sa ma prezint

Creat de gabimelinte, August 07, 2014, 10:28:12 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

cateva intrebari nelegate de apicultura:spuneai ca te ocupi de irigatii automate.Iarna ce se intampla cu sistemul de irigat când ramane apa?se pune valva de evacuare a instalatiei?lucrezi pe cont propriu sau angajat?este cautat sistemul de irigatii automat?

gabimelinte

Pe instalatia de irigatia la fiecare zona se montează un ventil de aer,toamna se montează un compresor si se sufla toată instalatia ,supapele au rol de a eliberare a apei din sistem lent ,ce-a mai buna soluție este compresorul.eu lucrez singur ,am o firma mica ,ma descurc.sistemele automate sunt căutate ,ma-i ales daca faci treaba buna
Death smiles at us all, but all a man can do is smile back.

fiug1970

am inteles.mercy pt.raspuns.am lucrat multi ani cu sisteme de irigat automate,de fapt aici 99%din irigatii se fac in sistem automat:comoditate,lipsa grijii când pleci in concediu,etc.foloseam valva de golire la dusuri solare fiindca ramaneau peste iarna cu apa din neglijenta clientilor ce din comoditate, nu goleau dusul si ma gândeam sa/mi fac instalatie de irigat automata acasa,dar nu stiam cum se comporta instalatia iarna.cred ca este buna si valva fiindca odata ce instalatia este deschisa apa care s/ar congela are loc sa se expande fara sa rupa tuburile.daca se ingroapa instalatia cat de cat in nivel,iar valva de golire se monteaza in punctul cel mai jos(caminul de electrovalve de exemplu),prin cadere libera se scurge.

gabimelinte

la sistemul de irigare este foarte greu sa vi pe un plan inclinat cu tubulatura ,gandestete ca pe un canal poti sa ai 6-7 tevi care trec una peste alta si atunci nu ai o golire totala, asta este una din cauzele pentru care folosesc compresorul .In principiu daca apa are unde sa dilate in momentul in care ingheata nu ar trebui sa ai probleme ,dar una este teoria si alta practica  :)
Death smiles at us all, but all a man can do is smile back.

fiug1970

corect,dar daca ai caminul la 40/50 cm de adancime,prin principiul vaselor comunicante,apa ajunge sa iasa din tevi in mare proportie.daca toata instalatia,in medie,este ingropata la 30cm ai 10/20cm de diferenta care face...diferenta si doar închizi robinetul general si deschizi manual o electrovalva pt.ca presiunea sa scada in retea.

gabimelinte

Death smiles at us all, but all a man can do is smile back.