Matca sau boala este de vina?!

Creat de francisc, Iulie 31, 2014, 07:59:15 PM

« precedentul - următorul »

francisc

      Buna tuturor!
     
      Ma confrunt cu o problema la care vreau sa va cer un sfat.  ^:)^
      Am 2 stupi la care cam de o luna scade populatia , (pana atunci mergeau bine.)
      Vroiam sa-i unesc cu alt roi care merge bine dar mi-a fost frica sa nu aiba ceva boala.
      Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Risc daca-i unesc ?

      Va multumesc anticipat! ^:)^ ^:)^ ^:)^
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

mmacreanu

ca sa fie vorba de boala, tb sa vezi semnele.

depopularea se intampla la toti stupii dupa culesul la floarea soarelui, pentru dezvoltarea optima trebuie ca toate ramele din cuib sa fie acoperite de albina!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

francisc

 Au fost acoperite foarte bine si se dezvoltau bine , dar la un moment dat se vedea cum slabesc fata de celelalte familii.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

Kiwi Bee

Ai puiet de toate virstele? De la ou proaspat pina la albine gata de eclozare?

Daca descapacesti citeva celule la intimplare(pai nu descapacesti celulele de culoare frumoasa ci alea de culoare mai inchisa sau cares surpate putin sau care deja au o gaurica facuta de albine in sensul ca le lor descapaci ele total si le vor curata in viitorul apropiat) cum arata larva? E normala, sanatoasa, alba, intrega?

Albinele de pe rame sint vioaie? Sau sint palide? Au aripile normale sau deformate? Pot fi deformate de la un virus purtat de varroa = invazie de varroa.

francisc

Am  puiet de toate varstele,totul se pare ca este ok .
Referitor la aripile albinelor ,am observat la cateva ca stau cu aripile rasfirate .Sa fie din cauza varroa?
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

stefan1

Citat din: francisc din August 01, 2014, 02:44:05 PM
...
Referitor la aripile albinelor ,am observat la cateva ca stau cu aripile rasfirate .Sa fie din cauza varroa?

  E o manifestare la mai multe boli, dar una dintre ele este 'parazitul traheal' Acarapis woodi, dar care sew zice ca nu exista la noi in tara, insa cu atata material genetic adus aiurea, se poate sa importam si boli.
  Cauta ca am scris ceva despre acest parazit. Fiind un acarian, este afectat si de tratamentele cu varachet, dar fiind in trahee, tratamentele trebuiesc sa fie mai multe sau cu substante specifice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Francisc, trebuie sa mai studiezi putin subiectul varroa. Numai asa ati vei da seama de nivelul de infestare cu varroa.

Cel mai cunoscut/raspindit virus purtat de varroa le face pe albine sasi piarda aripile.
In prima faza albina devine mai palida si incet se decoloreaza(trece intro culoare GRI-bolnav si se misca mai bolnavicios).
Aripile numai stau in pozitie normla ci se numesc aripi in forma de "K".
In faza urmatoare aripile incep sa se ofileasca.
In ultima faza aripile arata ca niste antene sau doua atze mici(si nu sint drepte).

Ei bine, va trece ceva timp pina cind ti se formeaza ochiul ca sa depistezi aceste lucruri in citeva secunde, doar uitindute la o rama plina de albine.

Descapaceste si ceva celule de trintori sa vezi daca sint mite prin celule. Una aici alta mai incolo nu este prob;lema dar am vazut si 5 intro singura celula.

Se pot face si teste. Este test cu alcool sau detergent sau cu coala de hirtie lipicioasa(o ungi cu margarina sau cu ulei) pusa pe fundul stupului si facind calculele relevante determini nivelul de infestare cu varroa.

francisc

Aveti  foarte mare dreptate ,dupa cite se pare au varroa multa. :thanks:
Am facut aseara o fumigatie cu varachet si a cazut cam multa varroa fata de alti ani.
Nu m-as fi gandit sa aiba atita varroa incat sa afecteze atat de tare populatia de albine.Le-am administrat si sirop cu ceapa si usturoi,bine inteles am redus urdinisul foarte tare.
Sper sa fie totul bine.
O familie a ajuns pe 5 rame si una pe 4 rame . Ce ma sfatuiti sa fac , le unesc sau le stimulez si le las asa? :bzz: :bzz: :bzz:
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

TDI

Stimuleaza-le intensiv luna august, mai ai vreo luna sa cresti albina - nectar si polen/sirop si turta proteica.

pistol28

Citat din: francisc din August 02, 2014, 07:00:27 PM
Aveti  foarte mare dreptate ,dupa cite se pare au varroa multa. :thanks:
.................................................................................. :bzz: :bzz: :bzz:


Toamna tarziu cand lipseste puietul si temperatura aerului este de cel putin 12 grade, este necesar un tratament cu VF.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

francisc

Cu privire la depopulare:este posibil sa fie si din cauza furtisagului,fara ca albina hoata sa omoare matca?
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

bucovineanu

Da este posibil ca regina sa ramana pana la sfarsit in stup chiar daca se face furtisag, dar nu e o regula.

apivasmob

este necesar un tratament cu VF.
Am modificat daca nu este cu spuparare si daca infestarea este fff puternica se va face doza de soc adica inca una la 4 zile dupa care se continua din 7 in 7 zile.
O intrebare s-a folosit foaia de control?
Sanatate tuturor apicultorilor

francisc

Foaia de control nu am folosito dar stupul fiind cu fund anti varroa m-am uitat pe tabla de desubt , unde am gasit cca 15  varroa.
Tinand cont ca majoritatea celulelor sint capacite,cred ca sint cam multe varroa.
Am facut un tratament pe data de 31 ,mai fac 1 azi si o sa mai fac 2 la interval de 7 zile.
    Matcile sant tefere sper sa nu fie furtisag.
     Sper ca pana-n toamna sa-si revina!
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

TDI

15? Este infestare cu varroa dar nu e masiva.
Cu stimularile cum stai?