Albinele mele!

Creat de Seri0ux, Iulie 24, 2014, 08:46:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: TDI din Iulie 28, 2014, 09:36:26 PM
Sunt sigur ca esti doctor in statistică!
Apropo de studii comparative si de mătci, de la Susan W. Cobey:
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/22/80/PDF/hal-00892280.pdf
Mi se pare un studiu nerelevant. Autorul foloseste niste studii facute de altcineva care nu sunt foarte bine controlate.
In tabel, la grupul doi apare un studiu al lui Tajabadi si a colegilor sai pe... 15 stupi. Nu ti se pare cam putin? Si mai sunt si altii prin tabel. In plus studiile pe care le foloseste au fost facute cu siguranta pentru a explica alte chestii. Ca sa nu mai spunem ca foloseste masuri (etaloane) diferite. Compara puietul in cm patrati cu nr de oua pe zi! Asa ceva e jenant. Pai, in functie de dimensiunile celulei, puietul in cm patrati poate sa difere foarte mult de la un fagure la altul. Iar pe un fagure puietul capacit masurat poate fi ouat in mai mult de o zi.

Oricum demersul merita apreciat!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Mă starnesti... Sper sa am timp sa traduc. Vreo 10-12 ore îmi trebuie.

bogdanel0887

Buna ziua,

Am primit in aceasta primavara un stup cadou. Dupa multe zile petrecute citind carti si articole pe net, am reusit sa formez inca o familie, cu ajutorul unei botci de schimbare linistita (este galbena si chiar mai mare decat cea din stupul mama care este mult mai inchisa la culoare). La salcam a fost foarte putin miere, si vad ca acum la floarea soarelui este la fel. La ora actuala un stup are cam 7 rame cu puiet si unul 4 rame, In rest avand rame cladite cu ff putina miere.
As vrea  sa stiu, acum la inceput de august, cat trebuie sa restrang cuiburile inainte de a incepe hranirea de completare (am doar cate un hranitor uluc  de 800g), cate rame sa mai las in afara de cele cu puiet. Daca umplu aceste hranitoare pe fiecare seara cu sirop invertit acasa este suficient? (am inteles ca hranirile de completare trebuie facute in cantitati mari:2-3l odata)
Precizez ca apelez la acest forum pentru ca nu beneficiez de ajutor din partea altui apicultor si a inceput sa ma pasioneze aceasta indeletnicire din ce in ce mai mult (cateodata le visez si noaptea :D)

Sanatate maxima...

oroles

Citat din: TDI din Iulie 29, 2014, 08:29:45 AM
Mă starnesti... Sper sa am timp sa traduc. Vreo 10-12 ore îmi trebuie.
Ai impresia ca nu stiu engleza sau de ce vrei sa traduci? Eu ti-am zis parerea mea! Ca sa nu mai spun ca invoca in comentarii studiul ala pe 25 de stupi...:D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Nu pentru tine.
'Mneata esti sigur subiectiv.
:D

vranceanul

Citat din: bogdanel0887 din Iulie 29, 2014, 02:53:18 PM
Buna ziua,

Am primit in aceasta primavara un stup cadou. Dupa multe zile petrecute citind carti si articole pe net, am reusit sa formez inca o familie, cu ajutorul unei botci de schimbare linistita (este galbena si chiar mai mare decat cea din stupul mama care este mult mai inchisa la culoare). La salcam a fost foarte putin miere, si vad ca acum la floarea soarelui este la fel. La ora actuala un stup are cam 7 rame cu puiet si unul 4 rame, In rest avand rame cladite cu ff putina miere.
As vrea  sa stiu, acum la inceput de august, cat trebuie sa restrang cuiburile inainte de a incepe hranirea de completare (am doar cate un hranitor uluc  de 800g), cate rame sa mai las in afara de cele cu puiet. Daca umplu aceste hranitoare pe fiecare seara cu sirop invertit acasa este suficient? (am inteles ca hranirile de completare trebuie facute in cantitati mari:2-3l odata)
Precizez ca apelez la acest forum pentru ca nu beneficiez de ajutor din partea altui apicultor si a inceput sa ma pasioneze aceasta indeletnicire din ce in ce mai mult (cateodata le visez si noaptea :D)

Sanatate maxima...
cate rame ai in fiecare stup?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bogdanel0887

Citat din: TDI din Iulie 29, 2014, 03:53:30 PM
Nu pentru tine.
'Mneata esti sigur subiectiv.
:D
Citat din: vranceanul din Iulie 29, 2014, 03:58:22 PM
Citat din: bogdanel0887 din Iulie 29, 2014, 02:53:18 PM
Buna ziua,

Am primit in aceasta primavara un stup cadou. Dupa multe zile petrecute citind carti si articole pe net, am reusit sa formez inca o familie, cu ajutorul unei botci de schimbare linistita (este galbena si chiar mai mare decat cea din stupul mama care este mult mai inchisa la culoare). La salcam a fost foarte putin miere, si vad ca acum la floarea soarelui este la fel. La ora actuala un stup are cam 7 rame cu puiet si unul 4 rame, In rest avand rame cladite cu ff putina miere.
As vrea  sa stiu, acum la inceput de august, cat trebuie sa restrang cuiburile inainte de a incepe hranirea de completare (am doar cate un hranitor uluc  de 800g), cate rame sa mai las in afara de cele cu puiet. Daca umplu aceste hranitoare pe fiecare seara cu sirop invertit acasa este suficient? (am inteles ca hranirile de completare trebuie facute in cantitati mari:2-3l odata)
Precizez ca apelez la acest forum pentru ca nu beneficiez de ajutor din partea altui apicultor si a inceput sa ma pasioneze aceasta indeletnicire din ce in ce mai mult (cateodata le visez si noaptea :D)

Sanatate maxima...
cate rame ai in fiecare stup?

Am un orizontal cu 7-8 rame cu puiet + inca 5 rame cladite cu putina miere prin ele si un vertical pe 10 rame ( 4-5 rame cu puiet si inca 3 rame cu putina miere)

stefan1

  Pana este caldura mare, cuiburile nu trebuiesc stranse prea tare, chiar daca le faci hraniri. Chiar maturarea nectarului sau chiar siropului au nevoie de spatiu de ventilare. Important este ca toti fagurii sa fie bine acoperiti de albine, ca in caz contrar sunt mai predsispusi la furtisag. Spre toamna, fagurii pe care au pus miere dar nu o sa-i folosesti la iernare, ii pui dupa diafragma si sunt o sursa de stimulare tarzie sau ii descapacesti daca vrei sa mute mai repede mierea in cuib.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)