Autor Subiect: Stupina din Cernica  (Citit de 187461 ori)

Ianuarie 11, 2019, 08:04:15 p.m.
Răspuns #1515

MOTANUL

• Information Offline
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1457
La multi ani !  :mosul:

Absolut toti stupii cu care am intrat in toamna au raspuns prezent in ianuarie 2019. Doamne ajuta sa mearga familiile bine si de aici in colo ca iarna mai are inca un cuvant de spus.

Mare mi-a fost uimirea sa nu mai gasesc nicio pata de nosema pe subere desi m-am uitat la cel putin jumatate. E destul de mare diferenta fata de anul trecut! La momentul asta deja aveam 5-10 stupi afectati de nosema.

Ianuarie 12, 2019, 10:43:38 a.m.
Răspuns #1516

dan sebastian

• Information Online
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 2653
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 45 ani
    • gorjdan
Îmi place cum arata stupii.
Să rămână tot așa, fara nosema, și să avem o primăvară buna.
Ai făcut ceva diferit fata de anul trecut referitor la tratamente ?
0744999989, 0721778887
Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ianuarie 12, 2019, 01:06:05 p.m.
Răspuns #1517

MOTANUL

• Information Offline
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1457
Evident ca am facut ceva diferit - am ascultat la virgula medicul veterinar. Cutiile si albinele sunt aceleasi.
Pentru varroa schema de tratament nu a fost diferita - pentru nosema a fost (si ca numar de administrari si ca perioada).

Sus e un stup mediu-bun. La mijloc e cel mai mic stup cu care am intrat in iarna (4 rame).
Jos e un stup facut din 2 rame cu albine negre + alt stup cu 2 rame cu albine negre + 2 rame cu albine care au avut nosema la un moment dat in 2018. Nu am vrut sa amestec un roi cu probleme cu o familie sanatoasa.
Asa ca am pus la un loc ori familii fara boala deloc ori doar cu boli.
Sa nu intelegeti ca la cei cu boli doar am stat si m-am uitat la ei (am facut tratament sa aiba sanse mari sa treaca iarna)

Cel de jos e stupul care statistic avea cele mai mari sanse sa moara sau sa se imbolnaveasca primul (de asta m-am uitat la el). Mai am unul cu varroa mult + albine negre. (am facut poza si la ala dar nu am postat-o: tot asa la acest moment nu are probleme).
« Ultima Modificare: Ianuarie 12, 2019, 01:11:21 p.m. de MOTANUL »