Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: MOTANUL din Septembrie 04, 2018, 12:53:08 AM
...
Nu exista solutie sa le oblig sa traga mierea din catul de 1/2 in cuib? Daca descapacesc cate 2 rame seara si le scot pana termin cele 10 rame care ar fi riscul?

  In mod sigur daca dai familiilor faguri descapaciti dar provenind din alta familie, mierea va fi mutata mai repede. Grija la sanatatea familiilor! De la familiile suspectate de vreo boala contagioasa nu se muta faguri in alti stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Multumesc,

Sanatatea e f. buna. Am dat la analize doar din familiile care imi pareau mie cele mai bolnave si doar in unul din stupii cu albine negre a iesit nosema mai mare decat normal. Celelalte 4 probe era in limite normale.
Eu nu am avut niciodata puiet varos, loca sau altceva. Inclusiv cu varooa am iesit negativ tot timpul.

Stupii cu albine negre i-am spart in stupi mai mici - deci nu se pune problema sa iau din ei ca nu mai au cat si oricum sunt notati.

Prima mea intentie e sa nu muncesc la munca in zadar sa ii mut de colo-colo. Vreau sa descapacesc 2 rame din catul de 1/2. Le las 1-2 zile sa le linga - le scot si descapacesc alte 2. Pana termin cele 10 rame.
O sa fac o vizita dupa sa nu blocheze cuibul. (deja am notat unde sunt cuiburile blocate si unde sunt cu rezerve extrem de putine). Evident unde am cuibul blocat si miere in cat o sa le dau in alte parti (roisori, familii cu mai putin de 10 rame etc).

In felul asta scap de ramele cu miere din caturi - imi pare o solutie buna.

Cu puietul nu e nimic de facut daca nu m-am trezit din timp sa le pun hanm.?? Poate sa le pun la un loc?
Adica am un cuib 10 rame full  cat ful miere. (populatie numeroasa).
Pun hanm. peste cuib scot ramele cu miere si pun 3 caturi cu puiet deasupra. Astept 21 de zile pana iese tot puietul din ele. Pe masura ce eclozioneaza albine o sa aiba cine acoperi puietul din ce in ce mai bine.
Spre sfarsit ar trebui sa fie cele 3 caturi full de albine. Nu cred ca ar putea raci.

De obicei familiile mari se ingrijesc singure.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

pastrati cel putin cite o rama de cat cu miere capacita  pusa direct peste rame [la iernat ],ca si turta formati cuibul de iernare inainte de descapacire  [atentie mierea trasa din caturi s ar putea sa nu o capaceasca ] [este o parere] succes la pregatirea de iarna  a :bzz: [ ca si rezerve capacite se pot pune pe lateral si capacite de cat.]

NYK74

La mișcarea pe care vrei sã o faci,cu  a pune 3 cat puiet la o familie,poți încerca și varianta cu a le distribui la 2 familii,asta binențeles dacã mai ai o altă familie bine populatã.
De reușit vei reuși dacã în primele 2 sãptãmîni nu vor fi temperaturi critice tare,ceea ce nu prea cred.Și atenție la hranã,chiar acum pînã iese puietul din caturile care le vei pune,dacã vin zile ploiose au nevoie de hranã.Vreau sã zic sã nu ți vinã ideea de a scoate toatã M ,pt a încãpea mai multe r cu puiet în caturi.

MOTANUL

#1459
Am scos caturile la vreo 10 stupi. Mult mai multa miere in catul de 1/2 decat imi imaginam. Adica nici in plin cules nu aveau atata miere capacita in caturi.

Vreau sa scot si celelalte 20-30 de caturi. E clar ca au avut cules bun (au fost ploi anul asta la fix - de cand am stupi nu am mai avut sipica de 2 m plina de flori). Ambrozia peste 2m in multe zone (dimineata culeg polen).

In 2 stupi erau albinele prea multe si nu au intrat intre ramele din cuib de multe ce erau. In rest am facut doar bine (albinele din cat s-au dus in cuib si abia au acoperit bine ramele de acolo).

Trebuie sa ma misc repede de tot - am gasit un stup care in cuib nu avea miere deloc (am dat o rama full cu miere 1/2 descapacita sa aiba pana mai termin si cu restul).

Citat din: NYK74 din Septembrie 04, 2018, 10:44:21 PM
Vreau sã zic sã nu ți vinã ideea de a scoate toatã M

Eu asta imi doresc - sa le dau cat mai mult din mierea asta lor. (eu le-as da toata mierea de 1/2 si am aflat o metoda). Anul trecut am pierdut familii de foame. Nu vreau sa repet.

Citat din: corneliuhrom din Septembrie 04, 2018, 07:45:26 PM
[ ca si rezerve capacite se pot pune pe lateral si capacite de cat.]

Trebuie sa ma misc repede - pe caldura asta nu pot sa le tin mult. Ori le descapacesc si le dau la albine - ori le duc la beci. Mult nu pot sa stau cu ele in caldura.

In imagini apare si o rama facuta 100% din ceara naturala. (1/2 din mijloc)



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Foarte frumosi fagurii! Ai extras recent? Mie imi pare asa, in fagur, ca mierea este mai inchisa la culoare. Oare ai avut si cules de mana?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am extras acum mai putin de 1 luna (in jur de 3 saptamani). M-am uitat si in soare, am incercat si cu dalta pe unde parea inchisa. Pana acum nu am gasit (doar miere de culoare deschisa peste tot pe unde am incercat). Fagurii sunt mai negrii in zona in care au avut puiet (multi au avut puiet) - si dau iluzia de miere de mana.
Fagurul ala natural a fost plin de puiet cam toata vara. (de aici culoarea mai inchisa desi e de anul asta).

Mana de obicei o aduc toamna cand nu mai sunt flori. Cat au flori in jurul stupilor nu au de ce sa faca 800x2=1600 m sa aduca din padure (padurea nu e chiar aproape - dimpotriva).

Treaba se schimba cand nu mai au cules deloc (toamna cand toate florile se usuca). Atunci le apuca nervii si cauta in padure. Atunci trebuie sa stau cu ochii pe ele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am terminat de scos caturile de 1/2. Populatia e bine - prea numeroasa chiar pe alocuri.
Nu am mai gasit oua in cat - pentru ca toate caturile erau blocate cu miere. Exceptional mai gaseam rame fara miere sau cu nectar - unele aveau miere capacite 10 rame din 10.

Singura rama care pare sa aiba miere de mana (ar fi o pozitie atipica pentru puiet).

Marea problema: unele aveau miere exclusiv in cat (in cuib nu aveau coronita nici macar de un centimetru). Coronita zero - cum e si rama din imagine (rama de 1/1). Adica eu prin scoaterea catului le-am luat 10 kg de miere cu care se pregatisera de iernare.

Am de gand sa mai descapacesc sa le dau sa traga in cuib.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Ciudata familia asta: zero miere in cuib - le las 2 rame de 1/2 cu miere din alta familie sa o vada ca pe un furtisag si sa ia mierea din ele. Dupa o saptamana abia au luat mierea din celulele descapacite.

De nectar nici nu s-au atins. Am pus azi in plus o folie ca prea stateau multe albine pe peretii catului si pe rame.
Sa stea in cuib si aici doar sa vina sa ia mierea si nectarul.

In teorie in cuibul asta e nevoie de vreo 10 kg de miere cel putin sa treaca iarna. Ele nu au vrut sa ia 2.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

E prima oara cand gasesc semne de puiet varos. Nu eram 100% sigur dar am recitit materia de curs si pare ca asta ar fi.

La combatere:
• se indeparteaza si se distrug prin ardere larvele mumifiate si reziduurile de pe fundul stupilor;
• se indeparteaza din stupi si se topesc toti fagurii cu puiet puternic afectati;
• se asigura ventilatia pentru reducerea umiditatii din stup;
• scaderea umiditatii se poate realiza si prin introducerea pe fundul stupilor a bulgare de 100 g de var nestins
• se recomanda schimbarea matcilor din familiile bolnave

Larvele le-am scos. Nu ar strica sa fac unificare sa aleg matca din stupul fara probleme.

Alte masuri eficiente? Am reținut ca siropul cu lămâie ar fi eficient. Are cineva experienta in acest sens?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Izoleazã la repezealã familia sau familiile afectate,eventual pune pe altă locație familiile afectate,sau invers.Nu folosi dalta,peria,utilitarele apicole în ambele părți(locații)sau dezinfecție severă la fiecare utilizare.Dacã ai forma cu sporulare mai severã îmvolnăvești și 80% din stupină.Boala scade drastic dezvoltarea și puterea familiei afectate.Mai este produsul Micostop,dar în mare parte din cazuri nu prea dă cine știe ce randament.Stropirea fagurilor cu 20% clor în 1litru apă pe timp de vară.

dan sebastian

20 ml clor la 1 litru de apa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Dane,ai făcut bine că ai corectat,Nu știu de ce am scris la %,
20 ml clor la 1 litru apă.

dan sebastian

Am facut aceeasi greseala in exprimare la pulverizarea cu oxalic pe rame in ultimul film. Din viteaza, si fara sa ma gandesc mi-a iesit la fel.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Citat din: NYK74 din Septembrie 18, 2018, 11:07:07 PM
Izoleazã la repezealã familia sau familiile afectate,eventual pune pe altă locație familiile afectate,sau invers.Nu folosi dalta,peria,utilitarele apicole în ambele părți(locații)sau dezinfecție severă la fiecare utilizare.

Am scris ca e prima oara cand am in stupina asa ceva. Cred ca mai mult a aparut intrucat a ramas puietul neacoperit de albina. A fost o unificare la care nu m-am mai uitat de multa vreme. Probabil mare parte din albine au mers in alt stup si a ramas puietul gol. (larvele afectate de boala erau sub o singura rama mai din capat).

Citat din: dan sebastian din Septembrie 19, 2018, 09:05:51 AM
20 ml clor la 1 litru de apa.

De unde iau clor? Si in ce concentratie trebuie sa fie? Stiu ca intr-o vreme la farmacii erau pastile de clor care se dizolvau in apa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0