Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

http://www.miere-bucovina.ro/introducere-matci-inlocuire-regine.html
Câteva idei ce merită incercate. Sansele cresc pe măsura experienței.
Lavanda se seamănă in octombrie ( eu pun semințele in servetele umede si le las asa până scot colț; se pun încolțite intr-un ghiveci, cu puțin pamant deasupra lor); în primavara plantulele-rasad pot fi puse la loc definitiv
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

A inflorit Evodia. La orice ora e aglomeratie maxima pe flori. Chiar daca a plouat si e plin de flori pe camp nu stiu de ce prefera Evodia. De exemplu pe florile de Lavanda nu e nicio albina (sau rar cate una) desi e langa stupi.

Am gasit probabil o viespe lup (avea vreo 3 cm - era atat de mare ca se chinuia sa se intoarca intr-un cleste de matci).

Stie cineva ce insecta e in imagine (cea neagra de pe rama cu albine)? (mie imi pare intrus pentru ca de multe ori sar pe ele si le inteapa). De exemplu pe rama asta erau 3 - si 2 au fost casapite spontan de albine pana sa scot telefonul.
Dar nu sunt sigur si de mult am vrut sa intreb. Apar un pic mai des decat viespile (sunt o idee mai multe). Adica 3 viespi pe o rama nu am gasit niciodata.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1


  Despre viespea mare am mai scris aici:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7573.msg188888#msg188888
Pe scurt nu e periculoasa nici pentru om nici pentru albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Despre ultima poza nu pot sa ma pronunt. Ma gandeam la albina Xilocopa, despre care am scris aici:

  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2008.msg187095#msg187095

  dar aceasta este mai mare decat o albina si culoarea aripilor e neagra. Din poza nu se vede nici forma antenelor, picioarele si alte amanunte. Ma gandesc sa nu fie vorba despre o albina afectata de un tratament cu erbicide sau insecticide. Albine negre din aceste cauze pe care altele le scot din stup am vazut destul de des.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Simptome
Albinele îşi pierd capacitatea de zbor, cad în faţa urdinişului unde se târăsc, abdomenul este dilatat, iar corpul prezintă tremurături. Aripile sunt depărtate şi mişcate dezordonat. La începutul îmbolnăvirii, traheile îşi păstrează structura şi elasticitatea aproape normale, iar la infestaţie masivă acestea din albe-sidefii devin mate, cretacee, galbene castanii şi apoi negre. în general, culoarea neagră a traheilor este suficientă pentru punerea diagnosticului.

3.Acarioza
este tot o endoparazitoză a albinelor adulte, care se manifestă mai ales în a doua jumătate a iernii.

sursa:
https://totul-despre-albine.weebly.com/bolile-albinelor.html

ce parere aveti, ar putea fi Acarioza?
un trantor cu dupa forma ochilor
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

MOTANUL

#1400
Citat din: stefan1 din Iulie 04, 2018, 03:25:53 AM
Pe scurt nu e periculoasa nici pentru om nici pentru albine.

Pot sa confirm - isi vedea linistita de cules pe niste flori pe care albinele nu se duc niciodata. Cand am pus-o la urdinis tendinta ei era sa fuga nu sa se bata. Are niste clesti destul de puternici (desi nu a rupt plasticul a parait de cateva ori - adica mai avea putin si il rupea).

Citat din: stefan1 din Iulie 04, 2018, 03:49:27 AM
Despre ultima poza nu pot sa ma pronunt. Ma gandeam la albina Xilocopa, despre care am scris aici:

Despre xilocopa am mai vorbit - de altfel am si pus mai multe imagini la acel moment care corespund descrierii.
Asta e mica - e cu totul altceva si are aripile ca la musca (destul de mult in lateral)

Citat din: pistol28 din Iulie 04, 2018, 07:57:00 PM
3.Acarioza
ce parere aveti, ar putea fi Acarioza?

Si eu m-am gandit la o albina bolnava - dar sa se modifice anatomia atat de mult (e altfel). Daca as fi vazut si variante intermediare mai ziceam. Dar sunt ori albine normale - ori din astea negre complet. Sunt mai mici, au aripi ca de musca. Si sar pe ele si le omoara ca pe viespi.
Daca era o poza acolo poate ne si lamuream. Asa din descriere e greu de spus.

Rama pe care se afla nu arata bine (e puiet pestrit). Nu m-am gandit sa ma uit si la dezvoltare (cate rame a crescut si cum a mers pana acum). Am tot scapat de ramele cumparate odata cu stupii dar si la anul trebuie sa mai scot 100-200 de rame vechi sa le reformez. De regula pe ele sunt problemele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Acarioza se refera la Acarapis Woodi, adica boala traheala, despre care am scris. Simptomele descrise de colegul  @pistol cred ca se refera la altceva. I Margarit a descris sugestiv  "aripile in K"intre simptomele bolii. Este vorba de o paralizie a muschilor aripilor in ultimul stadiu al bolii si in special aripa mica se plaseaza lateral fata de cea mare, formand un fel de " k". Alteori albinele apar ca frante, cazute in lateral. Despre culoarea neagra iar s-a inteles gresit. Este vorba despre culoarea traheei parazitate. In ultimul stadiu aceasta se necrozeaza si devine neagra. Dar se vede numai la microscop, la o sectiune a toracelui (am aratat si o schita unde am descris boala traheala).

  Pana i-ai facut pozele, puteai sa prinzi o asemenea vietate si sa ii faci o sedinta foto. Sa vedem daca are doua sau 4 aripi, adica daca e diptera sau himenoptera, cum are antenele si alte detalii. Poate nu e tarziu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Virusul paraliziei albinelor cronice

     Fotografia din dreapta este un exemplu tipic al unei albine infectate cu CBPV, toate "strălucitoare și negre". Aceste albine în stupii infectați sunt adesea găsite izolate, nemișcate și / sau agitate pe barele de sus. Atunci când coloniile sunt fumate, nu au tendința de a se mișca între cadre, așa cum fac ceilalți albine "normali". Abdomenul poate fi de asemenea dilatat și aripile dislocate. Ei nu pot zbura și pot fi văzuți și în fața stupilor.
CBPV a fost identificat ca o cauză a paraliziei adulte de albine după o lungă suspiciune că acarianul traheal, Acarapis woodi, a fost vinovatul paraliziei. CBPV a fost extras din albine natural paralizate ca fiind unul dintre primii virusi izolați de albinele de miere și de atunci a fost detectat la albinele adulte de A. mellifera de pe aproape toate continentele.

    CBPV atacă în principal albinele adulte și cauzează două forme de simptome de "paralizie" în albine. Cea mai comună se caracterizează printr-o tremurătoare anormală a corpului și a aripilor, care se târăsc la sol datorită incapacității de a zbura, a abdomenului umflat și a aripilor dislocate. Cealaltă formă este identificată prin prezența albinelor fără păr, strălucitoare și negre care sunt atacate și respinse de la revenirea la colonii la intrarea stupilor de către albinele de pază. Ambele forme de simptome pot fi observate la albinele din aceeași colonie. Variația simptomelor bolii poate reflecta diferențele dintre albine individuale în ceea ce privește susceptibilitatea moștenită la multiplicarea virusului.

    Contactul apropiat al albinelor supraaglomerate sparge firele de păr din cuticula, permițând CBPV să se răspândească de la albinele bolnave la albine sănătoase, prin intermediul citoplasmei epidermice expuse. Este posibil ca toți factorii care duc la scăderea activităților de hrănire și condițiile aglomerate în coloniile de albine pot conduce la apariția unor boli ale CBPV. Sa raportat că CBPV este foarte răspândită în Marea Britanie și infectează majoritatea albinelor și poate cauza mortalitate în coloniile de albine, în special pe perioade lungi de detenție.

Fotografia din dreapta arată trei albine cu aspect CBPV tipic "strălucitor".
http://windowbee.com/cbv_en/
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

MOTANUL

Paralizie cronica - poza e elocventa (exact ce am eu in stup - imaginea e identica).

Ca si tratament: strangerea cuibului, dezinfectia stupului (schimb cu alta cutie complet), schimbarea fagurilor.

In plus, vreau sa schimb si matca:
Asadar: pun cutie noua in locul cutiei bolnave cu o matca 2018 fecundata si 1 rama full albine. Mai pun 2-3 rame albe fara puiet din stupul bolnav. (doar miere sau crescute goale - fara puiet din stupul bolnav).
Dupa ce creste bine numeric ii dau sirop cu protofil, Apicomplex.

Stupul bolnav il dau cu totul la o parte ca albinele sa vina una cate una sa recuperez culegatoarea. Dupa ce au plecat suficient de multe albine din el il scutur final si iau cutia. Fagurii ramasi vor fi aruncati.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Foarte interesanta postarea colegului @pistol! Si eu m-am gandit la o boala care produce inegrirea albinelor, boala neagra de mai, dar ma gandeam ca aia nu am intalnit-o in iulie. CBPV e cu totul alta boala de care din fericire (zic eu) nu am auzit.
  Acuma am citit ceva la nemti si se pare ca nu este chiar o banalitate. Intr-adevar zice ca nu se manifesta primavara ci vara si toamna. Zice ca albinele afectate mor in 5-7 zile si poate cauza depopulari sau chiar colapsul unor familii. Vremea rea, cu perioade mari de lipsa de zbor accentueaza boala.Am inteles si de ce. Acel abdomen umflat este dat de inflamarea tubului digestiv si acumularii de diaree, pe care o elimina si in stup mai cu seama daca nu se poate iesi la zbor. Se zice ca aceasta diaree este de fapt cauza raspandirii bolii, pentru ca contine cantitati foarte mari de virusi si albinele care fac curatenia se imbolnavesc in cateva zile si o sa faca si ele apoi diaree in stup.
  Din postarea colegului s-a inteles ca aglomeratia favorizeaza boala, deci restrangerea cuibului nu stiu daca este o masura buna (pe de alta parte la alte boli un cuib restrans este indicat, ca atunci albinele curata mai bine cuibul, eliminand mai repede mizeriile).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bucovineanu

Acele albine negre par a fi afectate de boala neagra de padure. La familiile afectate se observa un numar mare de albine negre care incearca sa intre in stup si albinele sanatoase le impiedica, fara insa a se lupta cu ele. Daca nu esti in tema cu boala la inceput ai impresia ca e vorba de furtisag. Dar daca se observa cu atentie se vede ca albinele sanatoase nu omoara albinele negre, doar cauta sa le impiedice sa intre. Pe rame se observa si albine negre dar in numar destul de mic. Boala se manifesta in anii in care exista cules de mana si nu afecteaza toate familiile. Familiile afectate nu mor in totalitate, dar se depopuleaza foarte mult. Boala dispare fara tratamente odata cu disparitia culesului de mana. Nu prea se cunosc tratamente in afara faptului ca e necesara restrangerea familiilor si stimularea pentru ca regina sa nu intrerupa ponta.
Nu stiu daca in cazul despre care vorbim simptomele sunt cele descrise de mine.

MOTANUL

Regina trebuie schimbata - eu cred ca acolo e buba.

A avut vreo 2 saptamani in care nu a pontat de loc si acum ponteaza putin - jumate trantor - jumate lucratoare.
Stupul s-a depopulat din acet motiv - era pe 10 rame acum e pe 7-8.
Din fericire e afectat un singur stup. (cel pozat).

Albinele negre sunt putine (pe o singura rama erau 3). Restul una sau deloc. Intamplator sau nu, rama pe care erau 3 era una f. veche. Tot pe rama asta puietul era pestrit rau.
Pe ramele albe puietul era compact.

Nu cred sa culeaga mana acum. A ploua mult in Bucuresti si tot campul e plin de flori. Padurea e departe la vreo 2 km de stupi.
Pe langa asta am floarea soarelui inflorita foarte aproape - 800 m - (o posibila intoxicatie de la pesticide-insecticide nu e exclusa). Dar imi pare ciudat din 70 de stupi sa se intoxice doar unul.
Pe de alta parte eu am vazut in ultima perioada 5 stupi doar (de cand e inflorita floarea soarelui). Restul de erau bine au fost vazuti pana sa infloreasca floarea soarelui. Erau bine acum 2-3 saptamani cand florea soarelui nu inflorise inca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: pistol28 din Iulie 06, 2018, 06:23:45 AM
un articol interesant.

http://scientificbeekeeping.com/understanding-colony-buildup-and-decline-part-13d/

  Cine se indura sa il traduca?
  Sunt observatii intr-o stupina din Canada, provincia Manitoba, situata mult mai nordic decat suntem noi, cam la aceeasi latitudine ca si locatia lui D. Margarit.
  M-am uitat putin la grafice, dar ar fi mult de comentat la ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#1409
Conform graficelor in plin cules de polen nosema si virusul paralitic ar trebui sa fie la minim. Problemele ar trebui sa apara intre noiembrie si februarie. Tot studiul spune ca mai putini canadieni trateaza toamna albinele cu fumagillin (compara cu tratamentul varroa pe care il fac majoritatea). Eu nu l-am folosit niciodata pana acum fiind un antibiotic.
Daca iarna e calduroasa creste infestarea varroa (incep devreme generatiile de puiet), daca e geroasa creste nosema / virusii (albinele nu se mai pot curata si nu mai pot scoate singure afara albinele bolnave).

Din lipsa de timp am decis sa ma uit la urdinis (nu aveam timp sa iau stup cu stup la mana). Surpriza a fost foarte placuta - in sensul ca in afara de stupul gasit cu ocazia controlului in cutii am mai gasit unul doar verificand activitatea la urdinis. In rest doar albine sanatoase la urdinis.

Daca am timp sa tai Bucurestiul in doua - tare as vrea sa duc albine la analize saptamana viitoare. Am citit ca virusul paralitic merge mana in mana cu nosema. As lua probe sa duc din cei 2 stupi.

Va las sa apreciati daca au sau nu cules de polen cu florea soarelui la 800m.  :D

Pozele sunt facute cu telefonul si calitatea lasa de dorit.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0