tratamente albine

Creat de sorin apicultor, August 07, 2014, 01:00:30 PM

« precedentul - următorul »

sorin apicultor

Salut!mar interesa ce tratamente se fac in perioada asta la albine?sau cand se fac?

oroles

Tratament pentru ce? Varroa, nosemoza, loca? :D

Daca e vorba de varroa... Depinde cu ce vrei sa faci tratament. Daca vrei sa faci cu Varachet Forte e mai bine sa faci trei tratamente la interval de o saptamana la sfarsitul lui septembrie si inceputul lui octombrie (sau cand nu mai ai puiet in stup). Trebuie sa fie un pic mai caldut ca albinele sa nu fie in ghem.

Daca faci cu oxalic prin stropire, stiu ca unii fac si in miezul iernii. Prin administrare in hrana poti sa faci si acum. La fel prin fumigatii cu acid oxalic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: sorin apicultor din August 07, 2014, 01:00:30 PM
Salut!mar interesa ce tratamente se fac in perioada asta la albine?sau cand se fac?

luna august este luna in care se incep tratamentele cu varachet pentru varoua, se incep stimularile si se administreaza protofil pentru combaterea nosemozei. eu mai dau apicomplex, nu e chiar un tratament, e mai mult pt dezvoltarea mai buna a familiei de albine
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

sorin apicultor

Nu stiu ce tratamente trebuie facute,am auzit ceva de varoua.Dar daca mai am de extras miere  pot face tratamentul cu varachet?iar pentru stimulare ce este mai bun?

oroles

Daca ai extras fa acum un tratament cu VF si apoi in octombrie doua la interval de o saptamana si vei fi multumit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorin apicultor

Iar pentu stimulare 'bee fonda cu timol'este recomandat acum ?am cateva roiuri care nu se dezvolta,sunt pe 5 rame de o luna iar "puiet ,oua ,larve"2 R

mmacreanu

Citat din: sorin apicultor din August 07, 2014, 06:48:33 PM
Iar pentu stimulare 'bee fonda cu timol'este recomandat acum ?am cateva roiuri care nu se dezvolta,sunt pe 5 rame de o luna iar "puiet ,oua ,larve"2 R

eu la roiuri dau in toamna dulcofruct nediluat. Daca ramele din roiuri nu au coronita de miere sunt ocolite de matca, asa am observat, dupa ce am dat dulcofruct (nu este neaparat sa folosesti acest produs, sunt mai multe, nu fac reclama ci doar spun ca lucrez bine cu el) am observat ca il cara repede pe rama si matca ponteaza. Dulcofructul in dau drept hrana pentru ca roiurile nu prea au culegatoare iar stimularea o fac cu sirop de zahar 1/1 + protofil + apicomplex, am avut rezultate bune in fiecare toamna pe roiuri. La roiuri mai dau turte proteice daca nu au cules de polen sau daca nu sunt rezerve de polen in rame.

De notat este ca matca o sa ponteze atat cat acopera albinele, daca nu ai toate cele 5 rame acoperite de albina, matca nu o sa oua in toate, o sa oua treptat, pe masura ce se capaceste puietul si nu mai este nevoie sa fie hranit!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

sorin apicultor

Am dat la roiuri turte proteice impreuna cu sirop de zahar 1/1+protofil .cam cate turte sa le dau la roi?

dodo79

Citat din: sorin apicultor din August 17, 2014, 12:52:58 PM
Am dat la roiuri turte proteice impreuna cu sirop de zahar 1/1+protofil .cam cate turte sa le dau la roi?

turtele se dau primavara.acum se da doar sirop

mariusb

saptamana trecuta am pus o rama cu oua de o zi la o familie fara matca.pot umbla la el sa vad daca si-a tras botci?sau trebuie sa-l las linistit ?pot sa incep sa-i fac tratamentul cu varachet?

cazacu marius

Citat din: mariusb din August 29, 2014, 09:06:07 AM
saptamana trecuta am pus o rama cu oua de o zi la o familie fara matca.pot umbla la el sa vad daca si-a tras botci?sau trebuie sa-l las linistit ?pot sa incep sa-i fac tratamentul cu varachet?
Poti umbla fara problema.incepe tratamentele si fa-le 3 tratamente din 7 in 7 zile
macin-Tulcea

yulian

Mama ce va jucati cu focul...matci de salvare la inceput de septembrie.  ))/

oroles

Citat din: mariusb din August 29, 2014, 09:06:07 AM
saptamana trecuta am pus o rama cu oua de o zi la o familie fara matca.pot umbla la el sa vad daca si-a tras botci?sau trebuie sa-l las linistit ?pot sa incep sa-i fac tratamentul cu varachet?
Daca ai noroc, pe la 1 octombrie ai si tu matca imperecheata. Eu aveam acum mai bine de o saptamana botci capacite in 3 familii cu matci. Intr-una singura mai erau si ceva celule de trantor si erau tolerati cativa trantori. In rest nici picior de trantor. Sansele ca sa se imperecheze si sa iasa o matca buna sunt reduse.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: mariusb din August 29, 2014, 09:06:07 AM
saptamana trecuta am pus o rama cu oua de o zi la o familie fara matca.pot umbla la el sa vad daca si-a tras botci?sau trebuie sa-l las linistit ?pot sa incep sa-i fac tratamentul cu varachet?

unifica-l cu altul mai slab si in primavara o sa faci treaba mai multa cu ce rezulta decat cu ce vrei sa faci!
Iti spun din experienta mea de incepator care vroiam sa am cat mai multe familii si le tineam pe toate lesinate, era pierdere de timp, hrana si tratamente facute aiurea, nu aveam un management bun al stupinei.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MOTANUL

Citat din: mmacreanu din August 07, 2014, 05:23:49 PM
luna august este luna in care se incep tratamentele cu varachet pentru varoua, se incep stimularile si se administreaza protofil pentru combaterea nosemozei. eu mai dau apicomplex, nu e chiar un tratament, e mai mult pt dezvoltarea mai buna a familiei de albine
Ref. varachet: am inceput deja tratamentul intrucat aveam puiet pestrit (doar ca in loc de varachet am mers pe o varianta bio - respectiv menta ECOSTOP). Cand nu o sa mai fie puiet ii dau VF (am cumparat deja).
Ref. nosemoza: tratamentul se face preventiv sau doar daca remarc aparitia simptomelor? Tratamentul antivarroa am inteles ca este bine de facut indiferent daca ai sau nu simptome. SImptome de nosemoza nu am remarcat. Protofilul am vazut ca nu are contraindicatii.
Apicomplex: trebuie sa ma misc repede: am remarcat ca puietul a inceput sa scada vizibil fata de inceputul lui august (pana acum nu am dat deloc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0