Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

TDI

Când vezi paraziti pe albine , poti vedea maxim 10% din numărul lor total - restul sunt in celule la reproductie.

MOTANUL

#16
Din pacate am facut poza doar la ramele in ne-regula (la cele noi cu puiet compact nu am facut; e doar o poza cu rama noua nescoasa - din unghiul respectiv nu se vede mai nimic). Tot ce pot sa fac este sa le pun la dimensiune nemicsorata:









Spuneti fara sfiala ce gasiti. Prefer sa ma pregatesc pt. ce e mai rau si sa iau masurile necesare - decat sa merg nepregatit si sa sfarseasca albinele prost.
Stupul l-am cumparat pe 17 Mai 2014 pe 5 rame si acum are aproape 10 + miere destula. (din punctul meu de vedere o dezvoltare peste medie - avand in vedere sezonul foarte prost).
Macroscopic a mers bine pana acum (tot asa - din punctul meu de vedere si comparand cu restul familiilor). E stupul de care stateam cel mai linistit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Fa-le urgent un tratament antivarroua, cu varachet forte!Eu cred ca este vorba de varroza, seamana foarte bine uneori cu loca europeana,deci la loca europeana, loca americana, varroza, puiet in sac, puietul este pestrit.Varroua are simptoma asta in faza un pic mai avansata.Nu poate fi loca americana deoarece la acea boala puietul este mort doar in stadiul de puiet capacit.Nu poate fi nici puiet in sac, deoarece dupa cum se vede in poza nu este vorba despre larve moarte rasucite cu capul inspre iesirea din celula.Deci mai ramane doar varroua si loca europeana.Fa-le un tratament temeinic antivarroua , apoi mai vezi cum evolueaza.Dupa fiecare fumigatie cu varachet forte urmareste cam cati varroua au cazut, daca sunt multi sau putini. Si tine-te de tratamente in continuare, nu le neglija. Daca are miere multa poate ca o sa-si revina.Totusi baga un bat de chibrit in chestiile alea galbene, sa vezi daca nu cumva este o pasta, sa nu te sperii chiar daca se intinde, nu poate fi loca americana, ti-am spus de ce.Daca este pasta acolo, posibil sa fie loca europeana, ar trebui duse albine la analiza.Mult succes.
Va salut.

Cipi

@MOTANUL - de ce te chinui sa incarci pozele pe diferite site-uri cand acest forum permite atasamentul pozelor?

stefan1

  Eu zic sa nu te sperii prea tare. Cum se vede la rezolutia pozelor, nu-mi pare boala. Faptul ca familia s-a dezvoltat si ca a adunat miere, e iar un semn bun.Unele matci oua mai imprastiat. Pe de alta parte, daca odata ai puiet neregulat, e posibil ca aceasta sa se perpetueze, caci puii vor ecloza decalat iar regina va depune iar oua doar in celulele goale. Mai este o posibilitate: conanguinizarea. In aceasta situatie, cand si reginele si trantorii sunt apropiati genetic, daca secventa genelor de sex provenind de la trantor si de la regina sunt asemanatoare, unele oua , desi fecundate, vor da trantori diploizi (spre deosebire de trantorii din oua nefecundate, care sunt haploizi). In momentul cand din ou iese larva, albinele sesizeaza aceasta anomalie si distrug larvele din care,desi fecundate, ar iesi trantori. Uneori regina revine dupa 3 -4 zile si depune alte oua in celulele de unde larvele au fost eliminate. Asa ceva se pare ca e in prima poza din ultima postare, unde e puiet la capacire intre puietul capacit. Daca ai refotografia acea rama peste 2-3 zile, eu cred ca ar aparea cu puiet regulat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#20
@ Cipi - Pentru ca nu am incercat  :D; Majoritatea forumurilor nu permit (poze multe si/sau la rezolutie mare) si nici nu mi-am mai batut capul sa incerc.

@stefan 1
Am o precizare importanta. In ramele nou-introduse (acum deja crescute si cu miere capacita si cu puiet capacit) totul arata bine - puietul capacit este compact (nu are varste diferite). Din pacate nu am facut nicio poza edificatoare cu aceste rame (e doar ultima poza, dar dintr-un unghi prost). Chiar daca nu am facut poza - diferenta este majora si am remarcat-o;In primele 5 rame puietul este pestrit -in ultimele 5 (cele adaugate noi) este compact. (varsta puietului descrestea de la rama 10 la 3 unde am gasit matca); Rama asta urata este a 4-a sau a 5-a. (din cele vechi cu care a venit familia)

@ cornelioandanciu
Omul de la care am luat stupul a zis ca albinele au avut varroa si le-a facut tratament; si ca eu trebuie sa refac tratamentul abia in toamna. (de asta zic ca este de incredere - ca putea sa nu zica).
O sa apelez tot la el poate vine sa se uite la stup si ma ajuta sa iau o decizie - trebuie tratament acum sau mai asteptam (o sa citesc - dar la momentul asta nu stiu sa fac diferenta intre loca sau varroza). Stiu cum arata un purice sau varroa pe corpul albinei ca am vazut in alta stupina - la mine nu am vazut deloc. Ce imi reprosez este ca nu m-am uitat pe tabla de sub fundul antivarroa.
Am citit ca urechelnitele sunt bune (eu le tot alungam pana acum). Ultima oara le-am lasat in pace.

Multumesc pentru sfaturi! In WE intentinez sa merg la stupina si va tin la curent (vreau sa vad daca au acceptat matca fecundata introdusa in roi; si sa rezolv si cu stupul asta).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#21
Nu am ajuns la Snagov - dar pe seara am fost la familia care am dus-o in curte la fratele meu (stupul nr. 1).
La acest moment este cel mai ramas in urma (albinele sunt insirate pe 4 rame). Dar full de albina ar fi doar 3.

Matca cea tanara - este foarte neagra comparativ cu cele de la Snagov. (vezi si avatarul - cu o matca abia iesita din botca)

Abia astept sa vad maine ce face stupul cu 2 matci de la Snagov si in special cum a ouat matca nou-introdusa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

eu te-as sfatui sa pui diafragma dupa rama a 4 deocamdata.o sa le mearga mult mai bine.

MOTANUL

Iau o diafragma de la Snagov ca am una in plus; A 2-a este in cutia care are 2 familii si 2 matci.

Am facut inca o modificare in sensul protejarii familiei slabe; Urdinisul are circa 20 cm - si am pus acolo o scandura sa ramana doar 2-3 cm liberi din el. (nu am facit poza si din fata stupului).
In cazul in care vreau sa le dau si hrana cum procedez? Pun intre cele 4 rame si diafragma hranitorul?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Deci:Varroua poate fi vazut intre inelele abdominale ale albinei, acolo sta o perioada foarte scurta de timp cat albina il transporta de afara pana in stup, dupa care varroua migreaza pe puiet, pe care il paraziteaza.Ce ai vazut dumneata mai mult ca sigur ca a fost paduchele albinei, astia stau pe spatele albinelor, sint rosii si pot fi confundati cu varroua, care se observa foarte greu! Nenorocirea asta de varroua are multe simptome, una dintre ele este puietul pestrit, dumneata faci cum vrei,   daca ar fi albinele mele le-as face un tratament antivarroua.
Va salut.

dodo79

Citat din: MOTANUL din Iulie 26, 2014, 09:29:07 AM
Iau o diafragma de la Snagov ca am una in plus; A 2-a este in cutia care are 2 familii si 2 matci.

Am facut inca o modificare in sensul protejarii familiei slabe; Urdinisul are circa 20 cm - si am pus acolo o scandura sa ramana doar 2-3 cm liberi din el. (nu am facit poza si din fata stupului).
In cazul in care vreau sa le dau si hrana cum procedez? Pun intre cele 4 rame si diafragma hranitorul?
hranitorul il poti pune acuma dupa rama a 4 si pe urma  diafragma.diafragma poate fi si partiala,nu neaparat totala.

MOTANUL

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 26, 2014, 09:41:01 AM
Deci:Varroua poate fi vazut intre inelele abdominale ale albinei, acolo sta o perioada foarte scurta de timp cat albina il transporta de afara pana in stup, dupa care varroua migreaza pe puiet, pe care il paraziteaza.Ce ai vazut dumneata mai mult ca sigur ca a fost paduchele albinei, astia stau pe spatele albinelor, sint rosii si pot fi confundati cu varroua, care se observa foarte greu! Nenorocirea asta de varroua are multe simptome, una dintre ele este puietul pestrit, dumneata faci cum vrei,   daca ar fi albinele mele le-as face un tratament antivarroua.
Nu am uitat si nu am renuntat la idee. Am cumparat varacet forte - exact cum a indicat cineva. Am sunat la 2 persoane sa fac tratamentul impreuna cu cineva prima oara si nu au putut sa vina. Incerc saptamana viitoare. M-am uitat in tavita si lucrurile par in neregula (confirma ce s-a afirmat aici). O sa pun poze acasa ca scriu de pe telefon.

Am 2 intrebari urgente:
1. Tabla de sub fundul antivarroa a stat inchisa tot sezonul pana acum. Sa odescid si daca da -cat?
2. Ref la stupul cu 2 familii si 2 matci separate de diafragma:  daca am orfanizat familia pe 5 rame pe la 17.00 maine dimineata pot sa fac unificare cu roiul care a prmit matca introdusa saptamana trecuta (am verificat si oua bine)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Acum poti sa scoti tabla de tot,este cald afara, noptile sint calde, nu mai raceste puietul, probabil stupul sta in soare,iar dupa cate am inteles la intrebarea 2 ai orfanizat o familie pe care vrei s-o unifici, inca nu ai unificat-o, deocamdata nu este nici o problema daca are oua si larve tinere, totusi cat de repede trebuie unificata, cand o unifici sa tai botcile pe care si le-a tras, sa nu te trezesti cu surprize (roire).Daca o unesti maine s-ar putea sa nu gasesti inceputuri de botci, dar oricum verifica atent .Stii cum se unifica, ramele ambelor familii cu albina cu tot se stropesc cu apa cu putina tuica , doar putina cat sa miroasa, apoi le unifici.Treaba asta puteai s-o faci imediat ce ai orfanizat familia.
Va salut.

MOTANUL

#28
Citisem undeva ca e important sa fie orfanizata inainte ca sa accepte mai usor o alta matca. Metoda a fost identificarea matcii si bagarea ei in cutie cu alai si miere. Peste noapte familia va ramane fara miros de matca si maine va accepta din disperare mai usor o matca straina complet. Cam asta este teoria - pana acum a mers.
Eu am de unit 2 familii care deja sunt in aceeasi cutie separate de o diafragma etansa.
Una are multe albine si extrem de putina miere si puiet - alta are matca care a inceput sa oua bine; are miere in prostie; albina tanara multa si culegatoare aproape deloc (abia daca iese cate o albina din an in paste)
Adica se completeaza excelent.
Daca vrea Dumnezeu maine si iese totul bine o sa am o familie echilibrata pe 7 rame
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Citat din: MOTANUL din Iulie 26, 2014, 10:03:51 PM
Citisem undeva ca e important sa fie orfanizata inainte ca sa accepte mai usor o alta matca. Metoda a fost identificarea matcii si bagarea ei in cutie cu alai si miere. Peste noapte familia va ramane fara miros de matca si maine va accepta din disperare mai usor o matca straina complet. Cam asta este teoria - pana acum a mers.
Eu am de unit 2 familii care deja sunt in aceeasi cutie separate de o diafragma etansa.
Una are multe albine si extrem de putina miere si puiet - alta are matca care a inceput sa oua bine; are miere in prostie; albina tanara multa si culegatoare aproape deloc (abia daca iese cate o albina din an in paste)
Adica se completeaza excelent.
Daca vrea Dumnezeu maine si iese totul bine o sa am o familie echilibrata pe 7 rame

astfel de unificari se fac dupa cateva ore.ai grija maine sa verifici daca nu au inceput sa traga botci cum a spus si cornelioandanciu.