Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

D L  Sefan1 multumim si pt informatia referiror la narcisa galbena ,sa aveti sanatate  si  %%-.

MOTANUL

Apiluk este declarat castigator.

Ca si un comentariu personal este un castigator trist. Anul trecut in 4-5 zile luau turta proteica (1/3 sau chiar jumatate de kilogram) 
Anul asta a fost nevoie de 1 luna sa consuma o banda de 3 cm.

In 5-6 zile estimez ca salcia incepe sa dea polen asa ca raman cu turtele prin casa.

Pentru mine a fost iarna cu cea mai mare mortalitate. Sunt aproape de 30%.
Am intrat cu f. multe familii slabe si au fost si prost pregatite in toamna (prea multe rame - nu am avut unde sa le pun).

In poza e singura familie pe 3 rame care a trecut iarna. Nu intamplator a trecut iarna (fiind in toamna foarte slaba am pregatit-o mai bine - ramele aveau mancare, erau bine ocupate, a avut si polistiren din toamna).
Acum are puiet inclusiv pe fata catre diagfragma.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In stupina a inceput culesul (as putea sa scot si gratiile)

Acum au inflorit salciile (si in stupina si in jur), pomii fructiferi (doar la vecinii cu 300-400m mai spre oras - in stupina inca nu). Dar la vecini sunt pomi suficienti.

In parc (Bucuresti) a inflorit si Artarul (in fiecare an infloreste la putin timp dupa salcie). Salcia din parc a inflorit de vreo 2 saptamani.

:paște:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Pentru mine a fost iarna cu cea mai mare mortalitate. Sunt aproape de 30%.
Sincer,  nu inteleg motivele pentru care sa ai o mortalitate atat de mare! Ai stupina langa strada si sunt deranjate in timpul iernii? Oricat de mici am avut roiurile, cu o turta in cap pusa prin februarie au iesit la liman. S-au obturat urdinisurile si s-au sufocat sau care este cauza unei mortalitati atat de mari? Aveau populatie suficienta si tot au dat coltul? Au avut tratamentele facute in toamna?
O primavara frumoasa si productiva. Vine puternic salcamul, sa speram ca va fi si floare la el!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Cauzele pricipale ar fi urmatoarele
1. Putine rame intrate in toamna (3) - astia au avut mortalitate poate chiar peste 30% - nu familiile puternice
2. Lasate labartate pe multe rame 5-6 rame desi aveau 3 rame full.
3. Mana culeasa in toamna de la momentul in care nu m-am mai uitat in stupi (care a dus la diaree in primavara).

Au avut tratamente pentru varroa si nosema (chiar 3-4 portii cu protofil in toamna).

Am numarat abia ieri stupii si nu e chiar asa rau (mortalitatea e sub 20% dupa unificari per total). Acum toti stupii ramasi au matci si oua.

Au inflorit multi pomi inclusiv in curte
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am doar 30 de zile de cand am strans bine cuiburile si deja au inceput matcile sa oua pe 75-80% din suprafata ramei.
De urgenta trebuie sa mai bag rame - in imagine e o familie pe 4 rame; toate ouate ca in imagine mai putin fata dinspre hranitor.

Familiile mai mari au alte probleme - au blocat ramele marginase cu nectar /pastura. Cand zic blocate nu mai este niciun fagure gol (au 3-3,5 kg). Cred ca in ultima saptamana au facut isprava asta ca in rest nu au prea avut ce sa culeaga.
Oricum si la astea tot rame trebuie sa bag ca miere nu pot sa extrag (e necapacita 80%).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Decat rame gata cladite,  mai bine rame cu foita si daca e loc se poate pune si cate o rama claditore la cele mai tari. Acum e momentul de a avea niste rame noi. Rama pentru cladit se pune intre cuib si rama cu miere de la margine. La fel si rama claditoare la marginea cealalta.

MOTANUL

#1357
Multumesc pentru sfat.
Am rame cumparate cu tot cu sarme si FA de anul trecut - nu ar fi o problema sa le dau (vreo 60 am sigur).

Problema este alta:  tin afara 220 de rame de asta toamna (crescute si cam jumatate si cu miere) si inca cel putin 60 scoase in primavara (de 1 luna aproximativ). La cele 60 tocmai am facut tratament cu acid acetic glacial sa le sterilizez (sa nu mai fie nosema sau gaselnita). Vreu sa le pun in stupi dupa sterilizare sa am loc sa le pun si pe cele de asta-toamna. Tratament nu pot sa fac decat in cutiile astea speciale (au fund plin spredeosebire de restul cutiilor mele).


Pe langa cele ~280 de rame crescute de afara (tinute pe langa stupina) mai am si rame undeva la rece in beci (vreo 300 / caturile 1/2 dar si rame intregi). Cu astea nu am nicio grija - anul trecut le-am lasat pana in iulie si nu am gasit strop de gaselnita sau alte probleme la ele ca stau la 5 grade.

Adica am ajuns in situatia paradoxala de a avea mai multe rame afara decat in stupi (dublul la o prima vedere)..
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Mi-am propus sa fac urmatoarele cu ramele tinute afara peste iarna:
Asa cum ma asteptam la cateva din ele deja sunt primele semne de gaselnita (deocamdata 3-4 celule - dar daca mai stau mult afara pe caldura asta o sa se inmulteasca).
- ramele cu albine moarte - aruncate (idem cele cu puiet capacit). De reformare putin probabil sa am timp
- ramele cu pete de diaree (daca nu sunt vechi - sterilizate si reutilizate). Cele care sunt si vechi - aruncate
- ramele fara nicio problema - reutilizate ca atare

Problema cea mai mare ar fi cu ramele cu miere capacita de mana. Din ce am citit daca le dai toamna rame cu miere de mana vei avea primavara 90% nosema. (lucru pe care nu pot decat sa-l confirm). Ba chiar familiile mai dibace au scos mierea buna si au ocolit mierea de mana (care a ramas acum pe rama).

De la cat la suta miere de mana devin neutilizabile? Unele au 10%, altele30% - unele au si 50%.

Sa le arunc, sa extrag mierea, sa le descapacesc si sa le pun in familii??  :welcome:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Erai, nu stiu daca mai esti, unul din stuparii care stimula foarte mult familiile. Probabil si ai perioade cu lipsa de cules, cand albinele mananca din rezerve. Atunci poti sa le dai acei faguri sa consume mierea de mana, care pe vara nu are efecte rele. Sau poti sa le dai la noii roi. Daca pana atunci observi atac de molii fie ii tratezi (de ex cu acid acetic glacial) fie ii pui dupa diafragma la unele familii daca ai loc sau in caturi duble deasupra unor familii, cu accesul albinelor la ei. Grija sa nu fie transferata in faguri pe care o sa ii folosesti pentru iernare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Multumesc pentru ajutor!

NU am avut timp sa lucrez la stupi doar sa ma uit - am deschis 2 stupi - si am constatat ca trebuia sa le bag foita la crescut - au crescut ele singure sub hranitor in lipsa interventiei mele).

Vad ca urmeaza o perioada cu nor si vant asa ca o sa le bag rame cu miere descapacita. (fie ca e blocat cuibul cu nectar fie ouat - tot aici ajung). Descapacesc ramele din depozit si le pun. Cand termin cu astea trec la FA.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  In perioada infloririi pomilor se cresc cei mai frumosi faguri. Daca stupii devin prea puternici incep sa isi faca ganduri de 'nunta' si atunci mai strica fagurii cu celule de trantori. Daca ai cules de rapita iarasi e o perioada foarte favorabila de crescut f. a.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am trecut azi prin vreo 30 de stupi. Cei care nu au avut nosema deloc aveau puiet si pe fata dinspre diafragma (nu vreau sa zic vorbe mari - dar cred ca fara nicio exceptie. Recordul a fost sa pun 3 rame la o familie de 7 rame. In rest 1-2 rame doar.

Cei pe care scria nosema (am facut bine ca am scris mare ca acum nu mai sunt semne de boala) nu aveau ocupata 100% rama dinspre diafragma cu albine asa ca am decis sa nu le bag rame in plus.
Adica e primul an in care vad cat de prost se misca o familie care a avut nosema in primavara comparativ cu restul.

Ce sa fac sa scap de nosema? (acum nu mai au pete deloc - dar nici nu se dezvolta cum trebuie).
Deja au 3 doze cu protofil si apicomplex + stropite cu nosestat. Adica de murit nu au murit - dar nici nu se dezvolta corespunzator.

In mai-iunie trebuie sa le schimb matcile; Pana atunci ce mai pot sa fac? Ma gandeam sa fac niste analize la faguri si la albine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Aprilie 17, 2018, 01:45:21 AM
  Erai, nu stiu daca mai esti, unul din stuparii care stimula foarte mult familiile.

Anul asta le-am dat sirop chior la toate familiile de vreo 2 ori (deci 400 ml total) si suplimentar la cele cu nosema de inca 3 ori sirop cu protofil si apicomplex + nosestat. Stau si acum in sufragerie cu turtele de Apiluk ca nu am avut timp sa le administrez. (am testat doar 2 turte diferite puse in 4 stupi sa vad ce turta proteica prefera).

Am observat ca au polen in exces asa ca nici nu le mai duc turtele proteice (pentru ca fata de alti ani - anul asta au adus mult polen si consider ca doar le incurc cu turtele proteice).

Considerati ca am stimulat foarte mult familiile? Ca in primavara asta chiar nu am facut decat minimul obligatoriu.
Ba chiar nu am dat turte proteice deloc (exceptie cei 4 stupi de test).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Esti sigur ca e vorba de nosemoza? Parca ziceai ceva de miere de mana. Daca e din cauza mierii de mana isi vor reveni singure. Daca au avut diaree e normal sa se dezvolte mai greu deoarece foarte mare parte dintre albine au murit deja si cele care mai sunt sunt afectate, asa ca nu prea exista doici care sa creasca puietul. Acum trebuie sa cureti orice pata de diaree si sa lasi in stupi numai ramele bine acoperite de albine. Despre nosemoza nu stiu ce sa spun deoarece nu m-am confruntat cu aceasta boala.