Multietajat in Bacau.

Creat de Dorin Elisei, Iulie 27, 2014, 09:55:36 PM

« precedentul - următorul »

Dorin Elisei

Buna.
Mă gândeam  să trec pe stup multietajat. Aș ruga pe cine are așa ceva în zona Bacau, să-mi permită să-i pipăi, să-i analizez... 
Merg bine în zonă colinară și colinar-muntoasă ?
Multumesc !

TDI

Ia in considerare si MER-ul.
P.S. Eu sunt in continuare pe Dadant. Studiez si eu problema.

mape 48-petru manea

Daca ar fi sa incep apicultura acum as opta pe ME-8 rame ---valabil pentru zona mea  :hi:

struan

Citat din: Dorin Elisei din Iulie 27, 2014, 09:55:36 PM
Buna.
Mă gândeam  să trec pe stup multietajat. Aș ruga pe cine are așa ceva în zona Bacau, să-mi permită să-i pipăi, să-i analizez... 
Merg bine în zonă colinară și colinar-muntoasă ?
Multumesc !

Daca merg in zona Botosaniului, la mine, si inca merg bine, nu vad de ce nu ar merge si in zona Bacaului, cu atat mai mult cu cat acolo e mai cald ca la noi. In plus multietajatul este folosit pe tot globul in toate tipurile de climat. Eu unul il consider ca limba engleza pentru informatica, daca nu o cunosti, nu faci performanta. Pana la urma diferenta o face apicultorul, si nu tipul de stup. Un apicultor care stie meserie scoate miere si din cosnite la o adica.

Va salut cu respect.

bismark

   Petre, la mine in stationar si avind cimpul cu FS si padurea de salcim la maxim un km. am constatat de-alungul timpului ca nu merge mai mult de un corp dadant de 12 rame si un cat 1/2.Si la virsta noastra sa minuiesti catul sa vezi ce ai in cuib e greu.De aceea dupa ultima extractie scot caturile si le pun la pastrare pentru a putea controla mai usor familia pentru iernare.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Dorin Elisei

Citat din: struan din Iulie 28, 2014, 11:34:04 AM
Citat din: Dorin Elisei din Iulie 27, 2014, 09:55:36 PM
Buna.
Mă gândeam  să trec pe stup multietajat. Aș ruga pe cine are așa ceva în zona Bacau, să-mi permită să-i pipăi, să-i analizez... 
Merg bine în zonă colinară și colinar-muntoasă ?
Multumesc !

Daca merg in zona Botosaniului, la mine, si inca merg bine, nu vad de ce nu ar merge si in zona Bacaului, cu atat mai mult cu cat acolo e mai cald ca la noi. In plus multietajatul este folosit pe tot globul in toate tipurile de climat. Eu unul il consider ca limba engleza pentru informatica, daca nu o cunosti, nu faci performanta. Pana la urma diferenta o face apicultorul, si nu tipul de stup. Un apicultor care stie meserie scoate miere si din cosnite la o adica.

Va salut cu respect.


Mulțumesc pt răspuns. Sper să meargă și în zona noastră.  Diferența o face și stupul, cunosc apicultori din neam în neam doxa de experiența, dar cu orizontal pe 20 rame... Miere marfa eu am făcut de la 5 stupi(verticali) cât a făcut el de la 30 orizontali. Și eu sunt 0 experiență. Deci stupul e la fel de important.

TDI

Ai aceleasi mătci ca el? Cari roi ai scăpat tu pe creanga si cari a scăpat el. Vârsta mărcilor care e?
in unele zone, la culesuri abundente dau foarte abundente e posibil ca orizontalul sa se preteze mai bine pentru productie, dar eu personal nu as folosi, decât daca as putea sa-i pun cat.
Am văzut stupi de 18 rame 1/1 cu cat de 1/2...

struan

#7
Citat din: Dorin Elisei din Iulie 29, 2014, 09:26:22 AM

Mulțumesc pt răspuns. Sper să meargă și în zona noastră.  Diferența o face și stupul, cunosc apicultori din neam în neam doxa de experiența, dar cu orizontal pe 20 rame... Miere marfa eu am făcut de la 5 stupi(verticali) cât a făcut el de la 30 orizontali. Și eu sunt 0 experiență. Deci stupul e la fel de important.

E adevarat, tipul de stup te ajuta sa faci performanta. Dar de scos miere tot scoti, daca te ajuta anul si daca stii modul de lucru specific tipului de stup si zonei in care te afli. Eu ma refeream la o ierarhie a factorilor, in ordinea importantei. Adica pe primul loc s-ar situa apicultorul, pentru ca el produce toate schimbarile si interventiile in stupina, inclusiv tipul de stup, care tip, intr-adevar daca este bine ales te poate ajuta sa fii mai eficient. Ganditi-va ca ME este folosit in apicultura de tip industrial. Este clar ca acest tip de stup permite intretinerea unui numar de stupi mai mare si cu mai putin efort. Regretatul nea Gica, Dumnezeu sa il ierte, nu l-am cunoscut dar i-am citit postarile cu mare interes, spunea ca multietajatul produce, in aceleasi conditii ca orizontalul mai multa miere si cu mai putin efort din partea apicultorului. In plus, iernarea se face cu un consum si cu o uzura mult mai mica decat la orizontal. Si multe alte avantaje sunt. Una din ele ar fi dezvoltarea exploziva in primavara. Ganditi-va ca la papadie am avut doua corpuri ocupate cu albine iar la salcam 3. E adevarat ca iarna trecuta a fost cumva atipica si poate asta a ajutat. Dupa salcam, datorita faptului ca n-am mai avut faguri artificiali si nici crescuti, pentru al 4-lea corp, unii din cei pe trei corpuri au roit.  Si nu din cauza matcilor pentru ca erau tinere si selectionate. Eu as inclina sa cred ca aveau nevoie de al 4-lea corp. In schimb cei care nu au roit, pe trei corpuri, au rupt la productie anul asta. Nici eu nu am multa experienta cu acest mod de lucru, cu toate ca albine am avut de cand eram copil. Norocul meu a fost ca tata, desi in varsta, mi-a permis sa experimentez pe stupii lui si din asta am avut amandoi de castigat. Si noi suntem apicultori din neam in neam, incepand de la bunicul si terminand cu un unchi care a trait din asta toata viata si tot multietajati avea. Eu personal nu mi-as dori sa traiesc exclusiv din apicultura, poate doar fortat de imprejurari, datorita faptului ca o consider o afacere cu risc ridicat. Riscurile in primul rand sunt legate de cat stie apicultorul, de capacitatea lui de a selecta informatiile si de a le aplica cu succes in propria stupina, adaptat la zona si cules specifice.

Va salut cu respect.

struan

Citat din: Dorin Elisei din Iulie 29, 2014, 09:26:22 AM

Mulțumesc pt răspuns. Sper să meargă și în zona noastră.  Diferența o face și stupul, cunosc apicultori din neam în neam doxa de experiența, dar cu orizontal pe 20 rame... Miere marfa eu am făcut de la 5 stupi(verticali) cât a făcut el de la 30 orizontali. Și eu sunt 0 experiență. Deci stupul e la fel de important.

E adevarat, tipul de stup te ajuta sa faci performanta. Dar de scos miere tot scoti, daca te ajuta anul si daca stii modul de lucru specific tipului de stup si zonei in care te afli. Eu ma refeream la o ierarhie a factorilor, in ordinea importantei. Adica pe primul loc s-ar situa apicultorul, pentru ca el produce toate schimbarile si interventiile in stupina, inclusiv tipul de stup, care tip, intr-adevar daca este bine ales te poate ajuta sa fii mai eficient. Ganditi-va ca ME este folosit in apicultura de tip industrial. Este clar ca acest tip de stup permite intretinerea unui numar de stupi mai mare si cu mai putin efort. Regretatul nea Gica, Dumnezeu sa il ierte, nu l-am cunoscut dar i-am citit postarile cu mare interes, spunea ca multietajatul produce, in aceleasi conditii ca orizontalul mai multa miere si cu mai putin efort din partea apicultorului. In plus, iernarea se face cu un consum si cu o uzura mult mai mica decat la orizontal. Si multe alte avantaje sunt. Una din ele ar fi dezvoltarea exploziva in primavara. Ganditi-va ca la papadie am avut doua corpuri ocupate cu albine iar la salcam 3. E adevarat ca iarna trecuta a fost cumva atipica si poate asta a ajutat. Dupa salcam, datorita faptului ca n-am mai avut faguri artificiali si nici crescuti, pentru al 4-lea corp, unii din cei pe trei corpuri au roit.  Si nu din cauza matcilor pentru ca erau tinere si selectionate. Eu as inclina sa cred ca aveau nevoie de al 4-lea corp. In schimb cei care nu au roit, pe trei corpuri, au rupt la productie anul asta. Nici eu nu am multa experienta cu acest mod de lucru, cu toate ca albine am avut de cand eram copil. Norocul meu a fost ca tata, desi in varsta, mi-a permis sa experimentez pe stupii lui si din asta am avut amandoi de castigat. Si noi suntem apicultori din neam in neam, incepand de la bunicul si terminand cu un unchi care a trait din asta toata viata si tot multietajati avea. Eu personal nu mi-as dori sa traiesc exclusiv din apicultura, poate doar fortat de imprejurari, datorita faptului ca o consider o afacere cu risc ridicat. Riscurile in primul rand sunt legate de cat stie apicultorul, de capacitatea lui de a selecta informatiile si de a le aplica cu succes in propria stupina, adaptat la zona si cules specifice. Si cateodata, depinde si de om, numarul de ani in care ai avut stupi cu albine nu se pot considera experienta ba chiar poate fi un handicap odata cu varsta, daca nu ai fost preocupat in fiecare an sa imbunatatesti cate ceva si daca an de an ai facut aceleasi greseli, fara sa le recunosti si repetandu-le. Abia dupa ce ai gresit suficient de mult si dupa aceea ai evitat sa repeti greselile, facand altele noi in schimb, cred ca se poate numi ca ai experienta.

Va salut cu respect.

bismark

    V-am zis ca de-alungul vietii am experimentat toate felurile de stupi.La o anumita virsta nu mai merge, gata te opresti la un tip cel mai convenabil si ca efort si ca, cistig.Am observat ca la 10 rame e  prea mic, la multietajat e mult de lucru sa ajungi la baza,la orizontal 16-20 rame e prea mare pentru o familie mica si greu de tinut iarna o temperatura optima .Si de aceea am ajuns la concluzia ca 12 rame la baza si 1-2 caturi este suficient.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/