Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

poti sa te inregistrezi(cu riscul de/a te auzi cineva ca vb.singur !!!)si seara sa transcrii in caiet....
sa scrii despre fiecare rama........nu cred ca are rost,mai degraba nr.stupului,anul matcii,tratamente facute,cantitati de produse extrase(polen,miere,etc.),rame noi construite,dezvoltarea fata de conditiile meteo din fiecare anotimp,iar la observatii,date despre flora zonei,infloriri,durata,starea vremii in fiecare anotimp,etc.

MOTANUL

Nu as merge pana acolo sa notez starea vremii si a faunei, infloriru etc. Dar macar cum se repercuta aceste lucruri in viata familiei da.

Nici o fisa de genul asta (prea globala si insuficienta): nr.stupului,anul matcii,tratamente facute, -de astea am gasit pe net; Dar nici una exagerat de detaliata (mergand la ce plante au inflorit si cand; starea vremii si precipitatii)
Eu as adauga din ce ai scris tu:
- rame nou construite
- acoperirea cu albine a ramelor
- acoperire cu puiet a ramelor
- miere /polen - tot asa procentual

+ ca dupa acest inventar amanuntit pot lua o decizie in cunostinta de cauza daca mai au nevoie sau nu de stimulare. (5 rame cu miere au cam toate familiile). Stupul de la cernica care a crescut intr-un timp foarte scurt de la 2,5 la 6 rame ramasese la un moment dat fara pic de rezerve de miere. Acum nu mai este asa. A recuperat ca are un camp de sipica enorm in jur.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

fiug1970

e bine de notat impactul vremii asupra dezvoltarii stupului(infloriri,precipitatii,desprimavarat,primaveri tarzii sau inaintate)pentru ca nu fiecare an este la fel,dar in ani,se poate repeta anumite caracteristici ale vremii si daca sant notite,poti citi si actiona in asa fel incat sa nu treci prin aceleasi greseli din trecut.ca intr/un jurnal unde,aparent,treci tot felul de prostii dar dupa un timp recitindu/l poti gasi solutii la probleme.

MOTANUL

Am citit lucrarile recomandate sa se face in August:
Cele clare - le fac; Sunt cateva la care nu sunt sigur ce trebuie sa fac mai exact:
- Calitatea mătcilor (reginelor); Aici o sa iau rama cu rama sa notez cat de mult a ouat fiecare si cate rame;
- Identificarea manei în rezervele de hrană; am observat ca pana acum au adunat extrem de putina (punctual chiar as zice).
Cati faguri trebuie sa aiba mana ca sa fie nevoie sa intervin (pe o fata de rama); 5; 20?
- Asigurarea căldurii în cuib. Mai ales în timpul nopţii temperaturile scăzute...
Aici nu imi este clar cat de mult trebuie sa inchid fundul antivarroa? Exista un grafic in functie de temperatura minima? Il inchizi dupa ureche?? Aici vreau sa intervin pt. ca temperaturile au ajuns la 16-17 grade si am vazut ca urmeaza chiar 12-13 grade si eu am scos tabla complet cat a fost cald.

Gratia antisoareci: Intr-un loc am citit ca se pune in August - in altul abia in Octombrie. Cand e bine de pus?


In jurul stupului de la Cernica a inceput sa se invarta un arici. Este un musafir binevenit sau nu?

Multumesc anticipat
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

   Ariciul, este un fel de sanitar al stupinei mincind albinele care sint pe jos din diferite cauze. Am avut si eu unul.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Ariciul prinde si soareci si e cu atat mai dorit in stupina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

când eram copil vedeam pe jos pe langa stupi excremente ca de sobolani,cu resturi de albine,chiar credeam ca sant sobolani,pana intr/o noapte când cu lanterna am vazut broaste de pamant(broaste raioase...)mancand albine moarte,sau muribunde...dimineata nu mai ramanea nici o albina pe langa stupi...deci alti sanitari nevazuti !!

MOTANUL

#82
3 vesti proaste :sad: si 3 bune   :)

1.  Matca cumparata la inceputul lui Iulie care isi vedea de treaba si oua f. bine (ultima oara am vazut-o pe 02 August 2014) s-a dus... Nu imi explic ce s-a intamplat deoarece a fost acceptata si a stat in stup destul de mult
2. Toate 3 familiile aveau foarte putin puiet (la cea cu matca schimbata explicatia e simpla; la a-4a familie erau blocati cu miere capacita fagurii si nu au vrut sa creasca altii, etc)
3. Pungile galbene sunt un pic mai groase si le rod mai greu; cele rosii le rod repede si usor; Daca va fi sa mai pun galbene o sa le gauresc.


1. Miere capacita foarte multa in toate familiile de la snagov (Nu am mai pus dulcofruct - si nici nu cred ca mai pun in viitorul apropiat)
2. Albinele au inceput sa foloseasca adapatoare (inca extrem de discret)
3. Am recoltat prima rama cu miere (mai mult de nevoie ca nu mai avea stupul faguri goi).

Ca si o curiozitate am vazut albine cu polen rosu si roz (galben si portocaliu deja vazusem); Nici un purice nu a fost vizibil desi m-am uitat destul de atent).

Atasez
1. Rama cu cel mai mult puiet (apartine matcii raposate sau roite cumparata in iulie)
2. Rama cu multa miere
3. Polen roz
4. Rama cu miere suspecta: este miere de mana? ; Fagurii sunt f. inchisi la culoare
5. Rama cu mult polen si pastura

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: fiug1970 din August 24, 2014, 09:57:40 AM
când eram copil vedeam pe jos pe langa stupi excremente ca de sobolani,cu resturi de albine,chiar credeam ca sant sobolani,pana intr/o noapte când cu lanterna am vazut broaste de pamant(broaste raioase...)mancand albine moarte,sau muribunde...dimineata nu mai ramanea nici o albina pe langa stupi...deci alti sanitari nevazuti !!

  Si eu am in stupina o broasca deea, mare, grasa. O vad o data sau de doua ori pe an. Probabil este cu 'familia' si-i merge bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Familia(roi) de la Cernica a dat un pic inapoi. Albina este extrem de compacta pe 4 rame jumatate (parca au facut armata). Din codase au ajuns sa aiba cel mai mult puiet (4 rame au puiet mult - 90% capacit). Ma astept sa explodeze un pic numarul albinelor in urmatoarea saptamana (sa revina la 5-6 rame macar).
Cu mierea sunt echilibrate (nu au nici prea mult - nici prea puti).
Am pus hratia intisoarici.

Le ajuta sa le dau Apicomplex sau Protofil? Dulcofructul il pastrez pt septembrie-octombrie intrucat au hrana suficienta acum.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am adaugat la dulcofruct Protofil si apicomplex;
Pt. a 2-a oara nu am gasit matca (dar oua de 1-2 zile am gasit); Adica matca exista - dar nu sunt eu in stare sa o gasesc.

Albinele par sa se fi obisnuit cu gratia antisoarici;

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am 2 nelamuriri:
1. ce cauta niste albine vizibil mai mari printre albinele normale? (au dimensiuni mai aproape de matca - fundul vizibil mai lung ca la restul albinelor)
2. De ce sunt trantorii asa de negrii? (poate fi semn de boala sau ceva de genul asta)

E posibil sa fie diferente de specie (adica la celelalte 3 familii trantorii nu sunt asa negrii si intre albinele tinere si culegatoare diferentele de dimensiune sunt neglijabile)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

    Dupa cum se observa la prima vedere fagurii sint noi nu au fost nici o generatie de albine eclozionate. Deci in faguri in care eclozioneaza prima data o generatie de albine,vor iesi albine mai mari decit cele iesite din celule in care au fost mai multe generatii(negre) vor fi mai mici.De aceea este bine sa schimbam mai des fagurii.Cu  respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Nu e nimic in neregula. Albinele sunt faine, probabil fie sunt doice si se hranesc masiv cu polen si nectar pentru a hrani la randul lor puii, fie sunt albine tinere care au facut deja corpul gras fie chiar albine care prelucreaza nestarul sau siropul (se vede multa miere necapacita pe fagure). Trantorii sunt la fel in ordine. Adevarat ca de la unele familii sunt mai inchisi la culoare iar de la altele ceva mai deschisi (sa nu mai spun de cei de Buckfast, care au si galben pe terite).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Domnule, dupa parerea mea a se pune gratia antisoareci in august este o greseala, deoarece soarecele chiar daca ar intra, ar fi imediat omorat de albine.Apoi albinele pana la jumatatea lu septembrie, poate si mai incolo, ies la cules.Cea mai mare parte dintre albinele astea vor ierna.Gratia nu face altceva decat sa le uzeze,ele frecandu-se de metalul acesteia, astfel munca lor va fi mult ingreunata.Parerea mea este ca in jurul datei de 1 octombrie este bine de pus gratia, hai sa zicem 20 septembrie daca este o toamna mai friguroasa, ca odata cu venirea frigului soarecii cauta locuri calde sa se cuibareasca.
Va salut.