Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am scris mai sus ca eu pun doar turta energetica sau sirop in perioada asta. Astia 4 stupi sunt cantitate neglijabila si am pus doar de test + cantitate foarte mica de turta proteica.

In functie de rezultat ma orientez ce sa cumpar pentru restul.

Un lucru e clar - in perioada albinele preferaasta turta energetica (sau sirop).
Nu ma grabesc sa iau o decizie cu turtele proteice intrucat e prea frig acum sa le pun. Si la cum e prognoza pot sa dorm linistit...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1336
Zbor puternic azi - 16 grade. Am pus si o masa campeneasca sa se serveasca cine o vrea: sirop cu protofil si vitamine (la mare cautare - aici era proaspat reumplut), apifonda, miere.

Polen zero - pe rame mai vedeam cate o albina cu un polen violet inchis spre negru (foaret putin oricum).
Florile, alunul, salcia - mai au destul pana sa infloreasca. (minim 1 saptamana indiferent de vreme).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Sunt anumite persoane care susțin că turtele sunt mai mult risipă si ca ar fi găsit pe fundul stupului reziduuri din turtă- in ideea că albina in loc să consume, face "curățenie ". La acest aspect faceam trimitere. Eu nu am observat fenomenul la ai mei, mai doream si alte opinii
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Tocmai am curatat stupii care nu au trecut iarna. Pe fundul stupului exista reziduuri chiar sub turta (probabil cand rontaie la ea o mica parte din turta cade). Dar e vorba de 1-2% - restul de 98% e consumata sau pusa in celule (se vede clar apifonda alba in fagurii de sub turta). Adica pe langa ceara normala de pe fundul stupului erau si bobite foarte fine de apifonda (mai putine decat ceara dar lipicioase).

Adica fenomenul exista - dar amploarea lui este neglijabila.

Eu am scos turtele energetice ca vreau sa consume de acum sirop cu protofil.
Nu am apucat sa ma uit prin stupi rama cu rama (unde nu sunt probleme am si matca si puiet capacit). Sau macar matca - oua si larve. Rama cu rama am vazut o foarte mica parte.(10%).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am trecut prin vreo 20 de stupi. I-am restrans cat s-a putut (de la 8 rame la 4 in unele cazuri).
Nu am gasit niciun stup la care sa nu fie puiet capacit. (deci matcile sunt in regula). Una avea si puiet de lucratoare si de trantor. Dar matca era si nu am considerat ca ar fi o problema. Doar o sa-l urmaresc o perioada.
Sa vad cum o fi in restul - pana aici la capitolul matci am stat mult mai bine decat anul trecut. (mai am vreo 50 cel putin prin  care nu am trecut). Mi-am dorit sa trec prin ei sa ii restrang inainte de frigul care se anunta dar nu am apucat.

Matcile mi-au parut extrem de mari si bine dezvoltate pentru perioada asta.

Abia acum au inceput sa aduca extrem de timid polen (nu e cules adevarat - salcia nu a ainflorit, flori nu prea sunt, alunul nu a inflorit). Cred ca din padure aduc ceva... (violet spre negru, rosu si f. putin galben).


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

A venit si un pic de zapada  :hi:

In stupii stransi inainte de frig nu am nicio emotie - in cei lasati de izbeliste inca am emotii.

Daca e corecta prognoza in cateva zile se va putea umbla in stupi (ne intoarcem intr-o saptamana la 20 de grade).

Am facut niste cutii in care sa depozitez rame. (problema si in toamna si in primavara a fost ca nu aveam unde sa pun ramele scoase din familii).
Ramele goale nu le mai scot - le las dupa diafragma ca nu stau albinele pe ele oricum.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

daca aveti cutii pt depozitare e bine  puneti peste ramele de rezera in toamna frunze de nuc menta si citeva pastile de naftalina  ,parerea mea nu lasati nimic dupa diafragma  [se poate muta albinele in timpul toamnei  sau le gasiti mucegaite ] sa aveti sanatate si numai bine  ^:)^.

MOTANUL

Ref. la ramele date dupa diafragma (goale complet). Eu ma refeream acum ca le dau dupa diafragma (primavara). Pentru ca am facut un calcul aseara si nu imi ajung cutiile sa le scot pe toate. Am vreo 45 de locuri de rame goale si vreo 40 de stupi prin care nu am trecut (si din in unii stupi scot si 4 rame).

Ref. la ramele pentru depozit:
Din experienta de anul trecut cea mai buna solutie e beciul cu temperatura mica. (am un beci adanc si racoros - nici vara nu trece de 12 grade acolo). NU am pus absolut nimic peste rame si le-am gasit in iunie cum le-am pus - ZERO gaselnita. Nu mai dau exemplu dar orice altceva am folosit a avut rezultate mai proaste (daca au caldura - gaselnita se dezvolta mai devreme sau mai tarziu).
Ref. la ramele scoase cu pete de diaree:
O sa le tratez cu acid acetic glacial (omoara si gaselnita si petele de diaree). Tratamentul il fac fie in cutiile pregatite - fie intr-o cada care e langa stupina - trebuie sa fie cat mai etans la partea de jos. Astea pot sa nu le mai duc in beci (teoretic ar trebui sa nu se mai dezvolte gaselnita ca sunt sterile - chiar sunt curios de eficienta tratamentului si o sa las special unele afara la caldura). Restul le duc in beci ca nu vreau surprize.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Cum ți ai propus sã faci tratamentul cu acid acetic glacial ?

MOTANUL

Conform instructiuni - deasupra ramelor intr-un recipient deschis intr-o zi cu peste 16 grade. (cutia etansa).

Ma gandeam sa le pun in cada - ca mai etansa ca aia nu e nimic. Peste rame pun acidul acetic. Peste pun un capac etans (am si niste placi de osb si o folie).

Am primit cartea cu Lophantus de la SCDL Buzau. Dupa ce am citit la plantare mi-am dat seama ca iar nu o sa iasa nimic (de data asta nici nu le-am plantat si situatia e gri).
Scrie in carte (am zis sa-mi trimita si o carte cu semintele ca nu ma pricep) ca semintele trebuiau plantate in toamna - direct in aer liber. Pot fi semanate si in primavara dar in FEBRUARIE in rasad. Adica am cam pierdut startul cu ambele. Din rasad trebuia sa le scot in aer liber intre 15 aprilie si 1 mai cand planta era deja maricica.

Am mai luat si seminte de lavanda - astea se pot pune direct in aer liber in martie. (astea au sanse mari sa iasa).

Mai pot sa fac ceva cu semintele de Lophantus?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Citat din: MOTANUL din Martie 26, 2018, 10:26:26 PM

Mai pot sa fac ceva cu semintele de Lophantus?
Parerea mea ca ca pot fi semanate in spatiu protejat foarte bine si acum (solar sau chiar in casa, la geam) si scoase in aer liber cand se vor mari. Ce scrie in carte este perioada optima pentru semanat. Cu siguranta ca plantele se vor dezvolta multumitor si dupa intarzierea asta, oricum, frigul din zilele astea a intarziat tot.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

In cazul asta asa o sa procedez (pun in rasad cat pot de multe - e clar ca nu am loc de toate dar macar sa fie de siguranta) si restul le pun afara cand nu o sa mai fie temperatura de inghet (cel mai probabil aprilie).

Unde nu s-au prins deloc cele in aer liber vin si pun in loc de la rasad (in aprilie sau cand or fi plantutele bune de scos afara). E putin probabil sa scoata flori anul asta dar macar sa se prinda.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Unica floare inflorita la Cernica e asta. (iesita prin zapada).
La Snagov e plin de flori, copacii au dat frunzulite + mugurii sunt mari (in cateva zile infloresc sigur). Tot la Snagov am vazut prin padure niste arbori cu flori galbene. (sunt destui sa asigure un cules consistent).
Cernica e la acest moment cu minim 1 saptamana in urma.

O sa duc in WE cativa stupi la Snagov. Vreau sa ii fac pe 20 de rame 1/1 (sa le pun cat de 1/1 la un moment dat).
Pana la catul de 1/1 o sa le pun cat de 1/2 sa fac miere din pomii fructiferi de acolo (si ce mai aduc din padure / salcii).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

D le  M  nu are capacitate prea mare , 40 rame 1/1 :uimit:.

stefan1

Citat din: MOTANUL din Martie 28, 2018, 07:09:01 PM
Unica floare inflorita la Cernica e asta. (iesita prin zapada).


  Este vorba de narcisa galbena sau clopotelul de Paste sau narcisa-trompeta. Numele stiintific este Narcissus pseudonarcissus
  Grija ca este foarte toxica. Produce o dermatita de contact iar in cantitati mai mari chiar paralizie si prabusirea sistemului circulator. 'Ceapa' din pamant este cea mai toxica si consumata poate produce moartea.
  Se folosea totusi in tratarea unor boli de piele. Popular se foloseste in tratarea racelilor sau a tusei convulsive sau ca vomitiv.
  Originara din Vestul Europei, acolo se vinde destul de mult ca flori taiate pentru buchete florale, scop pentru care se si cultiva. Taierea florilor salbatice este strict interzisa si specia este strict protejata. Florile sunt cautate si pentru ca se mentin proaspete destul de multa vreme. Totusi daca se foloseste in buchete florale cu alte specii, produce vestejirea prematura a acelora, datorita substantelor toxice din seva ei. De aceea in aceste cazuri trebuie intai eliminata seva din taieturile narciselor si abia pe urma introduse in vaze cu alte flori.
  Aceasta narcisa este un simbol al Invierii, aparand an de an in preajma Pastelui, in restul anului fiind putin observabila
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)