Stupi poliuretan

Creat de badguygoodguy, Martie 14, 2010, 02:39:30 AM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Cred ca Ionut este pescar. In concluzie il rog sa stinga felinarul si sa invete tabla impartirii la 3. Ce am vrut eu sa subliniez a fost ca in stupii din poliuretan am avut cele mai slabe familii si au startat in primavara inaintea celorlalti care erau in stupi din lemn. 
Ce bag eu de sama e ca Florin nu vrea sa mai ia legatura cu noi si sa raspunda la provocari. Asta e cind esti la patron :D nu ai timp nici sa mai deschizi un calculator....
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Florin nu a mai intrat pe forum de vreo doua zile, deci nu stie despre cele dezbatute aici!
Si, in plus, nu pierdea el ocazia sa imi sara la gat, asa cum l-am invitat eu intr-o postare anterioara! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefanescu din Septembrie 13, 2011, 02:34:55 PMAcu sa te intreb eu pe tine Florine si nu numai pe tine ci si pe ceilalti detinatori de stupi din poliuretan:
•   Cum reduceti urdinisu pentru iernat? Numai cu brete? De rozatoare nu ati auzit?
•   Cum iernati cu podisor sau fara? Marius la Galati imi spunea ca ierneaza fara podisor doar cu folie sub capac. Folia se pune total sau partial?
•   Cit de deschis trebuie sa fie subarul in sezonul rece?
•   Ce fel de pernute izolatoare folositi iarna dupa diafragma?
•   Cum iernati in pat rece sau in pat cald? Daca iernezi in pat cald cum procedezi?
•   Ce fel de colector de polen folositi? Cum il atasati de stup?
sa le luam pe rand...
- reducere DOAR cu burete, nu am probleme cu rozatoarele
- fara podisor, doar folie , totala
- subar eu pun doar prin februarie can e necesar un aport de caldura pentru ouat (fezi postul meu de poze si video cu filmari din iarna trecuta cu fundul gol la minus 15-20 grade), deci, iarna fara subar
- pernute izolatoare? aloooo sefu astia e stupi de poliuretan, pernutele de la stupii de lemn, eu le-am pus in cotet la catel
- am iernat si in pat rece si in cald. in cald e mai bine de iernat, dar e mai dificil cu stupii, farogerul a facut matrita cu faura in toate lateralele stupului, dar loc pentru urdinis in soclu, doar pentru patul rece
- colectorul... personal.
sper sa il imbunatatesc iarna asta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2011, 10:20:06 AM
Citat din: ionut.api din Septembrie 13, 2011, 11:06:48 PM
detin si eu 4 stupi din poliuretan si f. multi ma luau in deradere cand spuneam cat am recoltat de la un asemenea stup. anul acesta l-am lasat al niste apicultori cunoscuti i-am lasat pe ei sa faca verificarile de rigoare dar mierea am recoltat-o eu . pe o fam. , miere extrasa in fata lor, .......110kg/an in curs. deci? sunt intradevar mai scumpi dar merita. vara in camp deschis la caldurile din dobrogea albinele din acsti stupi de poliuretan nu mai sunt nevoite sa faca ventilatie la urdinis, doar culeg toata ziua.

Nu vreau sa ma inteleaga cineva gresit! Nu am nimic impotriva stupilor din poliuretan!
Insa nu stupul aduna nectarul din camp, ci albinele! Faptul ca ai avut o productie atat de mare la acel stup se datoreaza numarului mare de albine culegatoare, pontei crescute a matcii, deci intr-un cuvant se datoreaza in mare parte ingrijirii acordate acelui stup de catre apicultorii la care l-ai lasat!
Sunt si stupi din lemn care au plasa pe fund si la care albinele nu fac "barba", deci nu asta ar fi explicatia!
Parerea mea este in continuare ca ai avut populatie multa in stup si culesuri bune, si de aceea ai avut si o astfel de recolta de miere!
Cati alti poliuretanisti se pot lauda cu 110 kg/stup?
Deci explicatia trebuie cautata in alta parte, nu in materialul din care este confectionata cutia!

TE OMOOORRRRR !!!

faraoane iti propun o incercare:
acum in toamna fa o investitie, cumpara 1 (una bucata) stup poliuretan (fund, corp 1,1, hranitor-izgonitor, capac - cca 3 mil lei)
ierneaza in paralel cu stupii tai, o familie in el
discutam la anul in septembrie
daca nu esti multumit, il cumpar eu de la tine (fara factura), daca o sa mai vrei sa il dai
dupa un an sa vezi tu ca materialul face toti banii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2011, 11:10:23 AM
Cu toata economia de peste iarna... poliuretanul sa fi bagat 110 kg de miere in stup? :uimit: :uimit: :uimit:
5kg la pomi fructiferi
2 x 12kg la rapita
3 x 12kg salcam
2 x 10kg tei
3 x 14g fl soarelui
total... 127kg la mine
deci se poate
pana acum nu am facut aceasta socoteala, dar, m-ai provocat
nu cred ca se referea la 110kg  la un cules, ci pe un sezon apicol
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 15, 2011, 02:40:25 PM
Florin nu a mai intrat pe forum de vreo doua zile, deci nu stie despre cele dezbatute aici!
Si, in plus, nu pierdea el ocazia sa imi sara la gat, asa cum l-am invitat eu intr-o postare anterioara! =)) =))
am aparut
faraoane pune capul pe butuc, ca eu sunt cu securea desupra
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

da daca viu eu cu  brisca? ce zici?????? =)) =)) =)) =))

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 15, 2011, 09:20:21 PM
da daca viu eu cu  brisca? ce zici?????? =)) =)) =)) =))
merge si cu brisca, ca la secure simte doar o durere, la brisca merge cu incetinitorul
merita si cu lama
:))

multam de ajutor
il tii tu si tai eu? sau invers?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64


pharaonu75

#24
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 15, 2011, 08:57:01 PM
...
faraoane iti propun o incercare:
acum in toamna fa o investitie, cumpara 1 (una bucata) stup poliuretan (fund, corp 1,1, hranitor-izgonitor, capac - cca 3 mil lei)
...

Cu trei milioane cumpar trei stupi pentru trei familii! Este prea scump pentru mine!


Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 15, 2011, 09:05:07 PM
...
1.  5kg la pomi fructiferi
2 x 12kg la rapita
3 x 12kg salcam
2 x 10kg tei
3 x 14g fl soarelui
total... 127kg la mine
deci se poate
pana acum nu am facut aceasta socoteala, dar, m-ai provocat

2.  nu cred ca se referea la 110kg  la un cules, ci pe un sezon apicol

1. Felicitari pentru cantitatea obtinuta! Inca vreo cativa ca voi si scad procesatorii la 1/2 pretul de achizitie la miere! Ca daca tot se face miere  peste suta de kg pe stup, pot si ei sa forteze pretul in jos!

2. Nici nu am crezut ca a scos 110 kg la un singur cules! Ca daca era asa, la anul nu mai avea loc de mine nici in curtea sa! =))


Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 15, 2011, 09:08:16 PM
...
faraoane pune capul pe butuc, ca eu sunt cu securea desupra

N-ai tu secure pentru grumazul meu! :hippo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Bai, voi sunteti sadici? Ce puneti la cale?

De versurile astea ati auzit?
"Inima bate, sangele fierbe,
Pregatiti imediat cateva jerbe
Ca unii or sa afle ca prezentu' e crud
Si ca azi durerea doare, nu e ca la Hollywood..."
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Sau de astea?
"N-am realizat ca am dusmani pe-aici,
Stai asa ca o s-ascut si eu lama de la brici" =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Porfy66

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 15, 2011, 09:05:07 PM
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2011, 11:10:23 AM
Cu toata economia de peste iarna... poliuretanul sa fi bagat 110 kg de miere in stup? :uimit: :uimit: :uimit:
5kg la pomi fructiferi
2 x 12kg la rapita
3 x 12kg salcam
2 x 10kg tei
3 x 14g fl soarelui
total... 127kg la mine
deci se poate
Mie totalul imi da cu virgula adica 80,42 kg.  :P Observ ca la fl. soarelui a extras de 3 ori cate 14 grame  =)) =)) =))

bucovineanu

Oare cu ce cantar o fi cantarit mierea de floarea soarelui? :rotfl:

stefanescu

Florine dupa ce rezolvi problema cu Pharaonu (daca nu te descurci vin si eu in ajutorul tau. Numa daca ne impiedicam amindoi si cadem peste el raminem fara moderator). Baga ceva poze cin ii putea cu colectorul de polen gindit de talica. Eu iti multumesc pentru raspunsuri.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)