Matca sau boala este de vina?!

Creat de francisc, Iulie 31, 2014, 07:59:15 PM

« precedentul - următorul »

francisc

Stimulez cu sirop la 2 sau 3 zile in functie de timp.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

apivasmob

Cei 15 sunt dupa tratament sau la cadere libera /24 ore?
Daca la cadere libera in lunile iulie,august, sept. nr de acarieni este peste 8 se va face tratament cu doza de soc (adica al doi-lea la 4 zile dupa care se va face din 7 in sapte zile),iar daca la cadere libera in iulie este mai mare de 16 iar in august/sept. mai mare de 30 situatia este critica(colaps).
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: TDI din August 05, 2014, 02:18:41 PM
15? Este infestare cu varroa dar nu e masiva.
Cu stimularile cum stai?
Pentru a vedea gradul de infestare se inmulteste nr. de varroa cazuti cu 450. :D Am pus  un studiu anul trecut. Dupa tine, sunt sau nu sunt multi? :D Daca gasesc studiul il pun iarasi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

De obicei sunt foarte multi, eu stiam x 10, oricum e grav. Daca tratezi des si mult, afectezi matca si puietul, dava nu tratezi ramai fără sau cu coloniile foarte slăbite.

francisc

#19
Citat din: apivasmob din August 11, 2014, 06:28:43 AM
Cei 15 sunt dupa tratament sau la cadere libera /24 ore?
Daca la cadere libera in lunile iulie,august, sept. nr de acarieni este peste 8 se va face tratament cu doza de soc (adica al doi-lea la 4 zile dupa care se va face din 7 in sapte zile),iar daca la cadere libera in iulie este mai mare de 16 iar in august/sept. mai mare de 30 situatia este critica(colaps).
Sint cazute dupa tratament.
Am mai facut doua tratamente dar nu au mai cazut atatea varroa,nu cred ca asta sa fie cauza scaderii populatiei de albine .
Albinele sant vioaie ,nu sant moarte in celule ,totul pare ok. :yahoo_cry:
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)