Miere foarte multa la roiuri

Creat de yulian, August 25, 2014, 01:36:11 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Va salut,
Ma confrut si eu cu o dilema. Acum doua saptamani am curatat propolisul de la roiuri de pe rame+verificare generala. Toate bune si frumoase, ultima rama plina cu miere si restul cu puiet, coronita, etc. Saptamana trecuta aduc si familiile din pastoral si dau sa verific un stup la care am avut impresia ca matca este trantorita si...sufer o cadere nervoasa. Din 8 rame, 4 rame full de miere capacita de sus pana jos, puiet a mai ramas pe doua-trei rame. Initial am zis ca cine stie pe cine l-a jefuit de prin vecini de a adunat atata miere si ma bag sa ma uit si la restul. La fel...cel putin 3 rame full de miere capacita in fiecare stup. De la ce poate sa adune atat in doar o saptamana?? Mi se pare foarte bizar, mai ales ca este zona de campie/deal, in apropiere nu sunt foarte multi pomi, doar culturi de porumb, ceva lucerna...si cam atat (asta e ceea ce am vazut eu vizual, nu am fost in recunoastere amanuntita).
Multumesc,
Iulian.

TDI

Faneata, trifoi, mana.
Cădere nervoasa ca ai miere in stupi la sfarsit de august? :))

andreiu

     Salut Iulian,
                         Esti de invidiat ca nu mai ai nevoie de completari pentru rezerva de iarna. Este posibil sa fie de la lucerna, trifoi alb sau poate mana. Ai eliberat matca achizitionata alaltaieri ?

TDI

Ce ai găsittu in roi, nu e o situatie anormala, e o situatie ideala!

yulian

TDI - Cand mi s-au blocat stupii cu miere...da. Am ramas cam cu 3 rame cu puiet!! Albinele au umplut lazile dupa diafragma si stateau atarnate saracile ca pe mierea capacita nu stau.
Va salut Mos Andrei, ieri seara am pus foita peste ea pentru ca sambata nu am reusit sa ajung decat spre seara la stupina si a inceput si vijelia aia. Azi nu am reusit sa ajung, dar oricum, intrase albina in bigudiu, ceea ce ma face sa cred ca va fi acceptata fara probleme.
P.S. maine ma duc sa mai deblochez pe acolo, sper sa nu uit camera sa va arat despre ce este vorba! Ca idee, la mine roii sunt stupii cu matcile de anul asta care au intre 7-10 rame de albine...sau aveau. Mi se pare o situatie anormala pentru ca in decurs de 1 saptamana m-am trezit cu 3-5 rame de miere??

TDI

E toamna, aprox. 70% din lumina interioara a ramei Dadant cu puiet capacit înseamnă cam 8.4dm2, cam 6720 de albine la eclozionare - 3 rame x 6720=19160 albine - presupunem ca 20% nu sunt viabile si intri cu 6 rame de albina la iernare, cum spuneam - ideal. Hrana ar mai trebui "totusi" vreo 5 kg si poate încă o rama de albine plus hrana aferenta, dar.

jonny_it

Citat din: yulian din August 25, 2014, 03:27:51 PM
TDI - Cand mi s-au blocat stupii cu miere...da. Am ramas cam cu 3 rame cu puiet!! Albinele au umplut lazile dupa diafragma si stateau atarnate saracile ca pe mierea capacita nu stau.
Va salut Mos Andrei, ieri seara am pus foita peste ea pentru ca sambata nu am reusit sa ajung decat spre seara la stupina si a inceput si vijelia aia. Azi nu am reusit sa ajung, dar oricum, intrase albina in bigudiu, ceea ce ma face sa cred ca va fi acceptata fara probleme.
P.S. maine ma duc sa mai deblochez pe acolo, sper sa nu uit camera sa va arat despre ce este vorba! Ca idee, la mine roii sunt stupii cu matcile de anul asta care au intre 7-10 rame de albine...sau aveau. Mi se pare o situatie anormala pentru ca in decurs de 1 saptamana m-am trezit cu 3-5 rame de miere??

Pune 1 - 2 rame bune de ouat in cuib  :wink:

yulian

Teoretic stiu...practic, nu mai am rame...am sarit de la 21 la 32 familii anul asta si ce am acum, sunt blocate. O sa vad maine la familiile pe care le-am adus din pastoral, ar trebui sa stea mai bine si sa dea imprumut la vecini. O alta ciudatenie (pentru mine) o parte au avut si rame goale dupa diafragma pe care am zis ca le scot mai la iarna...intr-un stup am gasit rama construita si cu miere pe ea. Asa ceva in perioada asta....  :uimit:

jonny_it

Citat din: TDI din August 25, 2014, 03:33:50 PM
E toamna, aprox. 70% din lumina interioara a ramei Dadant cu puiet capacit înseamnă cam 8.4dm2, cam 6720 de albine la eclozionare - 3 rame x 6720=19160 albine - presupunem ca 20% nu sunt viabile si intri cu 6 rame de albina la iernare, cum spuneam - ideal. Hrana ar mai trebui "totusi" vreo 5 kg si poate încă o rama de albine plus hrana aferenta, dar.

De ce 20% nu sunt viabile?  :)

TDI

#9
Varroa, hraniri târzii, aport proteic redus, VSH, depopulari, puiet crescut la temperaturi nu tocmai ideale din cauza depopulărilor, matci batrane, va invit sa enumerati si domniile voastre, ca mai sunt.
Mno...
La tine cat la suta sunt viabile la ora asta?
Si apoi eu am zis ca presupunem, altfel la 9-10 rame de albina mai are nevoie de 10-15 kg hrana - ca sa fie totul ideal si prima interventie in jur de 1 martie, când încep primele stimulari.

jonny_it

Citat din: TDI din August 25, 2014, 04:21:53 PM
Varroa, hraniri târzii, aport proteic redus, VSH, depopulari, puiet crescut la temperaturi nu tocmai ideale din cauza depopulărilor, matci batrane, va invit sa enumerati si domniile voastre, ca mai sunt.
Mno...
La tine cat la suta sunt viabile la ora asta?
Si apoi eu am zis ca presupunem, altfel la 9-10 rame de albina mai are nevoie de 10-15 kg hrana - ca sa fie totul ideal si prima interventie in jur de 1 martie, când încep primele stimulari.

Daca 20% nu ar fi viabile ar fi nasol rau.  :uimit:

Nu am vazut de ceva timp albine fara aripi sau albine tinere moarte pe fundul stupilor, deci cred eu ca sunt ok in ce priveste parazitii.
Ca nu intra toate pe iarna? ..conteaza si cat polen este in stup.

Degeaba stimulam/completam daca in stup nu este polen, foarte posibil ca multe albine(chiar daca sunt iesite tarziu, deci ar trebui sa intre in iarna) nu ajung sa isi formeze corpul gras pentru ca nu au cu ce. De aia multi care stimuleaza doar cu sirop raman dezamagiti ca din alea cateva rame de puiet nu raman foarte multe albine pt iarna.



Eduard Rotaru

Citat din: jonny_it din August 26, 2014, 09:48:08 AM
Citat din: TDI din August 25, 2014, 04:21:53 PM
Varroa, hraniri târzii, aport proteic redus, VSH, depopulari, puiet crescut la temperaturi nu tocmai ideale din cauza depopulărilor, matci batrane, va invit sa enumerati si domniile voastre, ca mai sunt.
Mno...
La tine cat la suta sunt viabile la ora asta?
Si apoi eu am zis ca presupunem, altfel la 9-10 rame de albina mai are nevoie de 10-15 kg hrana - ca sa fie totul ideal si prima interventie in jur de 1 martie, când încep primele stimulari.

Daca 20% nu ar fi viabile ar fi nasol rau.  :uimit:

Nu am vazut de ceva timp albine fara aripi sau albine tinere moarte pe fundul stupilor, deci cred eu ca sunt ok in ce priveste parazitii.
Ca nu intra toate pe iarna? ..conteaza si cat polen este in stup.

Degeaba stimulam/completam daca in stup nu este polen, foarte posibil ca multe albine(chiar daca sunt iesite tarziu, deci ar trebui sa intre in iarna) nu ajung sa isi formeze corpul gras pentru ca nu au cu ce. De aia multi care stimuleaza doar cu sirop raman dezamagiti ca din alea cateva rame de puiet nu raman foarte multe albine pt iarna.

...sau le ajutam cu ceva drojdie de bere si lapte praf....

TDI

Mi-am facut turte proteice. Cu speranta ca procentajul de albine viabile va fi de 100%. :))

yulian

Din 10 stupi am scos aproximativ cate doua trei rame (din fiecare) full de miere pe care le-am bagat in familiile care au fost la cules in margini si am scos rame numai bune de ouat. Momentan am echilibrat rezervele la roiuri/familii iar vremea proasta din ultimele zile nu imi da nicio speranta ca mai exista ceva prin zona in afara de polen. Maine as vrea sa fac tratamentul cu furreto. Imi poate spune cineva daca este vreo problema daca pun maine si mavrirolul??
Multumesc,
Iulian.