Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Va salut.

MOTANUL

Citat din: un OM din August 10, 2018, 04:49:37 PM
Problema lipsei de loc pentru uluc as rezolva-o prin adaugarea a 2 magazii 1/2 sau a unui cat intreg peste unul din stupii mai buni, as lua rame capacite din stupii blocati si as monta ulucele. Nu este nici cea mai mica problema daca stupul cu magazii are ulucul sus.

In lipsa de caturi de 1/2 am scos cate 1 rama de 1/2 din cele zece si am pus acolo ulucul. A 2-a zi am pus rama la loc.
In stupii puternici siropul dispare peste noapte. Doar in roii cei mai mici mai gasesti ceva a 2-a zi.
Doar intr-un stup de 10 rame (doar 1 corp dadant plin) nu am scos rama 10 ca era prea full. In rest unde nu era rama 10 full de albine am scuturat si am scos-o 1 zi.

Am facut deja 2 fumigatii - socant de putini paraziti anul asta. Nici nu mai fac pana in toamna cand nu o sa mai fie puiet. Doar protofil o sa mai dau (nici macar o tura nu am apucat sa dau - numai gura e de mine  :rotfl: ). Si eu ziceam ca dau 6  :bzz:

La cei cu albine negre (4 la numar) am dat 5 portii (am mers special 10 minute sa le pun). 2 nu mai au nici o albina neagra. La cel la care am schimbat matca dupa concediu abia acum incep sa dispara albinele negre.
Cel la care am lasat matca veche - are cele mai multe albine negre.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Chiar daca nu pica, sa nu uiti ca majoritatea varoua e in puiet. Va debilita exact populatia de iernare. Asa am facut anul trecut si am pierdut 40 % din stupina. Mai bine tratamente mai multe, cu riscul pietderii unor matci decat lipsa lor. Daca nu incerci macar 10 septembrie un tratament, in octombrie poate fi prea tarziu. Daca intr-adevar infestatia e mica scapi. Macar incearca 100 albine tinere in alcool sa vezi daca pica ceva, daca tot nu vrei sa tratezi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1443
In toamna fac obligatoriu. Mai dau si in septembrie unul de control.

Vorbesc de marea majoritate ca sunt bine (extrem de putini paraziti).
Dar am si 2 stupi cu 360 de paraziti. De unde au cei 2 asa multi si restul de pe rand au 2-3 paraziti nu stiu.
Ca puiet am in toti la acest moment. (e o matca in curs de imperechere - dar tot mai are puiet capacit).

La astia mai bag o fumigatie peste 7 zile si probabil inca 3 in toamna. In poza e tabla cu cei mai multi paraziti din stupina.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din August 30, 2018, 04:37:17 AM
Va debilita exact populatia de iernare. Asa am facut anul trecut si am pierdut 40 % din stupina.

Anul trecut am facut 6 fumigatii (ultimele 2 fara puiet ca a fost cald pana tarziu - si cu extrem de putini paraziti cazuti. La mine nosema a fost cauza pierderilor (au bagat toamna tarziu miere de mana la un moment in care eu nu am mai controlat mierea de ce culoare este). Anul asta trebuie sa fiu mai atent sa scot ramele daca apare iar.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Eu am lasat-o moale cu apicultura, dar, dupa cum iti spuneam, imi place ce vad. Uite, din experienta mea, care nu este prea mare, pot sa iti spun urmatoarele : daca consideri ca stupii sint infestati , atunci cand o sa faci tratamentele de toamna IN LIPSA PUIETULUI , sa faci prima data cu varachet, abia dupa aceea sa le bagi benzi de mavirol pentru toamna, iar tratamentul cu varachet sa-l faci seara, sa stea ele acolo in stup pana dimineata.
  Si acuma sa iti spun de ce : am avut stupi foarte infestati cu varroua, nefiind buna temperatura afara pt tratament cu varachet, am bagat mavirol. Am ramas fara albine in acei stupi, din cauza ca mavirolul nu i-a omorat imediat, si varroua a inceput sa misune pe albine, asta le-a deranjat asa de tare incat au parasit stupul.
              Numai bine !
Va salut.

MOTANUL

Vreau si eu anul asta sa scot caturile de 1/2 mai devreme. Am înțeles si eu in sfârșit de ce este bine sa le scoți.

Exact ca anul trecut am o mare problema: unele matci tin ramele de 1/1 din cuib doar pentru ouat si au deasupra in catul de 1/2 20-30 kg miere. Daca le iau catul le las in fundul gol. (anul trecut au fost vreo 6 familii in situatia asta).
In sezon comportamentul asta al matcii este unul f. bun (mie imi convine la cules - de obicei nici nu oua in cat fiind blocat cu miere) - dar acum e unul contraproductiv.

Nici nu vreau sa le iau mierea (sa scot catul) si sa le dau sirop ulterior. Nu stiu cum sa le conving sa ia mierea din cat - sa o mute in cuib repede. Sa descapacesc cate 2 rame si a doua zi sa le scot? Termin in Octombrie...
Exagerez si eu - ia 5 zile de mers zilnic la albine.

A 2-a problema (am familii cu 2 caturi de 1/2 ambele ouate + cuib). Cum scap de ramele de 1/2 ouate din cat?
Un apicultor cu experienta mi-a sugerat sa le dau la roisori sa ii intaresc. Ideea pare ok - doar ca imi este frica sa nu raceasca puietul. Adica daca intr-un roi de 4 rame daca bag 4 rame de 1/2 nu o sa gaseasca albine sa le acopere.
Cum e mai bine sa procedez? + ca existe riscul sa oua matca in ele dupa ce eclozioneaza puietul. Ma leg la cap in alta parte.

Multumesc anticipat
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Septembrie 03, 2018, 05:50:12 PM
...Exact ca anul trecut am o mare problema: unele matci tin ramele de 1/1 din cuib doar pentru ouat si au deasupra in catul de 1/2 20-30 kg miere. Daca le iau catul le las in fundul gol. (anul trecut au fost vreo 6 familii in situatia asta).
In sezon comportamentul asta al matcii este unul f. bun (mie imi convine la cules - de obicei nici nu oua in cat fiind blocat cu miere) - dar acum e unul contraproductiv.

Nici nu vreau sa le iau mierea (sa scot catul) si sa le dau sirop ulterior. Nu stiu cum sa le conving sa ia mierea din cat - sa o mute in cuib repede. Sa descapacesc cate 2 rame si a doua zi sa le scot? Termin in Octombrie...

Şi eu am aproximativ aceeaşi problemă (mai puţin ouatul în cat, că am gratie Han :P   )
Am luat hotărârea să storc caturile poimâine şi "cine nu-i gata îl iau cu lopata" adică voi completa acolo unde nu s-au "îndurat" să-şi tragă mierea jos...
Acum o săptămână aveau magaziile pline (am pus şi poze :P  ); dacă n-au tras-o, ata ete...
:hi:

MOTANUL

E buna si terapia soc - rezolvi o problema. Dar creezi alte 2. Ce faci cu ramele cu miere si cele ouate in casa?  =))

Ar fi o problema si cu roisorii - am 5-10 roisori si doar in stupul cu 2 caturi ouate am 20 de rame ouate.

Eu estimez vreo 100 rame de 1/2 ouate din circa 400 (adica in 300 estimez sa fie doar miere). Am mai multi stupi cu caturi decat fara. Si multi din astia fara au 10 rame.

Cu mierea sunt de acord - le iau si vad dupa ce fac cu ea. Completez unde nu au miere in cuib si restul isi vad singure de treaba. (adica stau cu completari doar pe capul celor fara rezerve de miere in cuib).

Dar cu puietul capacit nu merge asa usor. Cu ala e problema cea mai mare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Citat din: MOTANUL din Septembrie 03, 2018, 07:19:20 PM
E buna si terapia soc - rezolvi o problema. Dar creezi alte 2. Ce faci cu ramele cu miere si cele ouate in casa?  =))

Ar fi o problema si cu roisorii - am 5-10 roisori si doar in stupul cu 2 caturi ouate am 20 de rame ouate.

Eu estimez vreo 100 rame de 1/2 ouate din circa 400 (adica in 300 estimez sa fie doar miere). Am mai multi stupi cu caturi decat fara. Si multi din astia fara au 10 rame.

Cu mierea sunt de acord - le iau si vad dupa ce fac cu ea. Completez unde nu au miere in cuib si restul isi vad singure de treaba. (adica stau cu completari doar pe capul celor fara rezerve de miere in cuib).

Dar cu puietul capacit nu merge asa usor. Cu ala e problema cea mai mare.
Pai IN LIPSA PUIETULUI inseamna este vorba despre ultimele tratamente la toamna, cand mierea din stupi este cea pentru iernare. 
   
Va salut.

MOTANUL

Hai sa mai zic intr-un fel: Eu am mai bine de jumatate din stupi cu caturi de 1/2. Eu vreau sa  scot toate caturile de 1/2 sa ramana doar cuib dadant.
Problemele care ma impiedica sa scot caturile de 1/2 sunt 2:
1. Unele familii au miere exclusiv in cat si tin ramele din cuib doar pentru puiet. Daca le iau mierea din cat raman cu rezerve f. mici pentru iernare. Intrebarea e cum le fortez sa mute in cuib mierea si sa-l scot dupa.
2. Alte familii au ouat si cuibul si catul. Dupa ce scot catul - ce fac cu ramele de 1/2 cu puiet??

Acum poate am fost mai clar - eu deja am dat si niste solutii dar astept si pareri mai avizate.

PS: pana la lipsa puietului mai e cale lunga (eu vreau sa scot caturile in 1-2 saptamani).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

#1451
Nu știu dacã îți va fi de folos.Eu procedez așa,aici pînã în max.10 august,indicat este șfîrșitul lui iulie se scot caturile.Reginele care ouã și în cat,(nu pun gratie Hanm,la început)le pun gratie Hanm.Asta deja în primãvarã  dupã ce am pus cat,la cele ce au urcat sus gratia Hnm și o mențin pînã iau catul.Apoi,cele care blocheazã cuibul,dupã scoaterea caturilor, le scot ramele pline de M,și fac rezerve,cele care au ocupat tot cuibul cu puiet,cînd dă frigul le completez cu rM din rezerve.Dacã am albinã cã nu încape în cele 10 rame Dadant,iernare pe 2 corpuri automat.Caturile se scot la acea datã aici din cel puțin 2 motive,pentru a le lãsa timp sã si facã rezerve hranã,pentru tratamentele anti varooua.
Dupã cum știm,nu toți anii sunt la fel,uneori au cules puternic și după scoaterea caturilor,urmare blocarea cuiburilor,alteori ajung cu rezerve slabe,sau la risc la intrarea în iarnã,de aceea este indicat ca apicultorul la ultimul control sã analizeze foarte bine situația,fiecare decizie se reflectã în rezultatele care le vedem în primãvarã.

Closcutz

Ramele de 1/2 cu puiet le poți rezolva doar cu grație Haneman (sper că ești conștient că dc dai roiurilor mai multe rame cu puiet deodată faci o imensă greșeală). Ramele cu miere ori le extragi , ori le lași ca rezerve de hrană pe familii. Totuși eu mă întreb cum depozitați caturile cu rame de acum; fiind foarte cald riscul că sa fie atacate de găselnița este maxim!

MOTANUL

Citat din: NYK74 din Septembrie 03, 2018, 11:35:42 PM
Nu știu dacã îți va fi de folos.Eu procedez așa,aici pînã în max.10 august,indicat este șfîrșitul lui iulie se scot caturile.Reginele care ouã și în cat,(nu pun gratie Hanm,la început)le pun gratie Hanm.Asta deja în primãvarã  dupã ce am pus cat,la cele ce au urcat sus gratia Hnm și o mențin pînã iau catul.Apoi,cele care blocheazã cuibul,dupã scoaterea caturilor, le scot ramele pline de M,și fac rezerve,cele care au ocupat tot cuibul cu puiet,cînd dă frigul le completez cu rM din rezerve.Dacã am albinã cã nu încape în cele 10 rame Dadant,iernare pe 2 corpuri automat.Caturile se scot la acea datã aici din cel puțin 2 motive,pentru a le lãsa timp sã si facã rezerve hranã,pentru tratamentele anti varooua.
Dupã cum știm,nu toți anii sunt la fel,uneori au cules puternic și după scoaterea caturilor,urmare blocarea cuiburilor,alteori ajung cu rezerve slabe,sau la risc la intrarea în iarnã,de aceea este indicat ca apicultorul la ultimul control sã analizeze foarte bine situația,fiecare decizie se reflectã în rezultatele care le vedem în primãvarã.

E foarte de folos - doar ca trebuia sa incep acum 21 de zile cu gratiile hanm. Nu exista solutie sa le oblig sa traga mierea din catul de 1/2 in cuib? Daca descapacesc cate 2 rame seara si le scot pana termin cele 10 rame care ar fi riscul?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: Closcutz din Septembrie 04, 2018, 12:06:56 AM
Totuși eu mă întreb cum depozitați caturile cu rame de acum; fiind foarte cald riscul că sa fie atacate de găselnița este maxim!

Beci cu maxim 10 grade - fara niciun tratament. Zero gaselnita anul viitor. (le las pana in Mai sau cand am nevoie de ele).
Gaselnita are nevoie de 17 grade ca sa se dezvolte. Daca le las in caldura se fac praf in 2 saptamani.
Sub 17 grade nu se intampla nimic.

De asta vreau sa ma misc repede cu ele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0