Intrebare cu...poză

Creat de MirceaCalin, August 10, 2014, 09:52:01 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Parintii mei au in gradina o tufa compacta cu inaltimea de pana la 1,5 m, cu flori galbene pe care le viziteaza albine si bondari.
Daca stie careva ce plante sunt v-as ruga sa-mi dati ceva detalii.

fiug1970

pare topinambur...si spre arnica poate inclina,dar florea nu are doua rânduri de petale....cred ca e topinambur

MirceaCalin

Hmm...nu cred...
Din cate am citit topinamburul infloreste in august ori florile de mai sus acum incep sa se usuce, dupa ce au stat inflorite vreo 3 luni...

stefan1

  Eu cred ca este o forma de Rudbeckia, dupa forma si culoarea frunzelor (cat se vad), dar perioada de inflorire imi pare prea lunga si cam timpurie, desi sunt foarte multe varietati de Rudbeckia).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

M-a lamurit o prietena din State.
Ar fi vorba de Heliopsis helianthoides.
Deocamdata n-am reusit sa aflu amanunte despre calitatile atractive pentru albine dar mai caut !
:wink:

stefan1

  M-am gandit si la varianta aia, la fel unele caracteristici se potrivesc, altele nu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Am mai gasit ieri doua tufe care au inflorit si care au atras o sumedenie de albine.
Aceeasi intrebare: stie cineva ceva ?

Eugen B

nush exact cum le zice exact, dar are multe si matusamea, am observat ca si la multe alte specii de toamna de flori de astea de le pui la casa sau la apartament pe pervaz , ornamentale ceva de genu , vin albinele la greu sa ia polen, e bine sa ai asa ceva in zona, cat aduna albinele polen matca mai ponteaza cate ceva

stefan1

  Planta cred ca se numeste Sedum spectabile sau mai nou Hylotelephium spectabile. In germana se numeste Prächtige Fetthenne ce inseamna "Magnifica gaina grasa" (probabil datorita frunzelor carnoase si suculente). E originara din estul Chinei si Coreea, dar raspandita si in Europa, ca floare ornamentala sau de buchet, dar si ca planta melifera. Cu o inflorire trzie si de lunga durata (cel putin august-septembrie) asigura pentru albine dar si pentru alte insecte nectar si polen.
  Fiind o planta si de gradina, s-au creat multe varietati dar si hibrizi si ar putea chiar aceasta planta sa fie un hibrid (Sedum 'Autumn Joy', provenind din germanul'Herbstfreude' adica 'bucuria toamnei). Acesta este un hibrid intre Sedum telephium si Sedum spectabile, dar are cam aceleasi proprietati ca cele descrise mai sus.
  Formeaza tufe perene, deci nu necesita multa ingrijire (este atacata de larvele unui fluture alb ca al verzei). Ii place locurile pietroase, bine drenate, ca are in pamant un rizom aproape ca un morcov care poate putrezi la prea mare umiditate. Altfel rezista la seceta. Se pate inmulti prin divizarea tufelor sau prin rizomi si chiar mi-ar placea sa am asa o planta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)