Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Daca imi ingadui o observatie.
Eu as tine cuibul mult mai strans. Ramele trebuie sa fie acoperite 90% cu albina primavara. Rama cu puiet are prea putina albina. Daca vine un frig 2-3 centimetri din petecul de puiet de jos di in lateral va raci.
Si mie mi se pare uneori dezamagitor sa reduc cu cuib de iernare de pe 6 rame pe trei, dar dupa trei saptamani va fi inapoi pe 5-6 rama pe cand daca nu il restrangi va avea o dezvoltare foarte lenta in ciuda stimularii bune.

cipik

Citat din: tinumaftei din Februarie 23, 2016, 08:37:06 PM
.....................................
Si mie mi se pare uneori dezamagitor sa reduc cu cuib de iernare de pe 6 rame pe trei, dar dupa trei saptamani va fi inapoi pe 5-6 rama pe cand daca nu il restrangi va avea o dezvoltare foarte lenta in ciuda stimularii bune.

Salut Silviule.
Exact asta iti spuneam si eu anul trecut. la mine cel mai mare are 5 rame, este singurul, restul pe 4 si pe 3, dar nu imi fac grii deloc, la rapita sigur am 6-7-8 rame de puiet deci no problem.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

Citat din: tinumaftei din Februarie 23, 2016, 08:37:06 PM
Daca imi ingadui o observatie.
Eu as tine cuibul mult mai strans. Ramele trebuie sa fie acoperite 90% cu albina primavara. Rama cu puiet are prea putina albina. Daca vine un frig 2-3 centimetri din petecul de puiet de jos di in lateral va raci.

Chiar la asta ma gândeam si eu serios azi (sa le fortez un pic si mai stranse in aceasta perioada; 2-3 saptamani 1 luna). Sunt cativa mai rariti (din 5 rame ar trebui sa las 3 sau 4);
Vreo 10-15 rame ar fi bine sa mai scot din ei ca sa stea stransi cum trebuie. Ma deranjeaza mai putin daca unul cu 7 rame are 5 intervale bine ocupate. Dar daca unul de 5 rame are 3 intervale rare - acolo chiar este problema daca nu strangi.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Matcile de la Apiexpert Carpatina au fost o mare dezamagire. Ambele au murit in Ianuarie (intr-un caz au murit toate albinele odata cu matca). In al 2-lea mai am 2 palme de albine si matca nu exista. Adica nu mai are nicio sansa - o sa fac unificare.
E prea mare coincidenta sa fie intamplare.

Au cules miere mult sub medie; Rezistenta la frig atat a matcilor cat si a generatiilor de albine sub mediocra.
Au fost printre cei mai avantajati roi din stupina (facuti la inceput de Iulie). Au avut toate premisele sa se dezvolte bine si nu au facut-o. Intr-un fel ma bucur ca nu le-am ajutat cu sirop ca in felul asta s-au selectat singure.

Am mai luat de la ei o matca Carnica si una Buckfast. Ambele au trecut iarna. Sa vad cum se dezvolta in primavara comparativ cu restul. Lotul de Carpatina a fost slab.

Am continuat azi hranirea cu turta proteica (abia am trecut de jumatate). Nu am mai fost lenes si am mai scos din rame unde a fost cazul (de la 7 la 6, de la 5 la 4, etc).
O familie recordista. (am vreo 5-6 familii pe 10 rame).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

La cele pe 10 r sunt albine pe rame de sus pana jos,(la cele exterioare)?
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Doar 1 are 11 intervale (m-am uitat atent si au bine ocupat si intervalul dintre peretele stupui si rama marginasa). Nu 100% ocupata - dar mai mult de 1 palma da.

Cel pozat aici are 9 rame-9 intervale clar (la perete pe ambele parti erau doar cateva albine ratacite pe acolo - cantitate neglijabila).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Acum, dupa experienta cu matci "experte" e bine sa-ti faci matcile in propria stupina, mai ales ca ai recordiste! Fa cateva linii din ele si sa vezi ce bine este! Doar peste cativa ani sa le imperechezi in alta zona decat a ta pentru a nu se consangviniza! Eu am facut un roi de proba-pe doua rame- prin august dintr-o regina recordista si e bine merci, a intrat in iarna pe 3 rame si iesit din iarna si aduna polen pentru noua generatie.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Am matci foarte bune. Chiar am 4-5 din care nu stiu pe care sa o aleg. Au trecut si ultimul obstacol matcile la care am scris "matca f. buna" pe stup respectiv iarna.
Se pare ca familiile care aduc multa miere, polen, au puiet compact, nu roiesc excesiv - merg bine si iarna.

Anul asta trebuie sa invat sa fac si eu matci.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Daca ti-ai stabilit ce fel de nucleu vei folosi pentru imperecherea reginelor, restul merge de la sine! Daca tu ai regine foarte bune, eu am pregatit botci numai bune de transvazat! Intr-un week end, in cateva minute, facem 30 de regine! :)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

#759
Cu ce ai facut botcile Cristel? Botci asa am facut si eu. Cel mai mult ma enerveaza la ele fixarea custilor de protectie. Prefer intreg sistemul Nicot. As mai incerca matrita lui Marian pentru botci de ceara de dimensiuni Nicot.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Citat din: oroles din Februarie 27, 2016, 07:50:11 AM
Cu ce ai facut botcile Cristel? Botci asa am facut si eu. Cel mai mult ma enerveaza la ele fixarea custilor de protectie. Prefer intreg sistemul Nicot. As mai incerca matrita lui Marian pentru botci de ceara de dimensiuni Nicot.
Nikot-ul are o hiba, are cupule mai mici, de 8 mm. Am facut un sablon de silicon pentru cupule de 9 mm, asa cum recomanda si Ruttner in Cresterea matcilor. Cupulele astea de ceara sunt de bagat tot in sistem nikot (nu am modificat decat cupula, pentru ca nu imi placea marimea si nici ideea de plastic cand vrei ca totul sa fie natural in contact cu viitoarea regina) iar bigudiul cred ca se poate pune foarte usor, depinde foarte mult ce modele fac albinele pe botci. Abia astept sa vina sezonul de crestere regine si sa testez cupulele de ceara. Oricum, pentru anul asta as vrea sa nu mai astept eclozionarea reginelor ci sa le transfer sub forma de botca direct in nucleul de imperechere. Daca nasterea are loc in roiul nou, nu mai duci grija acceptarii reginei.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Citat din: Cristel din Februarie 26, 2016, 11:31:38 PM
Daca ti-ai stabilit ce fel de nucleu vei folosi pentru imperecherea reginelor, restul merge de la sine! Daca tu ai regine foarte bune, eu am pregatit botci numai bune de transvazat! Intr-un week end, in cateva minute, facem 30 de regine! :)

Eu sunt amator. Tinem legatura  :)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Citat din: Cristel din Februarie 26, 2016, 11:31:38 PM
Intr-un week end, in cateva minute, facem 30 de regine! :)
Chiar asa rapid? Si cum sunt imperecheate sau neimperecheate?  :smile:

sorinma

Sunt tineri "le fac "mai repede  :)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Cristel

#764
Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2016, 09:53:13 AM
Citat din: Cristel din Februarie 26, 2016, 11:31:38 PM
Intr-un week end, in cateva minute, facem 30 de regine! :)
Chiar asa rapid? Si cum sunt imperecheate sau neimperecheate?  :smile:
Nici chiar asa maestre! Eu credeam ca se intelege mai usor ce am vrut sa spun! Ca doar nu vorbim cu mici copii de gradinita!
:)  Totul incepe cu o transvazare reusita... Restul vine de la sine daca esti atent si iti place ceea ce faci. Si mai ales, sa crezi in ceea ce faci! Pentru ca Dumnezeu ne-a oferit totul, depinde doar de noi sa alegem ce facem. Daca ai dat startul cu botcile si sunt conditii favorabile de dezvoltare, restul este un demers normal. Exista cineva care sa garanteze ca nu pierde nicio matca la imperechere?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)