Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

TDI

Puifolie, lesi fantă o singura rama, deasupra pui catul, iar hranitorul, galetusa, etc - in cat.

dodo79

Citat din: MOTANUL din August 05, 2014, 12:13:57 PM
Exista vreo solutie de stimulare daca am stupul plin cu rame si nu am podisor special? Eu am podisor clasic din lemn.
pune siropul intr-o punga subtire de nylon legata la gura.o pui peste rame.eviti si furtisagul asa.ai grija cand pui podisorul sa nu o sparga.cu cat e mai lata punga cu atat mai bine.

romikele

Eu am niste rame ca un cat inalt de 85mm in care incape punga oricat de umflata ar fi.

dodo79

Citat din: TDI din August 05, 2014, 12:18:00 PM
Puifolie, lesi fantă o singura rama, deasupra pui catul, iar hranitorul, galetusa, etc - in cat.
nu inteleg un lucru.omul are roi.
a pus a 10 rama.nu a specificat daca e trasa sau foita.daca e foita cred ca a pus-o degeaba acum.
de ce sa mai puna catul cand culesul e cam gata.
nu stiu cum e la stupii de lemn dar la poliuretan nu este distanta mare intre rame si capac,asa ca punga trebuie sa fie cat mai plata.eu folosesc hranitorul ptr ca e orizontal :wink:

TDI

Pui catul ca sa ai unde pune recipientul de hrănire si folia de plastic ca sa nu fie socul termic prea mare.
Varianta cealaltă ar fi sa ia o rama 2 cu miere, sa o pună la altul si sa continue stimularea convins.

romikele

În lipsa acelei rame de hranire pe care o folosesc eu, se poate lasa catul GOL, in care incape si o oala cu sirop  :razz:

MOTANUL

Citat din: TDI din August 05, 2014, 12:18:00 PM
Pui folie, lasi fantă o singura rama, deasupra pui catul, iar hranitorul, galetusa, etc - in cat.

As mesteri ceva din lemn usor demontabil - sa sa-mi fie de ajutor si pe viitor. (Adica in loc de folie sa pun un podisor cu o rama decupata).
Pentru restul discutiilor: Albinele sunt in cutie 1/1 pe 10 rame  si sunt 10 rame inauntru; singurul cat 2 disponibil este 3/4 sau tot 1/1 (prestat de mine acum 2 saptamani).
Apropo de galetusa: am cumparat o adapatoare pe care albinele nu o folosesc nici batute.


Citat din: dodo79 din August 05, 2014, 03:22:02 PM
pune siropul intr-o punga subtire de nylon legata la gura.o pui peste rame.eviti si furtisagul asa.ai grija cand pui podisorul sa nu o sparga.cu cat e mai lata punga cu atat mai bine.

Am loc circa 5-10mm deasupra (10 daca pun podisorul cu fata dreapta in sus). Adica ar incapea o punga doar sa fie plina max 1 cm. Daca punga e inchisa la gura inseamna ca albinele trebuie sa o gaureasca singure sau cum?

Citat din: TDI din August 05, 2014, 06:23:34 PM
Varianta cealaltă ar fi sa ia o rama 2 cu miere, sa o pună la altul si sa continue stimularea convins.

Pune omul o intrebare - si tu cu raspunsul tau rezolvi doua   :hi:  =D>
Eu am 1 familie cu prea multa miere; una pe linia de plutire pt. ca am pus 3 rame tot din familia cu multa miere + 2 familii sub linia de plutire la capitolul miere depozitata pt. iarna. Care ar fi momentul optim sa mut rame cu miere in familiile care au prea putina miere?
Ideal ar fi sa le scutur de albine si sa mut ramele doar cu miere si puiet? (adica albinele sa ramana fiecare in stupul de baza).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pistol28

MOTANUL a scris:

Apropo de galetusa: am cumparat o adapatoare pe care albinele nu o folosesc nici batute.

Mirosul proaspat de plastic nu le place, eu as pune putina miere in apa.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

Citat din: MOTANUL din August 05, 2014, 08:03:26 PM
Am loc circa 5-10mm deasupra (10 daca pun podisorul cu fata dreapta in sus). Adica ar incapea o punga doar sa fie plina max 1 cm. Daca punga e inchisa la gura inseamna ca albinele trebuie sa o gaureasca singure sau cum?
tare asta :) :) :)
albinele scot siropul prin punga.o gauresc ,dar in asa fel sa nu curga din punga.de aceea ti-am spus sa fie subtire.

MOTANUL

@ pistol28: abia astept sa incerc; O curat si sa pun apa in ea degeaba de 2 luni cel putin.

@ dodo79 - nu exista risc sa se sufoce albinele cu punga? sau sa intre intre rame sa incurce? Intreb sa nu fac ceva gresit - nu ca sunt prapastios de felul meu.

Un stup din grecia Halkidiki; mi-a placut prinderea capacului (eu pun greutati sa nu-l sufle vantul).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Albinele nu baga capul in punga, deci nu se sufoca  :razz:. Ele inteapa punga si apoi ling siropul, intepatura e foarte mica si nu exista riscul ca siropul sa curga.
Punga daca nu e scoasa la timp, va fi eliminata la fel ca cea de la turte.

TDI

Citat din: MOTANUL din August 05, 2014, 08:03:26 PM
As mesteri ceva din lemn usor demontabil - sa sa-mi fie de ajutor si pe viitor. (Adica in loc de folie sa pun un podisor cu o rama decupata).

Pune omul o intrebare - si tu cu raspunsul tau rezolvi doua   :hi:  =D>
Eu am 1 familie cu prea multa miere; una pe linia de plutire pt. ca am pus 3 rame tot din familia cu multa miere + 2 familii sub linia de plutire la capitolul miere depozitata pt. iarna. Care ar fi momentul optim sa mut rame cu miere in familiile care au prea putina miere?
Ideal ar fi sa le scutur de albine si sa mut ramele doar cu miere si puiet? (adica albinele sa ramana fiecare in stupul de baza).
Egalizare/uniformizare. De la stupii mai puternici pui la stupii mai slabi puiet aproape de eclozionare. Mierea o imprastii uniform in stupi, având grija sa fie spatii pentru ouat.
Stimularea o faci la fiecare in functie de populatie.
Pana in iarna ai timp de alte egalizari, stimulează pentru populatie. Completările le poti face mai târziu.

MOTANUL

Lista cu ce am de facut:
Familia de la Cernica:
1. Stimulare la familia de la cernica (are doar 6 rame - dar este extrem de bine acum - ajunsese dupa 1 luna jumatate de stat fara matca la 2 rame jumatate). Acum are sanse bunicele sa treaca peste iarna daca isi face rezerve de hrana suficiente. (la acest capitol inca sta prost - nu a ajuns nici macar la limita minima).
Familiile de la Snagov (3). Ca numar de albine stau bine toate - au intre 7 si 8 rame jumatate.
2. Pun miere sau dulcofruct in adapatoare (sa se obisnuiasca albinele cu locul)
3. Pun o punga cu stimulare in stupul plin cu 10 rame (are cam 8 rame jumatate cu albine si miere suficienta).
- avand in vedere ca ajung la albine cam la 2 saptamani ma bate gandul sa umplu si hranitorul si sa pun si punga cu dulcofruct la roiul cu putina hrana pe rame;
4. La roiul cu multa miere pun doar in hranitor ca este arhisuficient

La stupul de la Cernica nu pot sa respect principiul hranirii tuturor familiilor ca eu am o familie si in curte sunt vreo 37 de stupi.
La cel de la Snagov unde sunt doar stupii mei, o sa-i hranesc in functie de necesitati pe toti.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Citat din: MOTANUL din August 06, 2014, 03:41:14 PM
La stupul de la Cernica nu pot sa respect principiul hranirii tuturor familiilor ca eu am o familie si in curte sunt vreo 37 de stupi.
La cel de la Snagov unde sunt doar stupii mei, o sa-i hranesc in functie de necesitati pe toti.
la cernica pune punga si nu ai treaba.

MOTANUL

Cum am ajuns din concediu am mers la stupul din Cernica (mult mai accesibil din punct de vedere al locatiei).
Din fericire albinelor le-a mers bine (au ocupat a 5-a rama si s-au dus pe sub diafragma la ramele de dincolo). Nu multe - vreo 30-40 de albine erau acolo. Le-am pus si a 6-a rama pana in diafragma. Am pus dulcofruct + proteine in hranitor si dulcofruct simplu in 2 pungi.
Am gandit eu ca ar trebui sa le ajunga vreo 2 saptamani. Nu am mai tulburat cuibul (nu am luat rama cu rama sa ma uit).
Albinele pareau foarte vesele si sanatoase.

Pungile folosite au 2 slituri de inchidere. Am facut proba cu apa acasa si nu picura absolut deloc.
Podisorul nu a trebuit sa-l intorc (ma gandeam sa-l pun cu partea scobita in jos sa aiba mai mult loc pungile; nu a fost cazul).
Spatiul de 6-10mm de acolo a fost suficient pt. ambele pungi + pus podisorul cu partea dreapta in jos.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0