Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Ca sa ma ocup un pic de organizare - aprovizionare).
Vreau sa invat din experienta de anul trecut sa nu ma mai prinda Mai-Iunie fara cutii.

Am tot zis ca-mi fac un necesar si a trecut iarna... Am zis ca numar caturile, ramele - nu am facut nimic.

Cineva cu experienta daca ar avea 50 de familii ce ar pregati?
30% inmultire inseamna 15 cutii 10R (sigur nu am - cred ca am vreo 5)
Nu o sa punem 30 de matci ca ies prea multe pentru nivelul meu (as merge pe 15 sa iasa 10).
Asta inseamna ca trebuie sa cumpar 10 nuclee de imperechere.
1 rama port botci (am facut una anul trecut - sa vedem daca trece CTC-ul.

Asta inseamna ca pana in Aprilie ar trebui sa am pregatite 15-20 de cutii pe 10R 1/1 si 10-12 nuclee de imperechere.

Nucleele de imperechere as vrea sa le fac cu rama dadant 1/1 - 3 rame; Ca am la discretie in stupina.
Ma gândeam sa cumpar stupi pe 12 rame in care sa bag 3 nuclee despartite prin diafragma fixa (fund plin si plasa deasupra pentru hrănire).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cipik

Ti-am promis ca ne vedem sa-ti arat nucleul meu de împerechere matci, luni sau narti ne auzim la un telefon.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: MOTANUL din Februarie 28, 2016, 12:17:20 PM
Ca sa ma ocup un pic de organizare - aprovizionare).
Vreau sa invat din experienta de anul trecut sa nu ma mai prinda Mai-Iunie fara cutii.

Am tot zis ca-mi fac un necesar si a trecut iarna... Am zis ca numar caturile, ramele - nu am facut nimic.

Cineva cu experienta daca ar avea 50 de familii ce ar pregati?
30% inmultire inseamna 15 cutii 10R (sigur nu am - cred ca am vreo 5)
Nu o sa punem 30 de matci ca ies prea multe pentru nivelul meu (as merge pe 15 sa iasa 10).
Asta inseamna ca trebuie sa cumpar 10 nuclee de imperechere.
1 rama port botci (am facut una anul trecut - sa vedem daca trece CTC-ul.

Asta inseamna ca pana in Aprilie ar trebui sa am pregatite 15-20 de cutii pe 10R 1/1 si 10-12 nuclee de imperechere.

Nucleele de imperechere as vrea sa le fac cu rama dadant 1/1 - 3 rame; Ca am la discretie in stupina.
Ma gândeam sa cumpar stupi pe 12 rame in care sa bag 3 nuclee despartite prin diafragma fixa (fund plin si plasa deasupra pentru hrănire).

Daca ai in stupina lazile pe 10 rame nu iti lua si lazi pe 12 rame chiar daca vrei sa faci nuclee. Te complici. Daca vrei sa faci asa, imparte lada de 10 rame in 3.
Eu am nuclee pe rama 1/1. Nuclee de 3 compartimente a cate 2 rame 1/1 sau nucleu 4 in 1 cu rama 1/1 ce se 'rupe' in doua.
Primele sunt bune chiar si pentru roi mai mari (scoti diafragmele si ramai cu o cutie pe 6 rame) iar cele 4 in 1 e usor ca dai ramele in familiile mari si apoi formezi nucleele cu rame gata pregatite.
Astea 4 in 1 mi se par cele mai versatile putand fi folosite si cu rama 1/1 'rupta' si cu rama intreaga. A fost discutat acest tip de nucleu pe forum.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Ai dreptate - nu m-am gandit. Daca pun o diafragma speciala (adica sa fie cat mai subtire) - am loc de 9R + 2 diafragme subtiri= 3 compartimente.
Pun 2 urdinisuri pe o parte si cel de pe mijloc sa iasa in spate. (sa nu iasa toate pe aceeasi fata).

Doame ajuta sa mearga vremea tot asa. Familiile puternice au inceput sa aduca polen. Cele mici si medii inca nu.
Daca o tin tot asa, scap de munca cu turtele deoarece intra in regim de autogospodarire. Acum când am dus la desavarsire administratul de turte nu mai este nevoie de ele  :D. Am stupi in care am apucat sa pun de 2 ori 50-100 g si altii in care am pus doar 1 data.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader

silviule cand vii pe la mine iti arat cum am modificat eu cutiile 1/1 si au loc 3 roiuri pe cate 3 rame.
am incercat si sa iernez dar nu prea merge bine

MOTANUL

Cutiile le vreau doar pentru roi - nucleu de imperechere; Voi ierna in cutii normale intregi cu diafragma mobila (mai scoti sau mai bagi rame in functie de necesitati). Astia 4 stupi (12 nuclei de imperechere) o sa-i fac special pentru asta si vor sta la un pic de distanta de restul stupilor. Urdinis cat se poate de mic la ei (sa nu tăbare o familie puternica peste ei). Nu vreau sa amestec lucrurile.

Prefer sa am 4 stupi cumparati special si dedicati pentru asta (nucleu de imperechere).

Eu dupa iarna asta m-am lecuit de roi pe 3 rame. Ies prea amarati din iarna sa merite sa mai fac asa ceva.
Muncesti la ei cat nu merita.
5 rame as dori sa fie minimul anul asta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

daca vrei sa faci roiul puternic, presupun ca pleci de la cel putin o rama cu puiet capacit si una cu mancare-asta ca nucleu de imperechere. Mai bine faci dintr-o cutie loc de cazare pentru doi roi -cu un urdinis pe fata si unul pe spate sau lateral(lasi la inceput doar cele doua rame si cu o botca iar dupa imperecherea matcii si inceperea pontei poti sa adaugi rame cu puiet capacit pana la atingerea marimii convenabile). Daca faci intai nuclee mari (pe rame Dadant)si pe urma mai vrei sa muti regina, pierzi timp cu acceptarea reginei in noua familie si se pierde material biologic prea mult pentru popularea nucleelor. Daca se imperecheaza in familia ei, deja castigi o saptamana - exista cercetari care arata ca daca familia e mai puternica si regina va pleaca mai devreme la imperecheat si ponteaza mai devreme.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Nu m-am gandit asa departe ca nu am ajuns acolo. Dar am scris ca vreau sa pun 3 rame (nu 2 sau mai putin).

Am unificat o familie slaba cu mânuța de albine de la apiexpert (cele ramase fara matca si sanse de supravietuire fara interventie zero).

M-am trezit cu ele ca au mutat lemnul cu care am inchis urdinisul si au intrat la loc cu o incapatanare iesita din comun.
Le-am gasit tot in stupul lor vechi. Stateau acolo si bateau din aripi ca tot fara matca erau. Ba mai aduceau si polen.

Le-am pus seara tarziu ca sa nu plece de acolo si am crezut ca noaptea va fi un sfetnic bun si o sa ramana. Sa dau cu ceapa si sa le las inchise 1 zi?
O sa iau si stupul vechi de pe pozitie sa nu le mai tenteze. Mai mult nu stiu ce sa fac. Parca lucreaza impotriva lor.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

xvader

Citat din: MOTANUL din Martie 02, 2016, 10:12:17 AM
Cutiile le vreau doar pentru roi - nucleu de imperechere; Voi ierna in cutii normale intregi cu diafragma mobila (mai scoti sau mai bagi rame in functie de necesitati). Astia 4 stupi (12 nuclei de imperechere) o sa-i fac special pentru asta si vor sta la un pic de distanta de restul stupilor. Urdinis cat se poate de mic la ei (sa nu tăbare o familie puternica peste ei). Nu vreau sa amestec lucrurile.

Prefer sa am 4 stupi cumparati special si dedicati pentru asta (nucleu de imperechere).

Eu dupa iarna asta m-am lecuit de roi pe 3 rame. Ies prea amarati din iarna sa merite sa mai fac asa ceva.
Muncesti la ei cat nu merita.
5 rame as dori sa fie minimul anul asta.
asa este...eu I-am pastrat pentru matci...dar cred ca nu marita.
in schimb, ca si nuclee de imperechere sunt ok

MOTANUL

#775
Citat din: apivasmob din Martie 03, 2016, 06:34:22 AM
Dul pe alta vatra.

Propunerea ar fi cea mai buna. Dar nu am alta vatra in apropiere. Si sa duc la Snagov 1 stup si sa bat 40 km pt. el nu merita. Am facut asta in 2014 si stiu ce spun.
As vrea o solutie sa ii tin tot pe aceeasi vatra.

Prefer sa le pun apa si sirop sa las stupul inchis 2-3 zile. De batut nu s-au batut. Poate daca stau mai multe zile si simt mirosul de matca nu mai dau bir cu fugitii. (sau macar 90% raman aici).

Daca nu exista alta solutie il duc la Snagov. Macar sa incerc inainte ca am vazut ca nu au fost agresive unele cu altele, Si nici nu am gasit a 2-a zi vreo albina moarta pe fundul stupului. Au stat pe ramele lor si au iesit a 2-a zi si s-au dus direct la stupul vechi (aici e posibil sa fi gresit eu - mai bine le scuturam sa le oblig sa stea doar pe ramele cu matca). Iar am gresit si ca nu am pus ceapa văzând ca nu se încaieră deloc (am pulverizat sirop sa aiba o ocupatie si isi vedeau de treaba fiecare pe ramele lor).

Adica si eu am gresit ca am folosit o unificare foarte blândă.
Ma gândeam sa fac una ca la carte de data asta. Si sa le tin si inchise un pic. Si sa las doar ramele familiei cu matca. (sa le oblig pe astea pribege sa urce noaptea pe ramele noi ca sa zic asa). Sa mut stupul vechi de pe pozitie. (asta iar a fost greseala mare).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

teoalbina

Nu prea am inteles cum ati facut unificarea. Ce e drept nici nu am avut rabdare sa citesc tot ce ati scris. Eu sunt adeptul lucrurilor simple si eficiente. Cum procedez eu in situatia in care dau de un stup bezmetic:

  • daca albinele din stupul bezmetic se afla pe mai multe rame, scutur albina de pe ramele goale si las cel mult 2 rame cu miere pe care sa se aseze toata albina;
  • dupa ce albina s-a mai linistit, mut stupul bezmetic alaturi si aduc in locul lui un alt stup (un stup vecin) care sa aibe matca si loc dupa diafragma pentru primirea celor 2 rame cu albina de la stupul bezmetic; daca distanta dintre cei doi stupi e mai mare ii apropii treptat, de-a lungul mai multor zile, pentru a da timp albinelor sa se obisnuiasca cu noua locatie;
  • dupa mutarea ramelor si albinei de la stupul bezmetic, scutur si albina care a mai ramas, in fata noii familii aduse pe vechea locatie (presupunand ca afara e suficient de cald pentru ca albina sa poata zbura, in caz contrar pe o bucata de folie pe care o scutur apoi deasupra stupului primitor);
  • cutia ramasa fara albine o duc la locul de depozitare.
Am dat aceste explicatii in speranta ca te vei putea inspira. Primavara unificarile sunt foarte usor de facut. Sa auzim de bine!  :bzz:




MOTANUL

Multumesc mult pentru sfaturi.

Ceapa pentru unificarea mirosurilor deloc?

Nici in zilele in care albinele intra fără sa vrea in stupul cu matca, nici in ziua in care scutur ultimele albine ramase in bezmetic in fata stupului primitor?

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Ce spuneti de modelul acesta de nucleu de imperechere? Seamana extrem de bine cu ce m-am gandit eu ca vreau.
Evident eu sa-l solicit cu rama dadant 1/1 - rama normala. Hranitorul sa fie ca in imagine in podisor. (nu uluc sau altceva).
Sa am loc de 3 rame si acces cat mai usor.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

#779
E super, dar sa ai grija sa-ti faca umeras la diafragma,pe toata inaltimea/latimea podisorului hranitor, albina poate iesi prin golul format de diafragma cu podisoarele si lateralele corpului nucleului - am patit-o.
La populare ai nevoie de mult material biologic, singurul dezavantaj. Ma rog, si ideea ca stai sa cauti prin 3 rame ce ai putea gasi imediat pe 2 rame de 1/2 sau alt format mai mic.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)