Va rog dak puteți sa m-a ajutati

Creat de Ionuț Mihalache, August 19, 2014, 08:20:50 PM

« precedentul - următorul »

Ionuț Mihalache

Am o problema cu un roi de albine de o luna in fiecare zi după ora 15 albinele ies din stup si cad in fata lui . Dak le Apasă pe abdomen iese o chesti maro pe care o sa o postez in fotografii . Menționez ca stupul nu prezintă nici un fel de mizerie si nici pe rame.

mape 48-petru manea

Albinele care " cad in fata stupului "sunt moarte ? de obicei la acea ora este zbor de orientare si curatire tineret

Ionuț Mihalache

Nu sunt moarte si nici nu cred ca fac zborul de orientare  pt ca din 4 stupi asta este singurul care se manifesta așa

tassevasi

 Ai facut tratament corect in luna  aug  ?

Ionuț Mihalache


tassevasi

De regula la roi  dupa  ce i-ai  format  se face un tratament cu  varachet f pt varoua .
  Acest tratament consta in 3  fumigatii la  7 zile ,acum in luna august ,apoi in oct  si ultimul atunci cind  nu mai ai puiet .
  Daca nu sti la ce ma refer  atunci pune  mina pe o carte  si vezi ce vei intelege .

PS pune-ti datele la  avatar .

Ionuț Mihalache

Nu am făcut tratamentul cu caracter dar nu înțeleg ce este cu acele pete care sunt postate in poze

cucubau

Posibil nosemoza , daca familia este depopulata iar puietul este imprastiat si pestrit , tratament prin micsorarea cuibului la limita fagurilor acoperiti cu albine (se elimina toate ramele ce nu sunt acoperite de albine) , izolarea termica pentru mentinerea caldurii , administrarea de sirop cu adaos de antibiotic prin pulverizare pe ramele cu albine si puiet , in continuare dupa ce aspectul puietului devine uniform se inlocuieste matca si se administreaza  "fumagilin" . Fara fumagilin ori ce tratament este frectie la ...

oroles

Posibil paratifoza sau intoxicatie cu miere de mana (putin probabil daca zici ca celelalte familii sunt bine). Nosemoza se manifesta mai putin in perioada de toamna si mai mult primavara cand rectul incarcat al albinei favorizeaza dezvoltarea lui Nosema. Pentru paratifoza este necesar confirmarea unui laborator.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionuț Mihalache

Am impresia ca totul a început când le-am dat sirop de zahar 1\1 dar acesta era făcut de ceva timp si am impresia ca a fermentat.acum am făcut câteva hrăniți cu sirop si protofil dar nici un semn de ameliorare.di aceasta cauza am cerut ajutor pt ca toți spun de nosema dar nicăieri nu scrie ca apare in mijlocul verii.

Florin D.

Citat din: Ionuț Mihalache din August 19, 2014, 09:36:24 PM
Nu sunt moarte si nici nu cred ca fac zborul de orientare  pt ca din 4 stupi asta este singurul care se manifesta așa
O fi singurul care are contingent serios de puiet gata de zbor.
Sunt de aceeasi parere cu mape 48.

TDI

Citat din: Ionuț Mihalache din August 20, 2014, 08:21:42 PM
Am impresia ca totul a început când le-am dat sirop de zahar 1\1 dar acesta era făcut de ceva timp si am impresia ca a fermentat.acum am făcut câteva hrăniți cu sirop si protofil dar nici un semn de ameliorare.di aceasta cauza am cerut ajutor pt ca toți spun de nosema dar nicăieri nu scrie ca apare in mijlocul verii.
Inlocuieste ramele cu hrana, cu altele de la celelalte familii. Ramele ramase, ori le arunci, ori le extragi ai faci tuica, ori rişti si le folosesti la stimulări, descapacindu-le.

stefan1

Citat din: Ionuț Mihalache din August 20, 2014, 08:21:42 PM
Am impresia ca totul a început când le-am dat sirop de zahar 1\1 dar acesta era făcut de ceva timp si am impresia ca a fermentat.acum am făcut câteva hrăniți cu sirop si protofil dar nici un semn de ameliorare.di aceasta cauza am cerut ajutor pt ca toți spun de nosema dar nicăieri nu scrie ca apare in mijlocul verii.

  Nosemoza ceranea se manifesta si vara.
  Ma gandesc ca ar putea fi si polen toxic, eventual de la plante tratate cu pesticide neonicotinice. La intrebarea de ce nu se manifesta la toti, se poate raspunde ca unele familii pot frecventa mai mult decat media anumite flori. De asemenea poate la o familie cu puiet mai mult, consumul de polen sa fie mai mare si totalul toxinelor consumate sa depaseasca pragul critic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)