Albine moarte, ramele distruse.

Creat de Burgberg, August 14, 2014, 09:14:53 PM

« precedentul - următorul »

Burgberg

Dragi apicultori,

Am nevoie de ajutorul si experienta voastra. Duminica, 10.08., am gasit situatia din pozele de mai jos la 2 familii din stupina mea.

Foarte mult albine moarte, fagurii distrusi si un miros de borhot/mucegai foarte puternic in stup.

Ce poate fi? cum se trateaza?

Sunt incepator si e prima experienta de genul acesta. Va rog sa ma ajutati.

Multumesc frumos.
Burgberg - miere naturala.

abeja

Nu e vorba de vreo boala si nu necesita tratament.Problema se datoreaza sufocarii si desprinderea fagurilor datorita caldurii exagerate din stup.Nu prea se vad bine pozele si totusi ar exista variante precum:lipsa ventilatie.blocarea totala sau partiala a urdinisului ,topirea fagurilor si naclairea albinelor cu miere.Spor.

bismark

   Cind afara este o asemenea caldura stupii ori se acopera cu ceva iarba sau alt material care sa nu permita razelor soarelui sa incinga capacele de tabla. Iar aerisirea se deschide la maxim.La asa o aglomeratie ma mir ca nu a devenit un macel.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

yulian

Anul asta, din pacate, am vazut cel putin 5 cazuri la prietenii mei cand ne-am mutat in pastoral...imi ajunge. Este vorba de o supraincalzire a familiei care a dus la topirea fagurilor si de aici dezastrul. Eu nu am vazut decat in momentul transportului...ai venit cumva din pastoral cu ei, sau pur si simplu pe vatra?? Pentru ca anul trecut mi s-au topit niste faguri in stupi cand am fost la FS, anul asta le-am confectionat huse la capace...

dodo79

am prezentat si eu un caz.aceleasi simptome.aerisire insuficienta,caldura mare in stup...
mirosul acela de mucegai este de la albinele moarte aflate in descompunere+mirosul de miere fermentata.
rama prezentata nu prezinta rosaturi ci rupturi de la temperatura prea mare din stup.

Burgberg

Stimati domni,

In primul rand doresc sa va multumesc pentru toate raspunsurile detaliate ce le-am primit. Imi sunt de foarte mare ajutor.

Intrebare: de ce am avut albine moarte sus in podisor daca ele au murit axfixiate de fagurii de miere? S-a blocat stupul in partea de mijloc jos si n-au mai putut iesi?

Stupul a avut ventilatie. Este cu fund antivaroa iar fundul nu este bagat. Stupii sunt in "fundul gol". Dar adevarul e ca au stat in soare neprotejati.

Intr-adevar exista aceasta probabilitate ca stupii sa se fi supraincins. Mi-am luat o mare piatra de pe inima. Acum trebuie sa fug inapoi in stupina deoarece mai sunt 29 de familii care sufera, in special ca miercuri si joi a fost o zi infernal de calda, iar incidentul l-am descoperit duminica.

Pentru yulian: stupii sunt in stationar. n-au fost mutati in/din pastoral. toata activitatea este pe vatra.

Multumesc frumos dragi colegi. M-ati ajutat enorm. Ma bucur ca avem o solutie unitara de la toti.

Respect!
Burgberg - miere naturala.

sorin apicultor

Incearca sa pui polistiren in capac :peste podisor:protejeaza foarte bine.

Burgberg

#7
Buna Sorin,

M-am gandit la polistiren.

Ce se intampla deoarece prin polistiren nu mai respira deloc stupul in zona de sus (podisor - aerisiri capac - practic se blocheaza)?
Ai experienta cu polistirenul in capac?
Extrudat (tare) sau expandat (moale) de care folosesti?

Ce se intampla cu polistirenul iarna? trebuie inlaturat pentru aerisire sau chiar ajuta f. mult la izolare? Peste iarna vrea sa-i las tot in "fundul gol".

Multumesc anticipat!
Burgberg - miere naturala.

Burgberg

Catre toti:

referitor la problema principala: daca stupul s-a axfixiat, de ce am avut albine moarte pe oglinda stupului?

Multumesc.
Burgberg - miere naturala.

TDI

Mi se pare imposibil.
Poate ti-a închis cineva urdinisele temporar.

crisian-nicolae

Extrudatul il pui intre capac si tabla.

yulian

La fel cu spune si TDI mi se pare putin imposibil sa se fi axfisiat in stationar!!  Ele erau in podisor pentru ca au vrut sa iasa pe undeva din caldura aia...sigur nu ai ceva "prieteni" care sa iti fi inchis urdinisul??
Ce am patit eu anul trecut la FS...cand am uitat ca boul folia pe stup si au venit 40 grade.


TDI

Da, s-au topit rame, s-a pierdut din populatie, dar ai găsit colonia vie.

Burgberg

Citat din: crisian-nicolae din August 15, 2014, 09:45:21 PM
Extrudatul il pui intre capac si tabla.

Ce facem cu extrudatul iarna? ramane definitiv in capac si ajuta si iarna la izolatie sau trebuie inlaturat si izolat cu bumbac ce "respira"?
Burgberg - miere naturala.

Burgberg

Citat din: yulian din August 16, 2014, 07:06:41 AM
La fel cu spune si TDI mi se pare putin imposibil sa se fi axfisiat in stationar!!  Ele erau in podisor pentru ca au vrut sa iasa pe undeva din caldura aia...sigur nu ai ceva "prieteni" care sa iti fi inchis urdinisul??
Ce am patit eu anul trecut la FS...cand am uitat ca boul folia pe stup si au venit 40 grade.

Nu cunosc nici un "prieten" pana acum. Ce am facut cu vreo saptamana inainte de incident e ca am stropit niste pomi fructiferi din gradina si am lasat stupii o zi inchisi, dar fundul antivaroa era scos. Se poate doar intr-o zi sa se intample asa ceva?
Burgberg - miere naturala.