tratamente albine

Creat de sorin apicultor, August 07, 2014, 01:00:30 PM

« precedentul - următorul »

ilivas

Daca am pus deja benzile de Varostop (23 august!!!), pot aplica si tratamentul cu Varachet tot in aceasta perioada?

ilivas

Chiar nu stie nimeni...? Sau am postat eu intr-un loc nepotrivit... :bzz:

MIHALACHE

Poti face si varachet,dar Varostopul are actiune o perioada de 30-35 de zile si nu vad rostul de a ancrucisa cele doua tratamente.

bionut

Cat Scabatox sa pun la 100 ml de ulei de parafina pentru fogger? 10 ml sau mai putin?

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bionut

5% se refera la 5 ml de amitraz si 95 ml de ulei sau 5 ml in 100 ml de ulei?

De ce nu toate magazinele care vand taktic nu recomanda aceasi concetratie? La unii vad 10% iar la altii 5-7% cum ziceti si dumneavoastra, de aici si confuzia.

feerary

Substanta activa se pune in functie si de cat dozeaza aparatul/jet

bionut

Dozeaza un mililitru. O sa fac amestecul cu 100 ml de ulei + 5-7ml Scabatox, asa e corect matematic, desi la unii am vazut 90 ulei + 10 amitraz ca sa rezulte 100 ml amestec.

mosunick

Daca vei cauta vei gasi undeva un topic pe forum cu concentratia de taktic/scabatox/etc. care se foloseste. Ideea e sa afli in primul rand debitul pompei pe care o folosesti. Nu e totuna sa folosesti o pompa de 1,6 ml per actionare (puf) sau una de 0,8 ml. Asta iti poate dubla cantitatea de amitraz pe care o introduci in stup si nu e bine. Dupa aia trebuie calculat ca in 1,6 sau 0,8 (in exemplele de mai sus, ori cantitatea pe care o scoate pompa ta) sai ai atata amitraz cat ai folosi la un tratament clasic la stupul pe care il detii (echivalent 2,3,4 picaturi de VF, in functie de tipul de stup - a se citi prospectul de la VF).
Daca ai nelamuriri, intreaba :)
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ilivas


Mihai Sergiu

Mi-am luat un fogger, insa nu sunt multumit de el. Ma asteptam ca la fiecare apasare sa iasa un jet de fum destul de mare avand serpentina inrosita, insa trebuie sa dau de 3,4 ori ca sa iasa calumea. Si atunci ma intreb cum reglez dozajul?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bionut

Pune o poza sa vedem cum arata pompa. Unele au un surb sus din care se regleaza volumul. Masoara acum sa vezi cat scoate, poate e destul.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bionut

Unul asemanator are un prieten, dar da fum ca lumea. Ar trebui sa te adresezi vanzatorului daca nu functioneaza bine. Credeam ca ai modelul sarbesc cu pompita de ulei, la alea se regleaza debitul.

feerary

Model dinasta am si eu doar ca e grii. sunt f multumit de el. nu imi face probleme si scoate fum de numa... e adevarat, tre sa dai 3-5 jeturi pana umplii serpentina cu solutie si se comprima, asta le inceput dupa ce e calda serpentina si mai las cateva secunde apoi ma apuc de treaba. Merge la fel cum arata si in filmul de prezentare, nu e nici o vrajeala.
    Cu ce solutie il folosesti?