Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

gaby

dupa cat se vede din poza tabla de la capace este din doua bucati suprapuse cum zici tu dar si faltuite ceia ce inseamna ca nu o sa ai probleme cu apa care sa patrunda in capac
   cat despre podisor cu plasa poti sa il lasi asa numai ca pt iernat il intorci ci il pui cu plasa in sus si in acest fel podisorul se lipeste si etanseaza pe corpul de cuib sau magazie
         nu tin partea constructorului adevarat ca unele lucruri lasa de dorit din prisma constructiei

MOTANUL

Nu pare faltuit - dar nu ma pricep. Nici producatorul nu a zis la tel. ca ar fi. Pana la urma nici nu mai conteaza daca le schimba.
Cu podisorul este adevarat ca pot sa-l tin intors - doar ca nu am nevoie de un spatiu atat de mare acolo.
Construiesc albinele faguri si daca gasesc 5 mm deasupra leatului superior.

In spatiul ala mare o sa construiasca si mai si...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cipik

Citat din: MOTANUL din Aprilie 03, 2015, 09:07:39 AM
La noduri si mici imperfectiuni caut chit sau aracet si la mai iau odata la control.
Întrebarea mea era mai mult daca la interior las albinele sa acopere sau pun eu aracet; Tendinta mea ar fi sa pun eu aracet la colturi cel putin.

Citat din: cornelioandanciu din Aprilie 02, 2015, 05:42:40 PM
Un punct de vedere extrem de echilibrat o sa expun eu aici. Du-te cu capacele alea la nemernicul care a facut stupii si da-i cu ele in cap ! Nu neaparat pe la imbinarea aceea o sa intre apa, dar sint periculoase, pentru ca marginea de jos a tablei de pe capace nu este indoita, si o sa te tai la maini cand lucrezi cu ele.

ok;

Citat din: Vyktor din Aprilie 02, 2015, 07:41:45 PM
Totusi eu cred ca e si calic si carpaci,  dupa cum se vad indoiturile la colturi. Sper ca nu sunt toate asa

Toate capacele sunt facute asa la milimetru- clar productie de serie (adica toate din 2 bucati - si bucatile la aceleasi dimensiuni.
Nu ati spus nimic si de podisoarele care nu au fata in acelasi plan. - vezi imagini

Citat din: Cipi din Aprilie 02, 2015, 11:31:54 PM
Prefer sa dau mai scump cu 10-20 de lei decat sa am belele de genul asta. Ai comandat stupii fara ca sa vezi inainte o mostra?

Am vazut o mostra la targ - dar eu nu-mi amintesc sa fi avut capacul cu tabla din 2 bucati. Nici podisorul sa fi fost la fel.
Nu erau cei mai ieftini.
Dar nu am semnat sau ceva de genul asta pe o mostra anume.

Singura greseala majora a fost sa accept marfa in bezna la ora 19.30 (mi-a convenit intr-un fel ca nu se suprapunea cu programul de lucru);

Vorba multa saracia omului: am vorbit cu furnizorul si a spus ca-mi schimba capacele cu unele cu tabla dintr-o bucata si podisoarele cu unele pline.
Parea ca stie de ambele probleme si era clar ca nu eram primul care si-a manifestat nemultumirea pe aceste 2 aspecte.

Intre timp eu mai bibilesc la funduri si corpuri.





Salut Silviu
Tocmai de aceea mi-am cumpărat un abrich cu panza si celelte necesare pentru construirea stupilor.
Nici la mine nu ies ata, cu toate ca sunt un pic perfectionist, dar daca nu ies bine stiu pe strâng de gat, pe taicamiu ca el mai ajuta
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

gaby

pe timp de iarna cat tii podisorul intors albinele nu construiesc faguri

MOTANUL

Asta am zis si eu - am nevoie de un podisor care sa fie bun 365 de zile pe an.
Si am nevoie de lemn catre cuib (sau pfl); nu de gauri;
Acelasi lucru am facut si la podisor (as fi vrut lemn catre cuib si polistirenul catre exterior).

Omul a spus ca-mi schiimba toate podisoarele cu podisoare pline (cadru de lemn si pfl).

Cipik: nu sunt la mine in curte sa ma intind ca un asparagus. Chiar daca as fi, e greu de facut un mini-atelier de tamplarie;
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Citat din: gaby din Aprilie 03, 2015, 03:05:23 PM
pe timp de iarna cat tii podisorul intors albinele nu construiesc faguri
Dar esti obligat ca in permanenta sa obturezi partial sau total spatiul acela, ceea ce nu mi se pare nici pe departe o idee sau obligatie buna.

Vyktor

Hai sa ti zic si ce cred despre podisoare. Ca nu sunt in acelasi plan este una dintre probleme, dar eu nu agreez acel pfl care calca direct pe "buza" (nu stiu cum sa i zic ) stupului. Am si eu unul in genul alor tale si de cate ori desfac podisorul,  din cauza propolizarii raman bucatele din el lipite de lada. Nu era o problema daca se facea  rama de lemn si acel pfl era bagat intr un canal la jumatatea ramei. Nu cred ca acele goluri de la colturi o sa le derqnjeze asa tare.  Cred ca ar propoliza daca pe acolo s ar forma curenti,  altfel....?? Nu cred. Pentru linistea ta poti astupa cu un silicon (la tub).
Pun si o poza cu un podisor facut de mine, pentru a fi mai clar in ceea ce am spus

MOTANUL

Imi pare rau ca nu am luat azi nici aparatul foto nici tel. Era si mai plin la urdinis la ora 14.00 (de data asta la toti stupii nu doar la familia mai puternica);
E prima zi din anul asta in care albinele au iesit la zbor puternic.
Alti stupi aveau jumatate din lemnul de pe fata cu urdinisul plin cu albine pe exterior (cum am vazut pe aici filmulete la floarea soarelui sau la alt cules principal cu familii puternice);

A fost o perioada buna in care nu a batut vânt, a fost soare, 13-14 grade - o gramada de copaci infloriti in jur. Ieri a fost vânt rau si albinele nu au putut iesi. (desi a fost soare mare parte a zilei).

Victor:
Podisoarele am stabilit cu furnizorul sa le schimb pe toate cu podisoare pline.
Sunt 100% de acord cu tine ca cea mai buna varianta este caa in care pfl-ul ala este bagat in sant la 1/3 cu 2/3 din inaltimea cadrului de lemn. Si lasat un joc minim acolo.
Peste iarna asta a functionat la mine cel mai bine. Asta prins in capse sub cadrul de lemn nu cred ca va rezista la fel de bine.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#293
Am schimbat toate podisoarele cu unele pline si 18 din cele 20 de capace. (de aici in acolo ma descurc sa le aranjez)
Gaby a avut dreptate ca erau faltuite capacele vechi (chiar daca tabla era din 2 bucati risc imediat nu exista).

Nu am vrut sa umblu azi in stup (am facut doar un filmulet); Vremea a fost superba (pe subar erau picaturi de miere) Albinele aduceau si mult polen.

Am dat cu ulei doar 3 stupi sa ii am facuti (sa fie gata ar mai trebui un strat); Am decis sa fac legatura ferma intre soclu AV si corp - sa nu stau cu emotii ca imi cade când vreau sa le duc in pastoral. Am pus 4 holsuruburi de 10 cm. O sa prind intr-un fel si capacul de corp si gata treaba.
Scandurica de urdinis nu prea intra - trebuie slefuita un pic ca sa intre. Lemnul nu era uscat bine (a inceput sa crape la caldura din garaj); Dar toate imi par lucruri care se rezolva cu un pic de munca si rabdare.

http://youtu.be/zACxLpkoB7w

Salcia din poza este din curte. Cele de pe malul lacului sunt plecate si mai bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

27 de grade in Bucuresti - vreme numai buna; Albinele aveau cules f. bun;

Probleme:
1. Soarecele care toata iarna a stat sub stup intre plasa si subar acum a intrat in stup intrucat am scos gratia; Cred ca m-am grabit cu scosul ei.
Am avut eu ezitari si se pare ca au fost intemeiate.
2. Familiile erau f stranse asa ca s-au apucat sa creasca faguri sub hranitor.

Eu as vrea sa folosesc fagurele respectiv sa il mut pe o rama insarmata. Retinerea mea este data de faptul ca sunt crescute multe celule de trantor - vezi imaginea de mai jos. (are si un pic de miere si pastura - dar neglijabil).
Ce ma sfatuiti sa fac? (pun o foita artificiala sau sa folosesc celulele gata facute de albine cu multi faguri de trantor??)


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

relutu

Da,  e bine de folosit acel fagure ,dar la topit. :rotfl:

MOTANUL

Ok - bine ca am intrebat. Daca iau bucata aia din dreapta care are doar celule de lucratoare nu vad sa fie probleme. Si o pun pe centru unei rame.

Cu ceara ramasa nu stiu ce sa fac; O pun in congelator si când strang mai multa o dau sa o faca foite (stiu ca anul trecut chiar insistau la magazin sa dea foitele cu ceara la schimb).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

   E, ok sa pui un fagure nou si il vei avea curind cu puiet sanatos.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

Sanatosi sunt si trantorii pana la urma. Ca fara ei nu s-ar mai imperechea matcile.
Dar am inteles ideea;
E pacat de munca lor - nu as fi vrut sa distrug fagurii astia (as fi vrut sa-i utilizez intr-un fel; mai ales ca mai am inca un hranitor cu faguri crescuti si acolo am doar celule de lucratoare);
Eu am facut poza doar la cel cu 25% celule de trantor unde aveam dubii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Motane, te vad om cu suflet, ti-e mila de fagurasii facuti de albine, ai vrea sa folosesti la o rama noua ceea ce au inceput ele cu atat de multa migala, nu crezi ca ar fi cazul sa incerci sa faci apicultura eco, nestandardizata? Fa niste buduroaie, pune crescaturi de fagure pe leaturi si ele vor continua munca, vei avea faguri aurii cu miere pe care o vei stoarce manual, prin presare, va fi altceva... :P . Sau poti incepe cu stupii Warre.
E adevarat ca pare o intoarcere in timp, dar rezultatul si eticheta va fi alta. Nu trebuie sa te astepti la miere in cantitati industriale.
In alta ordine de idei, fagurii crescuti poti sa-i tai si sa-i topesti, nu trebuie tinuti la frigider. Sau poti sa fortezi regina sa iti oua pe fagurii noi (scoti toate ramele cu puiet necapacit sau cu celule goale si ea va fi nevoita sa oua in fagurele nou crescut)apoi tai fagurele ouat sub form de semicerc sub oua si-l dai intr-o familie orfana, vei avea regine de nota 10, crescute direct din ou- trebuie sa raresti doar oualele, sa nu fie in zona taieturii decat din 3 in 3 celule sau din 4 in 4, vezi la fata locului, sa aiba loc botca sa fie crescuta si sa nu se lipeasca intre ele. Nu mai stai sa transvazezi, sa vezi daca ti-a luat in crestere oul, etc. Se pot face multe, timp sa ai! Bafta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)