Stupina mosului

Creat de mosunick, Septembrie 03, 2014, 01:16:02 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

Multumesc pentru idei.
Am cantarit apa pentru a stabili cu precizie cantitatea de apa, si in consecinta sa stabilim, prin determinarea greutatii cat mai exact cantitatea de lichid continuta. Avand in vedere densitatea specifica a apei de 1 kg/litru, am stabilit ca ceea ce am masurat cu cantarul are 153 g deci 153 de ml. apa.
Am discutat direct in ml. pentru ca, stiti bine, densitatea specifica a siropurilor difera in functie de solidele incorporate, fiind cu atat mai "grele" cu cat au continut mai mare de zaharuri/fructoze, glucoze samd.
Daca ne ajuta Dumnezeu azi punem in functiune sistemul cu sirop 1/1 si facem noi masuratori ca sa vedem cat influienteaza si vascozitatea (multumim pentru punctare, ne-am gandit si noi la asta ) modul de functionare si rezultatele.
Ref. la cat au luat familiile din siropul administrat, nu va fi problema pentru ca intentionam sa folosim sistemul numai in lipsa de cules, deci nu cred ca se va pune problema decat daca is probleme (evaluate ca mici) legate de lipsa matcilor.
Sistemul e gandit in principal pentru stimulari si numai in secundar pentru completare hrana.
Noi am gandit ca in stimulari de 2-300 grame de sirop la 2 zile nu vor aparea probleme de consumare a hranei. Vom vedea la completari cum va fi. Din cate am sesizat eu la sistemul clasic de hranire de completare, orice familie la ora asta, daca sta pe macar 6 rame, consuma intr-o noapte cu temperaturi normale pentru perioada asta 800-1000 grame de sirop, deci nici asta nu ar fi o problema. Pentru orice eventualitate, cei care doresc o marja de siguranta (in special cei cu orizontali) pot opta pentru hranitoare uluc de capacitate mai mare - ex. 2 litri - care pot fi verificati optic la 3-4 zile pentru siguranta. Oricum nu se deranjeaza cuibul atat de mult daca dam la o parte paturica pentru cateva secunde decat daca ii dam tot capacul sau rama de sus, turnam lichidul in hranitor si inchide la loc. Aici, ref. la aspectul asta, Bio are o solutie care poate fi adaptata, adica deasupra hranitorului sa fie o mica bucata de patura care sa fi folosita ca fereastra de vizitare optica a hranitorului.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

fiug1970

BRAVO DOMNULE!!!!!!UITE CA MAI SANT PERSOANE CARE NU TE INTREABA DE UNDE VII SI U/N TE DUCI CAND ITI EXPRIMI O PARERE!!!!!!!!!! :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
SA DEA DOMNUL SA NU VA ORBEASCA SUCCESUL SI SA RAMANETI UMANI PANA IN ULTIMA CLIPA!

mosunick

Ref la piesele componente ale sistemului,
Sistemul e compus in felul urmator:
- bidon de alimentare cu sirop
- sorb cu sita si teava racord la pompa
- conducta principala de alimentare cu sirop
- supape sub presiune care se deschid atunci cand presiunea din sistem ajunge la o anumita cota
-furtunase care fac legatura intre supape si hranitoare.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pharaonu75

de unde le-ai achizitionat?
preturi?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Asta e o treaba complicata.
Fiind primul sistem, o parte le-am luat din Romania, o parte din Slovenia - supapele, o parte din Italia - pompa si furtunasele.
Am avut noroc cu niste prieteni care ni le-au adus.
Ref. la preturi, nu am facut inca calculele, dar promit ca vin cu preturile cand va fi gata tot sistemul.
Mai trebuie inca puse niste filtre mai fine ca sa protejam supapele, si inca sa gandim un sistem de robineti care sa permita curatarea cat mai simpla a sistemului (sa nu ramana sirop in sistem).
Eu sper sa nu depasim costuri de 25 de lei per stup.
Pana atunci vrem sa adaptam ideea si la un prieten care are stupii varsati. Asteptam sa ne vina piesele si zilele astea sper sa fie functional.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pharaonu75

Am vazut la unguri un astfel de sistem pentru stupi varsati. Tot de la unguri am vazut, in 2011 la targ la Blaj, un astfel de sistem oferit spre vanzare. Nu mai tin minte insa ce pret avea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Ungurii au ceva, dar preturile lor sunt cam piperate - undeva peste 45 de lei per stup (din cate am inteles de la cineva din zona care ar fi achizitionat un sistem ar fi undeva la 3000 de forinti per stup).
De-aia am incercat sa ii evitam si sa cautam altundeva...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Cris

din cate observ instalatia este asemanatoare unui sistem de irigare prin picurare, s-ar putea sa functioneze si gravitational fara a mai fi necesara pompa
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

mosunick

ne-am gandit la asta, problema este ca nu ai siguranta ca in fiecare stup va intra aceeasi cantitate de lichid. Spre exemplu este suficient ca unul din furtunase sa fie un pic indoit undeva, si atunci sectiunea profilului lui sa nu mai permita acelasi debit la presiunea (fia ea si gravitationala) data. In felul asta deja nu mai ai siguranta ca totul merge uniform. Avantajul pompei si supapelor este pe de o parte ca debitul este relativ mic pe fiecare furtunas, deci si daca este cumva undeva partial strangulat (putin probabil pentru ca ne-am luat masuri de precautie, fiecare furtun fiind introdus in unghi, inclinat, astfel incat sa nu se stranguleze) nu mai ai siguranta in exploatare, iar pe de alta parte ca din conducta principala de dupa pompa se difuzeaza uniform prin supape lichidul .
Am sa postez cateva fotografii legat de asta imediat
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

E nevoie de niste masuri de siguranta pentru a nu permite pierderea de sirop in afara hranitoarelor. Mai exact sa nu curga din hranitoarele prea pline, sau orice alt mod de a ajunge sirop in alta parte decat in hranitoare. Altfel se va declansa furtisagul, care in aceasta perioada e greu de oprit.

mosunick

Dupa cum vedeti, furtunasele sunt pozitionate in asa fel incat sa faca niste bucle, astfel ca ele nu se vor indoi/strangula. Asta este solutia pentru stupi orizontali de tipul folositi in pavilioane.

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

Citat din: bucovineanu din Septembrie 07, 2014, 11:14:52 PM
E nevoie de niste masuri de siguranta pentru a nu permite pierderea de sirop in afara hranitoarelor. Mai exact sa nu curga din hranitoarele prea pline, sau orice alt mod de a ajunge sirop in alta parte decat in hranitoare. Altfel se va declansa furtisagul, care in aceasta perioada e greu de oprit.
Inteleg preocuparea, si o gasesc intemeiata.
Logica noastra a fost urmatoarea:
Folosim sistemul in stimulare, cu cantitati mici de cca. 300 grame de sirop. Stimularea se face in lipsa de cules sau in cules slab, deci teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu luarea in lucru a siropului.
Hranitoarele pe care le foloseste prietenul meu au cca. 1,75 litri, deci, chiar in cazul in care nu ar fi luate in lucru cantitatile date la 2-3 zile, ar fi nevoie de 14-21 de zile ca sa fie pline, in conditiile in care albinele ar refuza total siropul (putin probabil avand in vedere lipsa de cules de acum).
Ref. la hranitoare, pentru a ne asigura ca furtunasele nu ies din hranitoare, am dat cate o gaura in suportul de sus al hranitorului si am introdus prin ea furtunul, astfel incat este imposibil sa se miste de acolo fara a ridica capacul/sita si a trage de el.
Multumesc pentru sfaturi!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dodo79

Citat din: mosunick din Septembrie 07, 2014, 11:26:04 PM
Folosim sistemul in stimulare, cu cantitati mici de cca. 300 grame de sirop. Stimularea se face in lipsa de cules sau in cules slab, deci teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu luarea in lucru a siropului.
Hranitoarele pe care le foloseste prietenul meu au cca. 1,75 litri, deci, chiar in cazul in care nu ar fi luate in lucru cantitatile date la 2-3 zile, ar fi nevoie de 14-21 de zile ca sa fie pline, in conditiile in care albinele ar refuza total siropul (putin probabil avand in vedere lipsa de cules de acum).
Ref. la hranitoare, pentru a ne asigura ca furtunasele nu ies din hranitoare, am dat cate o gaura in suportul de sus al hranitorului si am introdus prin ea furtunul, astfel incat este imposibil sa se miste de acolo fara a ridica capacul/sita si a trage de el.
Multumesc pentru sfaturi!
foarte frumos si practic.sa aveti cat mai multi clienti

PS.ptr hranitoare de 8 kg aveti pompe mai puternice si furtune mai groase?  :wink: :D

mosunick

#28
Citat din: dodo79 din Septembrie 08, 2014, 12:52:54 AM
Citat din: mosunick din Septembrie 07, 2014, 11:26:04 PM
Folosim sistemul in stimulare, cu cantitati mici de cca. 300 grame de sirop. Stimularea se face in lipsa de cules sau in cules slab, deci teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu luarea in lucru a siropului.
Hranitoarele pe care le foloseste prietenul meu au cca. 1,75 litri, deci, chiar in cazul in care nu ar fi luate in lucru cantitatile date la 2-3 zile, ar fi nevoie de 14-21 de zile ca sa fie pline, in conditiile in care albinele ar refuza total siropul (putin probabil avand in vedere lipsa de cules de acum).
Ref. la hranitoare, pentru a ne asigura ca furtunasele nu ies din hranitoare, am dat cate o gaura in suportul de sus al hranitorului si am introdus prin ea furtunul, astfel incat este imposibil sa se miste de acolo fara a ridica capacul/sita si a trage de el.
Multumesc pentru sfaturi!
foarte frumos si practic.sa aveti cat mai multi clienti

PS.ptr hranitoare de 8 kg aveti pompe mai puternice si furtune mai groase?  :wink: :D
Mai sa fie, shugubetzilor, la asta nu ne-am gandit. Sistemul da eroare la 8 litri. Ori 7 litri 99 ori 8,01. Fix 8 nu se poate. E virusat la valoarea asta...  :lol: Tre' sa gasim un IT-ist sa "rezolve" virusu'.
Daca nu reuseste, amenintam sistemul ca il dam pe mana unui doctor. Sa vezi ce-si revine el imediat de unu' singur. ;)

Intre timp, va mai aratam ce-am mai facut pe ici pe colo...

http://youtu.be/HDrfOh9Z0IQ

Stupina lui Levi cu sistemul de hranire automatizat.
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone