Dezinfectarea fagurilor

Creat de francisc, August 10, 2014, 05:45:33 PM

« precedentul - următorul »

francisc

   
    Deschid acest subiect ,deoarece am tot cautat informatii pe net dar nu le-am gasit.
Vreau sa mut faguri claditi dintr-un stup in altul si as vrea sa stiu daca se poate dezinfecta ,ca masura de precautie sa nu transmit vreo boala .
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

crisian-nicolae

 Stupi se pot dezinfecta cu solutie 5% soda caustica si o limpezire cu multa apa,iar ramele cladite le tratezi cu sulf.

oroles

1. Cu acid acetic glacial se dezinfecteaza fagurii, insa eu nu am gasit. Temperatura trebuie sa fie peste 18 grade. Se pun fagurii intr-un dulap si apoi se pune intr-un castron putin acid acetic glacial si niste vata ca sa se elibereze treptat si se plaseaza deasupra fagurilor. Se lasa cateva zile pentru dezinfectie. Metoda e foarte buna am inteles, insa nu prea am gasit acid acetic glacial.

2. Metoda cu formol. Identic ca la metoda cu acid acetic glacial.

In ambele cazuri fagurii se aerisesc foarte bine inainte de a fi bagati in stupi. Hristea spune ca dezinfectia cu formol se poate face si in stupi, acesta nederanjand albinele. Se pune intr-o sticluta cu fitil formol si se atarna dupa ultima rama cu miere. Eu unul nu m-as risca. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Daca fagurii respectivi sunt suspecti a fi infestati cu vreo boala, se dezinfecteaza prin topire.

dorindafi

Citat din: francisc din August 10, 2014, 05:45:33 PM
   
    Deschid acest subiect ,deoarece am tot cautat informatii pe net dar nu le-am gasit.
Vreau sa mut faguri claditi dintr-un stup in altul si as vrea sa stiu daca se poate dezinfecta ,ca masura de precautie sa nu transmit vreo boala .

in tirgurile apicole se gaseshte un lichid numit Nozecid
o sticlutza de nosecid o amesteci cu 12/15 litri de apa +1kg zahar
pulverizezi pe fiecare rama cu s-au fara albina ori puiet shi ele singure vor rezolva problema  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

PricopArthur

francisc, daca din stupii din care vrei sa muti stupii ai boli ale puietului, mai bine ii topesti. Daca stupii sunt buni, muta fagurii fara probleme. Tratamentele din iarna la fagurii de rezerva sunt suficienti, iar dezinfectia de primavara ii cuprinde pe toti, odata cu lazile lor.
Miere multă şi inimă curată!

francisc

Va multumesc mult pentru sfaturi tuturor! :thanks:
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

davcosti

Acid acetic glacial se găsește la Ploiești=24 lei kg.mi-a adus cineva de la o firmă, o găsești pe google, îmi scapă numele acum!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

oroles

E eficient in combaterea gaselnitei? Pana acum doar cu sulful nu am dat gres. Acum testez acidul acetic glacial.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Grija ca corodeaza sarma si partile metalice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

TDI

Citat din: francisc din August 10, 2014, 05:45:33 PM
   
    Deschid acest subiect ,deoarece am tot cautat informatii pe net dar nu le-am gasit.
Vreau sa mut faguri claditi dintr-un stup in altul si as vrea sa stiu daca se poate dezinfecta ,ca masura de precautie sa nu transmit vreo boala .
Cel mai ieftin si mai simplu mod de a dezinfecta ramele este depozitarea lor afara iarna, având grija sa nu se permită accesul soarecilor si a moliilor de ceara.