Ouat imprastiat mult. Putin puiet capacit

Creat de oroles, Iulie 24, 2014, 03:55:49 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Am 2 stupi in care situatia ar putea fi descrisa astfel:
Unul din ei stiu ca are matca buna care oua uniform si frumos in nucleu. I-am dat-o in bigudiu si acum o saptamana era tot acolo. Unul nu stiu daca are, dar judecand dupa ouat (celula langa celula, rar cate o celula cu 2 oua dar nu mai mult). Ideea este ca la ambii nu am vazut o rama intreaga cu puiet capacit  ci numai cateva celule capacite (atat cu albina, cat si cu trantor). Ar fi cam a doua saptamana la primul si ar trebui sa aiba deja puiet capacit.

Ma puteti ajuta cu o explicatie?

Explicatia mea ar fi ca au putina albina care sa se ocupe de cresterea puietului, nefiind capabile sa acopere rama.

Va sunt recunoscator!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am verificat azi familia. Putinele larve capacite le-am descapacit cu un betisor si am observat ca sunt moarte la interior. Au un aspect cafeniu si nu fileaza. Mirosul nu este chiar placut. :(

Ce sa fie? Loca europeana?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI


Kiwi Bee

Sanse mai mari pt loca americana. La cea europeana poti scoate larva din celula. Citeodata filamentul este de nici 10mm. Poze ai?

oroles

Citat din: TDI din Iulie 25, 2014, 01:09:22 PM
Schimba-le locatia si vezi tu ulterior.

@TDI, nu stiu daca ideea ta e tocmai buna. Daca raman albine pe afara din stupul asta, si intorcandu-se intra in alti stupi propagarea bolii se face mai repede... Asa gandeste mintea mea proasta. :(


Oricum nu cred ca are cum sa fie loca.
Am scos o rama din stupul asta si m-am uitat cu atentie peste tot.
1. Vreau sa mentionez ca nu are miere si pastura deloc. Matca nu am gasit-o deloc.
2.Am gasit oua ouate si in coronita chiar si pe speteaza superioara, in timp ce in partea de jos nu era deloc oua.
3. Populatia e redusa.
4. Nu am remarcat niciun pattern. Am gasit destul de mult puiet varos. Pe asta il recunosc usor dupa aspectul intarit de creta. Larvele moarte in celule se indeparteaza usor cu scobitoarea. Cele care nu erau descapacite am bagat scobitoarea si nu filau deloc. Astea au aspect foarte diferit. Am gasit una, de exemplu, se pietrifica pe margine, in timp ce in mijloc se mai destingea, usor iesit corpul larvei. Alta avea aspect cafeniu, neuniform. Intr-un capat erau mai inchis, intr-un capat mai deschise. Altele, pe care le-am descapacit am observat ca sunt moarte si erau albe, normal. Altele erau negre, altele galbene la mijloc. Niciuna nu a filat. Aspectul era imprastiat, ceea ce cred ca este specific besmeticilor. Unele erau ouate si pe peretii laterali ai celulei si altele aveau si mai mult de doua oua in celula.
5. Nu am gasit pe rama aceasta larve hranite cu laptisor, ci doar putine larve mici, ramase pe uscat. Am gasit albine batrane fara pic de perisor pe ele.

Pun si poze:
Partea din stanga e speteaza superioara. Se observa celule cu mai multe oua. In partea stanga sunt larve scoase din stup.



Alte larve moarte, diferite de primele.



Larve moarte, detaliu. Se observa si alte oua pe peretii laterali ai celulelor si niste chestii care nu stiu ce sunt. Sunt ca niste...resturi mici.



Detaliu celule. In npartea inferioara se remarca o larva intr-o pozitie anormala si niste celule cu puiet pe punct de petrificare.



Alt detaliu la celule si o larva descapacita cu aspect si dezvoltare normale.



Alt detaliu celule curate.



Detaliu celule cu ou pe perete lateral.



Aspect de ansamblu rama.



Detaliu celule. Aici se vede, in mare parte ca si cum ar fi ouat de matca. Ideea e ca oricum sunt ouate 4 rame complet si acoperite doar vreo 2. Ramele laterale nu sunt ouate.



Larva pietrificata. In mijloc se vede corpul larvei.



Raman dator celui care ma lamureste si care imi spune ce e de facut. As vrea sa il desfiintez total si sa omor albina dar nu stiu care e cea mai eficienta metoda.





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#5
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 25, 2014, 02:11:43 PM
Sanse mai mari pt loca americana. La cea europeana poti scoate larva din celula. Citeodata filamentul este de nici 10mm. Poze ai?
La majoritatea scoate larva din celula. Nu am gasit sa fileze nici macar de 10mm. Am incercat la mai multe.
Vreau sa mai spun ca nu am gasit puiet capacit la acest stup din mai, fiind inmultit prin ridicarea reginei si lasarea in stup a unei botci capacite. Revin cu doua filmulete imediat ce le incarca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Daca esti sigur ca nu e loca americana, lasa-i 4 rame curate, celelaltele le faci lumânări, ii dai un hrănitor cu sirop, reduci urdinișul si verifici dupa cateva zile. Ideea era sale schimbi locatia intr-o zonă fără stupi, seara când se întunecă. Ziua il pregatesti, seara doar închizi urdinișul.

oroles

Primul filmulet:
http://youtu.be/7TX_cMYMVC4
Urmatorul peste inca doua ore. Deh, internet de la Romtelecom din zona rurala.

PS: Nu radeti de acshentul meu moldovenesc. Sunt tare mandru de el. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Stup besmetic, cu puiet răcit si puiet varos. Nu de alta dar am văzut unul acum vreo 10 zile. Cam asta am văzut eu in poze.

oroles

Si filmuletul 2.
Nota, desi o larva parea ca are aspect filant, a se remarca culoarea alba, nu maronie cum stiam eu ca arata la loca.

http://youtu.be/e3ga7NBX5Lo
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: TDI din Iulie 25, 2014, 08:52:35 PM
Stup besmetic, cu puiet răcit si puiet varos. Nu de alta dar am văzut unul acum vreo 10 zile. Cam asta am văzut eu in poze.
Ar fi bine sa fie asa. Asta banuiesc si eu. Cuibul a fost cam labartat. Ideea e ca eu stiam ca apare asa mult puiet varos din cauza unei ciuperci care afecteaza matca. Oricum e clar ca ce scot eu din unele celule e puiet varos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

La un moment dat colonia besmetica suferă un colaps, cu sau fără matca - datorita uzurii. Eu am reusit sa-i dau matca, colapsul a intervenit după acceptarea mărcii, am restrâns cuibul, am eliminat ramele stricate si le-am topit. I-am dat ceva puiet la eclozionare, vreo 3dm2 - situatia s-a remediat aparent. Te anunt eu daca mai intervine ceva.

dodo79

oroles,nu vreau sa te supar dar la tine sunt cam multe situatii anormale.ai mai multi stupi sau faci experimente?

TDI

Citat din: oroles din Iunie 01, 2014, 08:03:53 PM
Ca statistician cu doctorat ce sunt (...)
Defect profesional, doar situatiile anormale le observa - ele având caracteristicile cele mai imprevizibile, fiind foarte greu de delimitat, controlat si evitat.
Nu, Oroles?   :D

oroles

Citat din: dodo79 din Iulie 25, 2014, 11:52:32 PM
oroles,nu vreau sa te supar dar la tine sunt cam multe situatii anormale.ai mai multi stupi sau faci experimente?
Pai anul asta a fost dezastru pentru mine. Anul trecut a mers ca la carte. E drept, anul trecut aveam si mai putini stupi: 23 fata de 57 anul asta. Nu numarul mai mare este problema. Oricum i-as fi tinut in "frau". Problema e vremea asta spurcata care nu mi-a permis sa umblu la ei. De exemplu, toata saptamana trecuta a plouat pe rupte. A fost si frig si vant. Am deschis sa vad acceptarea unei regine la unul alaltaieri, pe vreme innorata, si s-a declansat in 5 minute un furtisag mostru. Vedeai hoatele cum vin si intra in stupul deschis. Noroc ca l-a mai potolit ploaia in aversa.

Pentru mine 2014 e anul multor experiente. Cu stupii dubli am avut probleme. Am facut din 2 1 prin teorema lui Oroles, nestiind ca s-au format fante prin care trece albina. In stupii astia au iernat, cand am asezat albinele am verificat etanseitate. Dar uite ca lemnul lucreaza.

Cu cresterea si imperecherea matcilor am avut probleme. De exemplu am unul acum care il tin din mai cu puiet sa nu se besmeticeasca si tot nu a reusit sa isi imperecheze regina. Mi-as baga ceva in el dar... Am la rezerva regine de salvare (dupa ce am ridicat regina din botci de roire din nuclee). Are 10 zile de la eclozionare si niciun semn ca ar vrea sa oua. Parca e la bal... O mai tin un pic. La singura rama de crescut regine am avut probleme. Intre timp albinele au tras o botca dintr-o larva mai mare din care a iesit o matca handicapata pe care m-am chinuit 2 saptmani sa o gasesc si sa o omor.

Rabdare inca mai am ca imi place apicultura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani