tratamente albine

Creat de sorin apicultor, August 07, 2014, 01:00:30 PM

« precedentul - următorul »

TDI

#60
Teoretic.
Din punctul meu de vedere nici măcar decontarea prin PNA a 76% din valoarea medicamentelor, nu scuza folosirea exclusiva a VF si Mavrirol.
Si vorbesc aici exclusiv de supravietuirea in perioada hivernala a familiilor de albine, ca rezultat a parazitării acarianului Varroa Destructor, a dipterei Braula Coeca si a acarianului traheal Acarapis Woodi; inclusiv a virusilor care apar in urma compromiterei sistemului imunitar al albinei.

Eugen B

TDI noi nu tratam doar cu varachet F si medicamentele subventionate, tratez si cu alte medicamente, cine da de ani sau zeci de ani cu aceesi solutie activa o sa observe ca varroa si alti paraziti incep sa devina tot mai imuni la astfel de medicamente. Cat fac ei shmecherii tu trebe sa cumperi ce vor ei ca sa iei ceva subventie

TDI

Eu ii raspunsesem lui stefanm.

joohny

Va salut.Elimina insa nu pe toti.Spun asta din practica.Sanatate.(pt.stefanm)

stefanm

Eu las benzile pana primavara in martie si sincer as vrea sa mai folosesc si altceva dar mi-e cam frica sa folosesc Taktic sau alte otravuri din astea ,nu am nici scula aia de facut ceata .Am folosit Bee Vital dar e apa de plaie.Daca imi dati si alte sugestii mai accesibile v-as multumi  :beer:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

mosunick

#65
Fa-ti singur scula de-aia de facut fum. Te costa vreo 120 de lei, maxim 150. Face toti banii. Nu e mare smecherie. Sunt modele pe youtube cum si-au facut altii, tipul fogger.


"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

TDI

Benzile nu se lasă mai mult de 40 de zile in stup. Altfel ai sa prăsești acarieni rezistenti la taufluvalinat, mai devreme sau mai târziu.

stefanm

Da , o sa incerc,asa mi-am construit si un varojet asemanator cu cel original care functioneaza cu 2 baterii din alea de ceas electronic fiindca imi era greu sa ard benzile prin urdinis si totodata era si periculos
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

mosunick

Daca tot iti faci scula, incearca sa nu faci serpentina din cupru, ca se fisureaza in timp. Ideal e din inox (va trebui sa mergi la un strungar sa iti rasuceasca serpentina, ori daca nu cauta una din fier (autovehiculele mai vechi gen Golf II au la sistemul de franare tevi de fier). Serpentina o poti face singur rasucind-o pe o teava de 1/2 t(z)oli.
Protectia serpentinei o poti face fie din plasa metalica (din aia facuta din tabla care se foloseste la funduri anti-varoa) ori din tabla gaurita de la filtrele de aer de pe camioane, pe care le falt(z)uiesti.
La alegerea pompitei de amestec trebuie sa ai grija sa nu iti iei din aia cu bila, ca nu e tare exacta.
Spor la lucru!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone