Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Povestea continua - alti roi, alta distractie.
Tot e bine ca am apucat sa ma uit in urma si roii care au peste 10 zile deja au matci fecundate si oua - adica merg bine.

Facelia a fost o mare dezamagire. In prospect spunea ca in 3 saptamani de la plantare infloreste. Au trecut 6 saptamani si nu da semne ca ar face flori in curând. Toate celelalte balarii au un metru prin toata curtea. Ce se vede in planul 2 sunt balariile de pe fosta aratura (de asta sunt mai mici - cam 60 cm).
Adica nu doar ca nu creste mai repede ca niste balarii autohtone - creste cu mult mai greu. Sunt curios daca rapita era in stare sa creasca mai repede si sa sufoce balariile bastinase.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Mai 19, 2016, 07:40:10 PM
Povestea continua - alti roi, alta distractie.
Tot e bine ca am apucat sa ma uit in urma si roii care au peste 10 zile deja au matci fecundate si oua - adica merg bine...

Să-i stăpâneşti sănătos !!!    =D>

dan sebastian

Nu cred ca a fost caldura ca facelia sa-si respecte prospectul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

"Facelia a fost o mare dezamagire. In prospect spunea ca in 3 saptamani de la plantare infloreste"
Mai dar tu ai arat :),discuit si pregatit terenul ca pentru lucerna? daca nu,aici este buba.
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Uite aici lotul 2:
Nu stiu cum se pregateste terenul pentru lucerna - dar am sapat si mărunțit pământul daca la asta te referi.

Fiind suprafata mica la lotul 2 (3x3m) chiar am pretentia ca am pregatit bine de tot terenul. Si tot prost a iesit (abia are 2-3 cm dupa 3-4 saptamani). Am pus prea multe semințe si intenționez sa fac șanțuri sa rămână mai puține plante.

Noroc cu oile si vacile: in afara gardului a inflorit trifoiul. (au mancat oile toate plantele inalte si a ramas trifoiul).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Teiul a inflorit in Bucuresti. Nu imi este clar daca a inflorit si in padurea de langa stupina (am remarcat ca se duc cu precadere catre padure de 2 zile.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Tilia cordata? Pana la teiul argintiu mai sunt destule zile!!

MOTANUL

Teii din curte de la Cernica nu au inflorit inca.

Am si eu o intrebare: cam la totii roii găsiți in ultima perioada am gasit intre 2 si 8 matci. Daca la inceput nu am prea remarcat sa plece o parte din albine cu una din matci - in ultimele zile parca tot mai multi se depopuleaza. (ramane o matca cu o parte din albine si restul roiesc). Mai pe scurt roiul roieste - desi are spatiu si rame suficiente.
Azi chiar am vazut un roi mai mare de acum 5 zile cu toate semnele de roire.

Eu am observat ca albinele fac rapid curatenie si eu nu interveneam in nici un fel (omoara de la sine matcile in plus). Fratele meu a venit cu sugestia sa aleg eu o matca mai mare si sa le omor pe restul ca sa preîntâmpin roirea roiului.

Nu am procedat așa - dar eram curios cum e mai bine sa procedezi când prinzi un roi natural cu mai multe mătci.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Toti roii cu matci tinere au mai multe matci, unii peste 10-15. In nici un caz nu trebuie tu sa le alegi regina!! Ele stiu mai bine ca tine ce le este benific.
  Nu exista fenomenul roirii roilor! Sunt cazuri cand doi roi (secundari, tertiari dar posibil si primari) se aseaza in acelasi loc si deci ii asezi in aceeasi lada. In special cei cu matci tinere, uneori se accepta unirea fara lupte si ramane o singura familie. Sunt si cazuri cand dupa asezarea in lada, roii se separa si a doua zi sau chiar a treia unul din ei pleaca din lada. De obicei se aseaza iar intr-un pom, ca un roi obisnuit si poate fi recuperat, alteori insa pleaca direct la o alta locatie pe care au gasit-o cercetasele. Daca ambii roi uniti sunt cu matci batrane sau macar unul este cu matca batrana, atunci unirea pasnica nu se prea intampla. De obicei au loc lupte si albine intepate si se poate ca o matca sau chiar ambele regine sa fie omorate. In asemenea situatii, albinele care au pierdut regina se intorc la familia-mama, care le primeste in primele 3 zile fara probleme.
  Cazuri mai rare sunt cand dupa cateva zile, regina (aleasa pasnic de roii cu matci tinere din multele matci cu care a iesit roiul) se pierde la imperechere. Atunci albinele din roi, orfane, cauta sa se intoarca in stupul-mama sau chiar in alti stupi, dar nu sunt totdeauna acceptate si deci roiul ramane, dar depopulat. Rar, se intampla ca intr-un astfel de roi orfan sa intre o regina alungata din alt roi sau familie, si roiul pana la urma sa se redreseze, dar cu populatie mai mica.

  Exista fenomenul roirii roilor in cazul roilor artificiali facuti cu populatie mare si multe botci de toate varstele. Un astfel de roi poate face un roi natural cu parte din albine, iar el sa-si faca alta matca din botcile tinere ramase, dar nu cred ca e cazul roilor tai, care spui ca sunt naturali.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Mai 23, 2016, 09:01:27 PM

Am si eu o intrebare...
Daca la inceput nu am prea remarcat sa plece o parte din albine cu una din matci - in ultimele zile parca tot mai multi se depopuleaza. (ramane o matca cu o parte din albine si restul roiesc).

Roiul se depopuleaza evident mult mai accelerat fata de familia din care a plecat, această rămâne cu puiet care prin eclozionare menține nivelul populației de după roire, uneori această chiar creste, dacă a fost mult puiet la momentul roirii.
Roiul cu matca neimperecheata, trece printr-o perioadă critică, de la roire până la eclozionare următoarei generații de albine trec aprox. 30 de zile.
Doar roii cu matca bătrână cresc spectaculos. Însă în cazul vremii proaste, mare parte din familii omoară mătcile bătrâne în timpul procesului roirii.

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Mai 24, 2016, 05:26:27 AM
  Sunt si cazuri cand dupa asezarea in lada, roii se separa si a doua zi sau chiar a treia unul din ei pleaca din lada.

Asta explica multe (am vazut roi iesiti dintr-un stup si peste el au roit si din alt stup). Adica din 2 cutii diferite au iesit albinele si s-au pus intr-un singur loc.

- tinumaftei -
Rar castiga matca batrana când sunt multe matci - din zeci de roiuri nici unul nu a inceput ponta in 2-3 zile. In a 8-a / a 10-a zi. Când sunt 5-10 matci de obicei castiga o matca nefecundata.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

De regula roiul primar pleaca cu matca imperecheata. Dintr-un stup pe 15-20 de rame acoperite cu albina, pleaca aprox 2,5-3kg de albine, asta inseamna peste 7 rame ocupate in noul stup. In cazul acesta matca inceteaza ponta cu 2-4 zile inainte. Albinele omoara matca batrana in cazul in care aceasta nu vrea sa iasa din stup, este timp nefavorabil indelungat sau matca are defecte la aripi care nu ii permit sa zboare. Roiul primar pleaca inainte de eclozionarea botcilor.
In cazul in care matca batrana nu poate zbura cu roiul primar este omorata de albine, inainte de eclozionarea botcilor.

Anul asta nu am avut decat un singur roi prin 20-25 aprilie. In principiu nu folosesc botci de roire. Un stup bun nu trebuie sa roiasca nici daca este pe 20 de rame. Am vazut insa pe la altii roi plecati din familie pe 7 rame. E drept, toata inlocuirea matcilor o faceau numai pe botci de roire.

MOTANUL

#897
Am si eu o intrebare - prin ce mecanism matca inceteaza ponta cu 2-4 zile inainte sa iasa din botca noua matca?
Am observat chiar azi acest fenomen.

Am descoperit azi un roi pe 3 rame si rama din mijloc avea puiet capacit puiet larvar si zero oua 1-2 zile.
Matca arata bine, mare, frumoasa dar nu mai oua. Am gasit si explicatie - o botca mare de schimbare linistita fix in mijlocul ramei.
Adica matca a ouat de a rupt pana sa devina botca capacita (nu au fost pauze sau ezitari). Frumos-compact - fara probleme.
Daca rup botca matca reincepe sa oua? Chiar nu am vazut nici o problema la matca sau la modul cum a pontat (or fi tras botca pana sa inceapa sa ponteze cum trebuie). Mai multe detalii in poza de mai jos.

Din experienta de anul asta trag 2 învățăminte:
1. Nu mai fac roi cu rame cu puiet larvar sau capacit. (roiul tinde sa stea in partea de sus a ramei 2-3 zile cel putin si puietul din partea de jos moare pana coboara albinele pe toata rama). Cel mai bine au mers cei cu o rama crescuta + rame cu FA + sirop. Daca rama crescuta are si miere merge si fara sirop.
2. Roii sub 3 rame merg prost.

Cum se unifica cel mai bine un roi cu matca cu unul la care matca nu mai are nicio sansa matematica sa oua? (are 15 zile deja).
Matca e inca prezenta; In alt roi tot la 15 zile de la formare am ridicat capacul si chiar atunci omorau matca (ma miram eu de ce nu este matca pe rame - ea era pe fundul stupului si albinele o intepau).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Matca încetează să ponteze atunci când nu mai este hrănită corespunzător. Matca bătrână, cu abdomenul dezvoltat nu ar putea să zboare împreună cu roiul primar si albinele o trec pe "dieta".
Niciodată nu dau rama cu oua sau puiet de orice stadiu la formarea/capturarea roiului. Dacă roiul este plecat cu matca nefecundata, invariabil albinele se vor simți orfane si vor trage botci, cu consecința omorârii mătcii nefecundate.

MOTANUL

Si daca elimin botca vor hrani din nou matca si aceasta va reincepe ponta. Daca chiar are matca ceva defect vor face alta botca - si pe asta (a 2-a) o voi lasa.
Dar la momentul asta sunt satul de matci schimbate.
Am gasit 5 roi cu matca trecuta de 10-17 zile care nu mai trag speranta ca vor incepe ponta.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0