Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Trintorul nu trece prin gratie

MOTANUL

Am rezolvat fostele 2 familii trantorite si am gasit alta.

Doar ca la aceasta am mari dubii; In sensul ca este cea mai calma si cuminte familie din stupina.
E posibil sa aiba o matca nefecundata pe care nu am gasit-o.
(la ultima verificare a avut botci pe 4 rame care acum erau roase);

Intr-o botca intens vizitata de albine (recenta nu din cele vechi roase) am gasit un ou de 1-2 zile. Albinele bezmetice pot pune oua in botci? Si albinele sa ia in crestere o larva de trantor?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Pe la minutul 2 se vad oua de bezmetice . Un singur ou nu e de albina . Si da , albinele mai iau in crestere  si botci cu larve de trantor . Cel putin asa stiu eu

http://www.youtube.com/watch?v=-VNqyj50CBI

Pustu

Cand ai 2stupi nu desfiitezi pe cel bezmetic ca ai pierdut jumate de stupina . Si te chinui cu el . Cand ai 200 nu stai pe ganduri . Scuturi si gata . Albina tot in stupina ramane . Si chiar se apuca de treaba . Adica de cules . Albina culegatoare chiar in ziua aceea si albina bezmetica cares-a intors , la 2-3 zile . Stupul bezmetic , daca ai sanse sa-l indrepti , o sa ramana cel mai amarat roi de care trebuie sa ai grija nonstop

Pustu

Am uitat sa precizez ca cunt incepator , am doar 7 familii. Anul trecut am avut 13
Multa sanatate .

yulian

Si la doi stupi...daca se bezmeticeste unul, scuturi albina, unifici, cumperi doua matci tinere si la anul ai 3 familii!! Dar stiu cum e...nu te lasa inima. Cu timpul treci peste si dai pe ele ca altfel ramai de caruta  :hi:

MOTANUL

#396
Intr-unul din bezmetici am gasit niste botci de toata frumusetea (de asta am tot amanat sa ma înfig in el);
Sunt botci de 2-3 cm mari frumoase capacite; Pe 2 rame pe ambele fete (in total vreo 10).
Parerea mea este ca sunt cu oua de trantor ca nu au ce sa fie altceva. Si peste cateva zile le gasesc roase; si tot asa...

La mine daca gasesc 2 oua la 10 celule; in rest un singur ou in celula. Dar matca nu; Si doar trantori ca si puiet.

PS: eu primii doi bezmetici i-am dat pe brazda (acum au matca si oua normale);
Mai am 2. (la amândoi m-au tot pacalit botcile); Amândoi fac botci capacite in prostie.
Amândoi sunt intr-o stare mai grava decat primii care s-au redresat.

Colectorul de polen pare sa nu fi deranjat prea mult trantorii (in sensul ca nu am gasit sa fi ramas pe afara cum anticipam);
Poza nu este relevanta - e facuta la vreo 10 minute dupa ce am scuturat când inca cautau sa intre albinele la loc.
Spre seara nu am gasit nimic afara. (ori au plecat - ori au intrat; nu stiu exact ca nu am stat sa ma uit).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: yulian din Iunie 23, 2015, 03:06:00 PM
Si la doi stupi...daca se bezmeticeste unul, scuturi albina, unifici, cumperi doua matci tinere si la anul ai 3 familii!! Dar stiu cum e...nu te lasa inima. Cu timpul treci peste si dai pe ele ca altfel ramai de caruta  :hi:

Eu am 4-5 stupi plini (pe 10 rame) la care nu fac roi ca nu am matci; Nu as risca sa pun o matca imperecheata intr-un bezmetic.
As prefera sa iau albine normale din astia 5 stupi si sa fac roi cu ele.

Alta ar fi discutia daca as avea matcile mele (facute in stupina); Cu alea as incerca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Apoi nici eu nu as da matca imperechiata cumparata la bezmetic. Unificare intai si pe urma roiuri...in ordinea asta.  :wink:

elvis

eu am folosit azotat si am redresat cu succes
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

ciucur

Citat din: MOTANUL din Iunie 23, 2015, 11:48:26 PM

Colectorul de polen pare sa nu fi deranjat prea mult trantorii (in sensul ca nu am gasit sa fi ramas pe afara cum anticipam);
Poza nu este relevanta - e facuta la vreo 10 minute dupa ce am scuturat când inca cautau sa intre albinele la loc.
Spre seara nu am gasit nimic afara. (ori au plecat - ori au intrat; nu stiu exact ca nu am stat sa ma uit).

Gratia colectorului de polen iti va tine trantorii afara si matca inauntru.
Daca nu ai mai vazut trantori, acestia s-au impartit in celelalte familii.
Daca ai matca neimperecheata nu va putea iesi la zbor de orientare / imperechere prin gratie.

Citat din: yulian din Iunie 23, 2015, 03:06:00 PM
Si la doi stupi...daca se bezmeticeste unul, scuturi albina, unifici, cumperi doua matci tinere si la anul ai 3 familii!! Dar stiu cum e...nu te lasa inima. Cu timpul treci peste si dai pe ele ca altfel ramai de caruta  :hi:

Adevarat ca e mai rapid sa desfiintezi familia bezmetica. Sunt sigur ca toti am incercat macar odata sa redresam astfel de familii, macar pentru experienta acumulata cu aceasta ocazie si pentru a vedea diferentele.

Citat din: elvis din Iunie 24, 2015, 08:25:24 AM
eu am folosit azotat si am redresat cu succes

Detaliaza putin cum ai procedat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Citat din: ciucur din Iunie 24, 2015, 08:53:46 AM
Adevarat ca e mai rapid sa desfiintezi familia bezmetica. Sunt sigur ca toti am incercat macar odata sa redresam astfel de familii, macar pentru experienta acumulata cu aceasta ocazie si pentru a vedea diferentele.
Nu am incercat niciodata si probabil nici nu voi incerca...doar m-am criticat ca nu am fost atent..din ciclul "bag-scot, 'tui" !!  :wink2: Scuturat la 20 metri de loc si adios.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Iunie 24, 2015, 08:53:46 AM

Colectorul de polen pare sa nu fi deranjat prea mult trantorii (in sensul ca nu am gasit sa fi ramas pe afara cum anticipam);
Poza nu este relevanta - e facuta la vreo 10 minute dupa ce am scuturat când inca cautau sa intre albinele la loc.
Spre seara nu am gasit nimic afara. (ori au plecat - ori au intrat; nu stiu exact ca nu am stat sa ma uit).


Ma asteptam sa stea trantorii la urdinis sa insiste mai mult - nu asa sa plece din prima.
In stup am 1 rama cu puiet de 1 zi din care sa isi traga botci si 2 rame cu botci mari de tot capacite - cel mai probabil de trantor.
Adica 17 zile de aici incolo nu imi fac probleme de matca in interior. Peste 2-3 zile o scot oricum ca nu ii mai vad rostul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#403
Dupa ce am recuperat cam tot ce se putea recupera din bezmetic (culegatoare, rame crescute, miere etc) a sosit in zbor o solutie si pt. albinele ramase in iarba (scuturate ieri);
Ma uitam la ele si eram in pana de idei (am incercat sa le alung cu fum; tuica; etc). Nimic nu le misca din iarba - sau daca le misca veneau imediat la loc. Si cum ma uitam eu apare o matca cam la 1 m de aglomeratia de albine din iarba (s-a pus pe o balarie din apropiere). Am luat repede o cutie si am capturat-o.

De aici a inceput faza cu adevarat interesanta. Am pus cutia undeva la 20 cm de albinele din iarba - si acestea au venit rapid la cercetare parasind falsele regine din iarba. Nu doar ca erau prietenoase - dar si omorau albinele care veneau cu intentii rele catre matca. Pana la urma s-au strans toate in cutie (am pus 2 rame sa fie acolo).
Sunt curios daca noaptea va fi un sfetnic bun.
Matca parea proaspat iesita dintr-un stup (nefecundata; neimperecheata).

PS: nu stiu ce are youtube-ul de nu merge; nu am putut sa pun si filmuletul. Adica merge - dar imi scrie ca e nevoie de 700 de minute sa-l incarce.  :)



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

elvis

Citat din: ciucur din Iunie 24, 2015, 08:53:46 AM
Citat din: MOTANUL din Iunie 23, 2015, 11:48:26 PM

Colectorul de polen pare sa nu fi deranjat prea mult trantorii (in sensul ca nu am gasit sa fi ramas pe afara cum anticipam);
Poza nu este relevanta - e facuta la vreo 10 minute dupa ce am scuturat când inca cautau sa intre albinele la loc.
Spre seara nu am gasit nimic afara. (ori au plecat - ori au intrat; nu stiu exact ca nu am stat sa ma uit).

Gratia colectorului de polen iti va tine trantorii afara si matca inauntru.
Daca nu ai mai vazut trantori, acestia s-au impartit in celelalte familii.
Daca ai matca neimperecheata nu va putea iesi la zbor de orientare / imperechere prin gratie.

Citat din: yulian din Iunie 23, 2015, 03:06:00 PM
Si la doi stupi...daca se bezmeticeste unul, scuturi albina, unifici, cumperi doua matci tinere si la anul ai 3 familii!! Dar stiu cum e...nu te lasa inima. Cu timpul treci peste si dai pe ele ca altfel ramai de caruta  :hi:

Adevarat ca e mai rapid sa desfiintezi familia bezmetica. Sunt sigur ca toti am incercat macar odata sa redresam astfel de familii, macar pentru experienta acumulata cu aceasta ocazie si pentru a vedea diferentele.

Citat din: elvis din Iunie 24, 2015, 08:25:24 AM
eu am folosit azotat si am redresat cu succes

Detaliaza putin cum ai procedat.
metoda cu azotat e destul de simpla dar trebuie respectata in detaliu
trebuie facut seara tarziu
in afumator pune un sfert de carbuni iar intr-o hartie punem 2 lingurite de azot
cand esti in fata stupului pui hartiuta cu azot in afumator dai 2-3 pufuri pe urdinis in cateva secunde toate albinele vor cadea pe fundul stupului te dai de ceasu mortii ca ai omorat stupul in 10 min isi revin si isi reiau activitatea in stup dar cu memoria stearsa
a doua zi dai regina,botca si totul e ok
IMPORTANT MUSAI SA SE FACA SEARA DEOARECE STUPUL NARCOTIZAT NU VA AVEA NICI UN FEL DE APARARE SI POATE FI ATACAT DE ALTE ALBINE,
DUPA NARCOTIZARE SA SE RIDICE CAPACUL LA STUP PT A NU AMORI ALBINELE SI NU INHALATI FUM CA VA DROGATI SI POATE UITATI DE CE SUNTETI ACOLO
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein