nu îți spun ca tatal meu a fost ...tâmplar. Eu cred in cazul crapaturilor,  tot secretul sta in calitatea scândurii..
Am avut onoarea să vizitez fabrica de stupi de la Tg. Secuiesc, acolo folosesc materiale si echipamente de calitate, am vazut ca panourile pentru stupi sunt din scânduri fara nici un nod, poate in toamna asta nu dar la primăvară,  vreau sa mai iau câțiva stupi de la ei.... :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Edi D.

 Am luat si eu 3 stupi sub forma de kit,i-am asamblat si pana acum nu am motive de nemultumire.Singurul motiv de ingrijorare,si cu ocazia asta va si intreb,este grosimea de 20 mm a peretilor.Credeti ca o sa fie probleme cu iernarea? Daca da,imi puteti spune si cum sa procedez sa fie totul bine.Multumesc.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

romikele

Stupii ME STAS au peretii de 20mm si dupa zeci de ierni nu au nici-o problema.
Singura grija e sa nu existe crapaturi sau alte neetanseitati.
In rest, curatenie, igiena  si hrana suficienta si de calitate la albine!