varachet

Creat de albinasebes, Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am cumparat in toamna varachet forte care avea urmatoarea compozitie: amitraz CE 200g/l, taufluvalinat CE 240g/l. acum am cumparat  pt tratamentele de toamna si acesta are urmatoarea compozitie: amitraz 150 mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml.
sa inteleg ca este mai slab?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

TDI

Logic. Interesanta observatie!

bucovineanu

Este intradevar o problema daca este asa. Dozajul per familie este acelasi? Varachetul nou e produs de ICDA? Daca e asa, ar rezulta ca cineva are interesul sa scada numarul de familii de albine.  :smile:
Poate ne lamureste Dl dr. Poncea de la ICDA daca vede aceste postari.

dodo79

Citat din: albinasebes - luca sorin din Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM
am cumparat in toamna varachet forte care avea urmatoarea compozitie: amitraz CE 200g/l, taufluvalinat CE 240g/l. acum am cumparat  pt tratamentele de toamna si acesta are urmatoarea compozitie: amitraz 150 mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml.
sa inteleg ca este mai slab?
o poza se poate posta ?

albinasebes

ambele sticle sunt produse de icda
incerc sa fac poze si sa postez
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

ceva poze, sper ca se vede ceva
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

TDI

Prospectul, la ambele?

albinasebes

prospectul de la varachetul din toamna nu-l mai am dar il caut si il compar. totusi cred ca e acelasi.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Este clar ca Varachetul actual are o concentratie mult mai mica de substanta activa atat in ce priveste amitrazul cat mai ales in ce priveste fluvalinatul. Nu stiu ce s-a intamplat: ori s-a constatat ca doza era prea mare, ori nu stiu ce sa inteleg. In mod sigur cred ca pretul e acelasi, desi se foloseste mai putina substanta activa. Eu nu am cont pe stuparitul. Sa intrebe cineva acolo sa ne lamureasca "pab" alias Bogdan Poncea, care stiu ca lucra chiar la ICDA si raspundea de fabricarea Varachetului. Nu stiu daca mai lucreaza acolo, dar vad ca intra frecvent pe celalalt forum..
E foarte important sa stim cu ce tratam de fapt stupii si daca Varachetul actual e suficient de eficient.

jenica67

   Pe situ-l ICDA apare inca prospectul vechi cu concetratia initiala :
http://www.icdapicultura.ro/magazin/produse/2-produse_uz_veterinar/3-pentru_albine/203-medicamente_pentru_albine/2296-varachet_forte.html

Am pus intrebarea pe Stuparitul si va tin la curent, daca primim raspuns de la domnul pab.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

alex_sa

Citat din: albinasebes - luca sorin din Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM
am cumparat in toamna varachet forte care avea urmatoarea compozitie: amitraz CE 200g/l, taufluvalinat CE 240g/l. acum am cumparat  pt tratamentele de toamna si acesta are urmatoarea compozitie: amitraz 150 mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml.
sa inteleg ca este mai slab?
si eu am cumparat 10 cutii si asa este este mai slab

bucovineanu

Pe stuparitul se face afirmatia ca varachetul actual are aceeasi concentratie cu cel vechi. Asa o fi oare? Sunt foarte curios cum se poate demonstra ca 150= 200 si 60=240. Cineva a promis ca ne lamureste. Astept cu nerabdare.

oroles

Forumul stuparitul.ro este virusat. Aviz celor care il folosesc. E posibil sa fie fals pozitiv, dar asa cum reiese din analiza celor de la Avast, asa pare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am uitat sa spun ce face virusul. Te redirectioneaza / deschide pop-up-uri catre site-uri obscure (pariuri, sex, etc). Cum cu pariurile nu le prea am... Oricum, fiind Trojan e destul de periculos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorualbină

Pe Forum Stupăritul,cristi_vidican:
Deci...
La prospectul vechi se trecea cantitatea de substanță activă brută/litru. Adică ICDA-ul cumpără amitraz la o concentrație de 200g/l.
Acum, UE i-a obligat să specifice cantitatea de substanță activă / ml, în soluția VF.
Deci, din concentrația de substanță activă brută, iese acum amitraz 150mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml. Aceasta este concentrația / ml soluție VF.
NU s-a modificat nimic, doar exprimarea e acum mai clară.
Sper că m-am făcut înțeles.

P.S. Mă întreb cum au citit prospectul cei care au folosit VF la fumigațiile cu vaporizatoare?