Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Nu vad sa fie problema cei 2 mm spațiu la tabla. Eu cred ca e bine și PTR ventilate in cazul de fata.

MOTANUL

Strict pt. ventilatie pot sa-l las desfacut 2-3 mm. Nu inchid 100%.

Eu m-am gandit sa-l etansez strict pt. fumigatie.

Prima poza: tabla arata f. bine-nu a fost necesar sa intervin; poza 2 e cel cu spatiu; poza 3 e cel cu spatiu deja "reparat".
Trebuie sa revin neaparat; Nu ma asteptam la o infestare atat de mare. Faptul ca am facut tratamentul in miezul zilei ii scade si mai mult din eficienta. Imi propun sa mai fac un tratament seara cand sunt albinele adunate in stup + 1-2 tratamente ca nu o sa mai fie puiet.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Septembrie 13, 2014, 04:43:03 PM
La familiile din snagov am lucrat mai pe indelete:
.......
Rezultatele au fost urmatoarele:
20 minute de la tratament
13 / 7 / 1 per familia nr. 1/2/3
55 minute de la tratament
+55 / +86 / +46
1h45' minute de la tratament
+124 / +180 / +33
2h minute de la tratament
+ 20 / +40/ +9
2h30 min minute de la tratament
+59/ +148/ +17

Adica o singura familie avea 106 paraziti la 2 ore jumatate (familia nr. 3) ; Celelalte 2 familii:  271 fam 1 respectiv 461 fam 2;
Ce este ciudat pt mine; Roii au cei mai multi paraziti; Familiile mai puternice au mai putini (paradoxal deoarece acolo e mai inghesuiala si mai multe rame vechi).
Parazitii trebuie urmariti la intervale scurte (probabil peste seara urechelnitele, furnicile ii mananca sau ii cara de acolo si raman putini); Eu sunt convins ca si la cernica daca o sa curat tabla si o sa evaluez la fel vor fi mult mai multi; 40 cati am gasit eu la 3 zile or fi doar cei nemancati de furnici sau alte vietati.

Ultima concluzie: Ecostopul bulgaresc nu este bun de nimic; Numarul de paraziti a crescut in timpul tratamentului in loc sa scada.


Sal, Motane... :bravo:

MOTANUL

Am scris planul pe termen lung (2 luni). Daca mi-a scapat ceva sunt deschis la propuneri.
As vrea la stupii cu multi paraziti varroa sa fac 4 tratamente in toamna; La cei cu mai putini doar 3.
Medicamente anti-nosemoza: as evita antibioticul daca Protofilul este cat de cat eficient.

Septembrie:
- la familiile cu peste 300 varroa as face al doilea tratament tot in septembrie; (la cel cu 40 si 107 acarieni dupa tratament stau in cumpana daca sa astept octombrie cand nu mai am puiet si sa fac atunci urmatoarele 2 tratamente).
- stramtorarea si organizarea corespunzatoare
- completarea hranei
- unificari nu trebuie sa fac deoarece nu am nicio familie pe 3-4 rame

octombrie
-stramtorarea cuiburilor
- dupa stramtorare FUMIDIL B - PUDRA (antibiotic) sau PROTOFIL
-obligatoriu 2 tratamente antivarroa la toate familiile
- hranire de stimulare
- mutatul la exterior al fagurilor vechi


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Eu as avea obiectii la doua puncte...fara completare, fara stimulare. Totusi suntem trecut in jumatatea cealalta a lui septembrie...mai lasa matcile sa respire. Tratamentele antivarroua: se fac la 7 zile. Stramtorare inca nu este nevoie. In octombrie cand da putin frigul, vezi exact cum stai cu familiile...cate rame scoti. Obligatoriu tratamente la toate familiile in lipsa puietului. Antibiotic n-am folosit...ca nu am avut de ce. Cand vrei sa mai dai protofilul??? Stimulare in octombrie??? Pauzaaaa!!!

MOTANUL

#125
Am citit atent si pana in 15 septembrie se fac completarile rezervelor de hrana. Stimulare am vrut pt. ca in roii facuti tarziu aveam extrem de putin puiet desi sunt pe 8 rame. (eu de fapt am doar roi de anul asta - toate 4 familiile).
A trecut perioada - ma opresc.


Ref. la Protofil: Protofilul l-am terminat - nu mai cumpar altul.

Mai am circa 300-400 ml dulcofruct preparat deja (dulcofruct cu apicomplex). Asta l-as da doar la familiile sarmane.

Am refacut lista:
Septembrie:
- dupa 7 zile inca un tratament antivarroa la familiile cu multi paraziti
octombrie
- gratie antisoarici
-stramtorarea cuiburilor / - mutatul la exterior al fagurilor vechi
- dupa stramtorare FUMIDIL B - PUDRA (antibiotic) sau PROTOFIL
-obligatoriu 2 tratamente antivarroa la toate familiile

Ar mai fi un amanunt: Cum stimulez zborul de curatire al albinelor?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Citat din: MOTANUL din Septembrie 16, 2014, 05:08:25 PM
Ar mai fi un amanunt: Cum stimulez zborul de curatire al albinelor?
Te duci la biserica, pui o lumanare si-i spui la Doamne-Doamne sa ne dea o zi cu 12 grade in decembrie, una in ianuarie si vreo doua in februarie  :rotfl: :rotfl:
Albinele vor iesi ele afara in fiecare zi cat timp va tine vremea buna...pe urma, asteapta si ele zile mai calduroase...

Cum vrei sa dai protofilul in octombrie??? De ce vrei neaparat sa dai cu fumidil???

cornelioandanciu

Nu ti-am spus eu asta vara sa le faci tratament antivarroua? Din toamna asta pune-le si benzi de Mavirol dupa ce termini cu tratamentele pe care le faci acum!
Va salut.

MOTANUL

#128
Am si ascultat si am si facut tratament; Doar ca am intrebat la un magazin si mi-au recomandat ECOSTOP bulgaresc care in teorie era bun si actiona timp de 45 de zile + era ecologic. http://www.stuparul.ro/tratamente-albine/ecostop.html
In practica nu a facut nimic. Erau mai multi paraziti pe albine la sfarsitul tratamentului comparativ cu cati erau la inceput.

Eu sunt f. atent la dezvoltarea rezistentei - la un anumit tratament. Este o idee f. buna sa fac tratament si cu mavirol (nu doar varachet forte). Multumesc si pt. sugestia din vara si pt. cea de acum.

Citat din: yulian din Septembrie 16, 2014, 05:34:12 PM
Cum vrei sa dai protofilul in octombrie??? De ce vrei neaparat sa dai cu fumidil???

Este o sugestie adoptata de mine ca atare http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5895.msg192360#msg192360

Mierea de mana:
Am gasit o metoda pt. identificarea mierii de mana:
1 parte miere + 1 parte apa distilata - usor incalzite+8 parti de alcool de 96 (sa vad unde gasesc).
Daca nu se tulbura e bine; Daca se tulbura trebuie inlocuita; (din pacate nu am miere in exces nicaieri). Adica tot dulcofruct va trebui sa dau. Am o rama cu miere foarte inchisa la culoare pe care o suspectez de mana.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Daca nu ai tras miere din cuib,mierea de mana e consumata pana la intrarea in iarna.Apoi consuma mierea capacita care e poliflora.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

In familia asta nu doar ca nu am scos miere; Am mai si adaugat de la alta familie care avea ramele blocate de prea multa miere.
Mai astept atunci pana la eliminarea mierii de mana (poate o consuma ele singure). In partea de sus mierea este deschisa la culoare.(pare sa fie buna). Asta e singura rama cu miere inchisa la culoare.
Exista si alte metode mai simple sa-mi dau seama daca mierea este de mana sau nu? (eu am mai gasit una cu apa de var - dar parea mai complicata).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Culoarea închisă poate sa vina si de la fagure. Nu neaparat de la miere.

filip

Mierea in a doua parte a verii e mai inchisa la culoare,desi uneori e din flora spontana .
Deci nu orice miere inchisa la culoare e mana.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

Exact asta am observat si eu (in poza e mai putin evident); Partea de sus are miere deschisa - si imediat sub coronita de sus au inceput sa puna miere mai inchisa la culoare. Tocmai ca nu stiu daca este buna sau nu - vreau sa testez daca este de mana sau nu la un moment dat (in cazul in care nu o consuma pana la stangerea cuibului).
E o singura rama implicata - pot sa fac ceva sa le stimulez sa o consume? Sa o descapacesc daca la test iese ca ar fi de mana?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Asa cum am anticipat evaluarea tratamentului dupa 3 zile de la cernica nu a fost corecta. (in sensul ca dupa 3 zile alte ganganii au consumat 80-90% din parazitii varroa cazuti pe tabla. Aseara am urmarit 1 ora (de mai multe ori am numarat si curatat tabla) si am gasit 62 de paraziti versus doar 40 de paraziti cat am gasit la 3 zile dupa primul tratament.

Ca si o concluzis trebuie verificata tabla cat mai des.

Am facut tratament si la 3 stupi de poliuretan de la fratele meu; Probleme semnalate:

1. Suprafata sertarului si plasei mult mai mica;
2. Fitilele se stingeau (a fost si vina mea ca este un pic diferit sertarul; dupa ce m-am prins nu au mai fost probleme)
3. Materialul se poate topi in anumite conditii de la fitil
4. Destul de mult fum scapa pe la capac (din pacate cardul de la aparatul foto e pe duca si s-au pierdut imaginile).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0