numai albinele

Creat de xvader, August 31, 2014, 12:50:42 PM

« precedentul - următorul »

xvader

Salut.
Numele meu este Cristian Enache am 40 de ani si sunt din Bucuresti. Am absolvit Institutul Politehnic Bucuresti, Fac. de Energetica si lucrez la o statie de inalta tensiune, la marginea capitalei. Sunt de ceva timp pe forum, dar pana acum m-am multumit sa mai raspund pe ici pe colo, pe unde ma mai pricepeam si eu.
Am albine in familie de cand ma stiu, tata avand o stupina in Facau, com.Bulbucata, Giurgiu. Am crescut, practice printre albine si am citi manuale apicole de cand stiu sa citesc.
De 3 ani am stupina mea, dar inca sunt la capitolul dezvoltare.

xvader

O sa pun cat de curand si niste poze cu ustensilele pe care le folosesc si cu stupii care sunt inca pe o vatra temporara.
Nu sunt pe vatra definitive deoarece mai am de lucru acolo...garduri, pomi samd.

Vyktor

Salut "x"
La ce statie lucrezi?

xvader


Vyktor


xvader


xvader

cateva poze cu pavilionul meu...inca in lucru.
intre timp I-am pus si picioare si cateva din placajele laterale

xvader

si centrifuga ...home made...am gandit-o pentru pastoral...sa fie usoara si cat mai simpla

xvader

inca  cateva cu centrifuga

xvader

si stupisorii mei...asta primavara

yulian

N-as putea spune sigur, dar parca imi aduc aminte ca era contraindicat amplasarea stupilor sub liniile de inalta tensiune. In rest multa sanatate si spor la munca!!

TDI

Sigur e contraindicat. Problemele sunt multe si variate.

sorinma

xvader sigur este autorizat la inalta tensiune  =)) daca lucreaza la statie...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

TDI


sorinma

a scris mai sus ca e o vatra temporara ...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde