Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

#1365
Citat din: MOTANUL din Aprilie 18, 2018, 08:18:41 PM
...
Considerati ca am stimulat foarte mult familiile? Ca in primavara asta chiar nu am facut decat minimul obligatoriu.
Ba chiar nu am dat turte proteice deloc (exceptie cei 4 stupi de test).

  In nici un caz nu este prea mult ce ai dat. nici ca numar de administrari nici cantitativ.  Turtele proteice nu mai au rostul cand polenul din natura este mult mai valoros.

  Cum a spus si @Bucovineanu, familiile cu diaree, care au pierdut parte din populatie in iarna, iar cea ramasa a fost cu uzura mai mare deoarece au fost deranjate de mirosul din stup si deoarece munca din stup (mentinerea caldurii si umiditatii, hranirea puietului si igienizarea stupului) au fost in sarcina unui mai mic numar de albine. Deci dezvoltarea acestor familii va fi intarziata chiar daca albinele sunt sanatoase, deoarece ele nu pot hrani si acoperi decat suprafete mai mici de puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#1366
Citat din: bucovineanu din Aprilie 18, 2018, 08:36:23 PM
Daca e din cauza mierii de mana isi vor reveni singure. Daca au avut diaree e normal sa se dezvolte mai greu deoarece foarte mare parte dintre albine au murit deja si cele care mai sunt sunt afectate, asa ca nu prea exista doici care sa creasca puietul.
Acum trebuie sa cureti orice pata de diaree si sa lasi in stupi numai ramele bine acoperite de albine. Despre nosemoza nu stiu ce sa spun deoarece nu m-am confruntat cu aceasta boala.

Miere de mana au avut sigur. Am citit un studiu si daca au miere de mana 90% vor avea nosema in primavara.
Un apicultor cu stupina in Cernica si stupina in zona subcarpatica a zis ca de ani de zile avea mortalitate mare in Cernica si spre 2% la stupina din zona subcarpatica (cu aceleasi tratamente si grija). Si in anul asta nu a mai avut probleme in Cernica intrucat a extras toata mierea in toamna si a dat doar sirop. Mi-a aratat borcanul cu miere din toamna si era negru.

La mine din fericire nu e asa rau (cred ca per toatal am miere de mana cam 10-20%).

Citat din: stefan1 din Aprilie 19, 2018, 03:12:36 AM
Deci dezvoltarea acestor familii va fi intarziata chiar daca albinele sunt sanatoase, deoarece ele nu pot hrani si acoperi decat suprafete mai mici de puiet.

Ideea ar fi ca acum 1 luna cand le-am strans - le-am strans si pe cele cu nosema si pe cele fara. Am lasat doar rame ocupate 100% (chiar daca erau 2 sau 3 rame - atatea am lasat). Daca cele cu 3 rame fara nosema acum aveau puiet pe toate cele 3 rame si am pus rama 4 - la cele cu nosema as zice ca au si dat un pic inapoi (dar au o rama foarte bine ouata). E clar ca albinele batrane erau uzate-bolnave si pana or iesi cele tinere e o perioada grea.
In stupii fara nosema plasa e curata - in cele cu nosema gasesc albine moarte pe fundul stupului. (10-20 de albine moarte pe fundul stupului cel putin - din fericire doar batrane).

Ce sa mai - ar trebui sa duc la analize niste albine din stupii astia sa vad obiectiv cum stau lucrurile.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Acidul acetic glacial e o mare dezamagire - se plimba un vierme de gaselnita relaxat cand am scos o rama proaspat tratata din cutia etansa  :D A sapat vreo 3 cm cat a fost in perioada de tratament.
Acum sunt 2 alternative - sa dau doza mai mare sau sa ma las pagubas cu acidul acetic glacial.

O sa dau cu nozestat in continuare.

De mult vreau sa intreb: cum extrag mierea de rapita de anul trecut? Nici albinele nu vor sa o scoata (am lasat-o descapacita dupa diafragma si a ramas circa 75% in fiecare fagure).
Inclusiv albinele au renuntat la ea.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

trantore

o bagi la roiuri si au ele grija

MOTANUL

E chiar o idee buna - multumesc. Au ajuns majoritatea deja la 10 rame si fie le pun cat fie mai fac roi.

In Bucuresti deja a inflorit salcamul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Dezvoltarea anul asta a fost exploziva. Adica la o familie de 7 rame puneam 3 rame de obicei in iunie-iulie.
Acum am pus deja din aprilie la unele familii 2-3 rame si acum am gasit barbi cu ~ 2 rame de albine dupa diafragma.
Stateau ciorchine acolo ca nu mai aveau loc.

Bineinteles ca 1 familie din 15 si-a tras deja botci (nu am avut timp sa ma ocup de ele - cu prima ocazie le divid cel mai probabil).

Au si rapita, au si salcam, au si castan simultan la acest moment (pe langa flori).

PS: nu am avut cu ce sa fac poza - cateva rame chiar meritau.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Aprilie 19, 2018, 03:12:36 AM
Deci dezvoltarea acestor familii va fi intarziata chiar daca albinele sunt sanatoase, deoarece ele nu pot hrani si acoperi decat suprafete mai mici de puiet.

Multa dreptate ați avut. (si dvs. si dl. Bucovineanu). Dupa un start intarziat si familiile cu nosema au inceput sa se dezvolte corespunzator.
In imagini e o familie pe 4 rame care acum 2 saptamani nu avea rama dinspre diafragma ocupata - erau doar cateva albine.

Acum rama era cu puiet capacit foarte frumos (80%) si o mana de albine stateau deja dupa diafragma. In poza e chiar fata dinspre diafragma.
Nu mai sunt albine moarte pe fundul stupului - am verificat si toate ramele aveau puiet cu dimensiuni mari (4 din 4).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu toate familiile care fac diaree in timpul iernii sunt bolnave de nosema.

dan sebastian

Totuși sunt familii care nu vor să se dezvolte. Presupun că matca e de vina sau garantat stupul e bolnav.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

La mine toate se inmultesc mult peste o luna iunie-iulie 2017-2016-2015 la acest moment.
Am familie care in 2 saptamani a ajuns de la 5 rame la 10 rame. (am pus intai 3 rame, dupa 10 zile inca 2 rame - si in a 14-a zi erau toate ocupate). Din cele 5 rame puse 2 pline cu nectar 3 ouate / puiet larvar.
La 10 familii trebuie sa le pun cat 1/2 de urgenta.

Chiar si caturile de 1/2 rezista extrem de putin fata de alti ani (in sensul ca sunt ocupate cu nectar si cu albine la scurt timp dupa ce le pun). Am pus si catul 2 (1/2) la unii stupi deja.

Sa vedem cand se termina cam toate resursele de cules ce fac (rapita, castan, salcam). Rapita deja a trecut, castanul si salcamul urmeaza in foarte scurt timp.

3 familii din 50 deja au tras botci. Din una am facut un roi - de restul nu am avut timp. O sa fiu plecat cateva zile - sa vedem daca le mai gasesc in stupi sau in pomi :)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

" fagurii mai pot fi dezinfectati si protejati cu ajutorul razelor ultraviolete, insa este necesar un dispozitiv special "

A reusit cineva sa omoare gaselnita eficient doar lasand fagurii afara sa bata soarele in ei?
Am destul de multe rame cu gaselnita in faza incipienta - vreo 80.
Si cam 40 cu gaselnita multa.

Ma gandeam sa le dau cu sulf si apoi sa le las afara in soare pana isi trag albinele mierea de pe rame.

Cei care vor arata bine la sfarsit ii dau in stupi - cei care nu ii topesc si termin cu ei.

Sugestii?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Cred ca dezinfectia nu se aplica si la gaselnita care este o insecta. Nu cred ca lumina ar putea sa o omoare. Din ce am studiat eu gaselnita se teme de urmatoarele stari naturale care franeaza si chiar opresc dezvoltarea ei (nu ma refer la substante, plante, etc.):
- temperatura sub 12 grade
- curenti de aer
- umiditate redusa
- faguri usor distantati

Eu pastrez fagurii in podul unei anexe gospodaresti, in corpuri suprapuse (2-3 corpuri), cate 9 rame in corp de 10, plasa pe fund, plasa deasupra. De trei ani de zile procedez asa si am constatat ca larvele apuca sa eclozioneze, unele evolueaza un timp, fac ceva canale dar nicio larva nu a reusit sa se transforme in fluture, niciun fagure nu a fost deteriorat astfel incat sa nu mai poata fi folosit. Singurul dezavantaj este ca trebuie urcati acolo, apoi coborati... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Eu nu de ramele puse la pastrare la rece vorbesc - ca alea arata ca noi (au stat in beci la rece si nu au gaselnita deloc - zero).

Din pacate vreo 300 de rame le-am lasat afara in cutii si  când a dat caldura nimic nu a oprit gaselnita sa se dezvolte. (cam 100 rame au gaselnita). Daca vantul nu le place le las in vant afara la distanta una de alta. Bate si soarele si vantul. Bate si ploaia - ce o vrea Dumnezeu...

Dar ca sa am eu o satisfactie dau si cu sulf inainte. (timp sa am - ca batoane de sulf am o gramada).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

La mila naturii daca lasi acum ramele inseamna compromiterea lor garantata. Ca si variante poti incerca sa le dai cu sulf( batoanele trebuie aprinse deasupra ramelor ca fumul sa coboare....incinta trebuie  sa fie etansa) sunt sanse mari ca multe larve sa supravietuiasca si sa continue distrugerea. O alta solutie ar fi sa le bagi in transe intr-o lada frigorifica (functionala) unde sa le lasi cate 4-5 ore pe fiecare! Garantat dau coltul!

MOTANUL

In Bucuresti a inflorit teiul. Nu stiu ce o sa se aleaga de anul asta.
De la mijlocul lui Mai se termina multe culesuri principale (rapita salcam tei).

Ce o sa mai culeaga pana in toamna nu stiu... Ca in zona mea oricum nu prea au cules August-Septembrie.
Mai ramane floarea soarelui la care nu am fost niciodata si cam atat.

Ca in fiecare an de floricultura mea s-a ales praful. S-au prins doar facelia butasi 6 bucati.

Macar in rasaduri s-au prins lophantus de la Buzau (10 seminte am pus - 10 s-au prins).

Cele de lavanda de la supermarket cred ca sunt seci - dupa 3 saptamani cand am vazut ca nu creste nimic am pus 2 plicuri la 20 de ochiuri de rasaduri (adica o gramada). Nu a iesit nimic.
Acelasi pamant, acelasi rasad, acelasi interval de udare...
Bataie de joc. Sa mai zica cineva ca produsele romanesti nu sunt bune.

In imagine un cires din Bucuresti.

PS: am renuntat sa mai dau ramele in aer liber. Bag sulf si apoi le pun in cutii populate sa le curete albinele.
Cele care arata ca cea din imagine le arunc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0