Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#1305
Am trecut in urma cu 2 saptamani prin stupi si toti erau prezenti.
Ca si probleme un stup are diaree si altul s-a depopulat ca a ramas fara hrana (de la 5 rame a ajuns la 1).
Am pus hrana si intentionez sa mai duc si in WE ca se anunta vreme buna.

Am pregatit azi turte cu miere poliflora, Apifonda - am mai facut podisoare care o sa tina o viata (50x50 + OSB de 10mm) am facut si rame ca aveam unele cumparate de vreo 2 ani (anul asta nu am mai avut timp sa fac - am cumparat gata facute cu sarme cu tot).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1306
Eu consider ca e bine sa scriem si cand facem greseli.

Iarna asta cred ca o sa am cea mai mare mortalitate de pana acum - nu s-a terminat iarna si cred ca am mortalitate de aproape 10%.

Ca si motive principale:
- vreo 70 de familii aveau 5 rame in august (si au iernat cam pe 3 intervale).
- vreo 5 au iernat sub 3 intervale (1-2)
- octombrie noiembrie decembrie si prima jumatate a lui ianuarie anormal de cald au consumat anormal de multa hrana (au facut puiet inclusiv roi cu 2 intervale cu albine). Asta se traduce prin faptul ca azi am gasit moarta de foame o familie care in octombrie 2017 avea multa hrana (eu notez multa hrana doar daca au toate ramele macar 3 sferturi de rama 1/1 cu miere capacita).
- lipsa de timp sa le strang si sa le pregatesc cum trebuie (vremea a fost calda - dar nu atat de calda sa ma uit in cuib).

Singura familie care a rezistat pe 2 intervale e dintr-o matca de-a mea recordista (nu a avut nosema 3 ani la rand si la toate fumigatiile facute de-a lungul timpului a avut  un minim de paraziti cazuti). Dar recunosc cinstit ca e o idee proasta la modul general sa iernezi cu familii asa mici si ca asta e exceptia. Nici nu s-a atins de pungile puse in decembrie - apifonda am pus-o abia astazi (apifonda e pusa inainte sa fac poza si venisera 4-5 albine la ea).
Desi a fost roi facut cu rame albe a rezistat pana acum (nu e nicio pata pe speteaza de diaree). Credeti-ma pe cuvant ca sunt 2 intervale acolo - o rama ar putea fi scoasa fara probleme ca nu are nicio albina pe ea.

Restul familiilor (cele cu minim 6 intervale au mers bine in general - singurul amendament este ca au consumat hrana multa comparativ cu anii trecuti).

La anul ne intoarcem la manual si incerc sa intru in iarna cu 6 intervale minim. (sa fie 9-10 rame full in iulie).
Tot daca ne uitam la manual o mortalitate de 30% e normala statistic. Doar ca la mine practic a fost pana acum sub 5%.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

va urmaresc postarile d voastra sa va traiasca fam albine chiar daca spuneti ca sunt slabute [si amplasare frumoasa ] dar cred ca nu a ti avut timp  ;;dupa parerea mea  cei slabi din toamna impacchetati pe mijlocul lazii [si chiar bagati cite doi ] si mi se pare ca a ti dat prea tirziu sirop ,va doresc o dezvoltare buna a fam albine [cu impachetaj mai  consistent deasupra si lateral cu aerisire corespunzatoare pt evitarea condensului ] sanatate d voastra si d lor  :bzz: %%-.

MOTANUL

Anul asta nu a prea fost condens deloc la mine (am scos capacele prin care se infiltra apa din toamna - am pus doar capace care sunt uscate la interior). In Bucuresti aproape ca nu a nins (nu a mai ajuns zapada la nivelul capacului ca anul trecut). Adica sunt uscate cutiile si afara si inauntru.

Am zis ca doar 70 sunt slabe - restul sunt cum trebuie (6-7 sau chiar mai multe intervale).

Eu am albine din 2014 (ca sa iau doar istoria recenta)
2014 nu am pierdut nici un stup (am cumparat 2 si am intrat in iarna cu 4) - mortalitate zero (tot 4 au fost si primavara). 2014-2015 a fost singurul an cu împachetare speciala (polistiren peste tot si o tabla mai mare sa nu ninga pe cutii).
2015 am iernat cu 50 de familii - mortalitate sub 2%
2016 am iernat cu 71 de familii - mortalitate sub 2%

2015 si 2016 nu am impachetat deloc si am tinut si suberul deschis partial - si am avut mortalitate mica. Diferenta a fost ca atunci daca am avut 3-4 familii mici. Restul erau medii sau mari.
Din ianuarie si in anii trecuti am inceput sa le ajut cu hrana; iar din februarie si cu turte proteice.

Si familia aia mica pe 2 intervale se vede din poze ca nu are impachetare speciala (4rame + diafragma + folie deasupra + podisor). Deasupra capac stas. Si vad ca nu are probleme. Ele de caldura au consumat multa hrana - impachetarea nu cred ca ajuta prea mult anul asta. Poate anul trecut cand 3 luni a fost f. frig. Atunci ar fi putut sa faca diferenta.

Nici una din familiile moarte nu mai avea hrana (goala complet toata rama pe care stateau). 2-3 pe langa ca nu mai aveau hrana aveau si pete de diaree (ma refer la cele care au murit).

Acum am inceput sa pun miere la pungi de 1 kg la familiile mai mari (chiar 2 pungi la cei mari), sirop si apifonda la cele mai mici.
In primavara vreau sa vand din ele sa pastrez un numar de care sa ma pot ocupa pe indelete. Am dat din ele si in 2017 dar vreau sa mai dau si in 2018 (nici nu pun anunt ca am multe comenzi deja date).

As vrea sa raman cu 30-50 de familii. Cam asta ar fi ce-mi propun.
In felul asta as avea timp de calitate chiar daca sacrific cantitatea.




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 27, 2018, 08:34:10 PM
...In primavara vreau sa vand din ele sa pastrez un numar de care sa ma pot ocupa pe indelete...In felul asta as avea timp de calitate chiar daca sacrific cantitatea.

Bravo !!! Bine gândit !!!
Spor la treabă !

stefan1

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 27, 2018, 08:34:10 PM
...
2015 am iernat cu 50 de familii - mortalitate sub 2%
...

  2% din 50 este 1.  Sub 2% cat o fi?


Nu te supara, imi aduc aminte de ce a scris Anton Pann.       
Un taran povestea:
  - Eu am oi si capre.
- Cate oi ai?
- Una.
-Dar capre?
- Capre mai putine.

  Sper ca nu te superi, a fost o gluma. Urmaresc postarile tale si imi plac rezultatele la care ai ajuns.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

 :D Eu am statuia lui Anton Pann pe strada de langa mine. (aveam ca era langa casa parintilor).

Au murit 2 familii din 71. Daca era 2 din 100 era exact 2%. Asa e 1,... nu am stat sa calculez. Mai bine scriam 2% ca tot aia era.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am vazut azi la supermarket lavanda officinalis. Stiu ca in Italia tufele de lavanda erau intens vizitate de albine. (evident si de multe alte insecte). Si am zis sa citesc un pic daca e o specie melifera sau nu.

Specia de la supermarket nu e cea mai melifera dintre ele - dar am gasit un articol din care rezulta ca ar fi foarte buna impotriva varroa. Un tratament natural cu zero contraindicatii si pentru albine si pentru miere ar fi f. bun pentru perioada iunie-iulie.

A mai incercat cineva? Stiu ca citisem pe forum la un moment dat de o solutie alternativa asemanatoare.
(cu plante indigene ca sa zic asa ca nu e neaparat sa fie lavanda.

https://journals.tubitak.gov.tr/veterinary/abstract.htm?id=12987

Eficienta la tratament este urmatoare (stup netratati versus stupi tratati cu diverse uleiuri esentiale din plante).
In the first autumn, the highest efficacy was detected in
Thymovar (79.4%) followed by
L. nobilis (76.7%),
L. officinalis (76.4%), and
F. vulgare (74.5%) essential oils.

In spring, the efficacy rates were
83.8% in L. officinalis,
81.8% in Thymovar,
78.8% in F. vulgare, and
70.8% in L. nobilis.

In the second autumn, the efficacy rates were
78.4% in Thymovar,
76.6% in L. officinalis,
71.9% in F. vulgare, and
65.2% in L. nobilis

E clar ca fata de un tratament cu varachet forte solutia asta e mai putin eficienta. Dar sa ai la sfarsit de Iulie sau august cu 60-70% mai putin varroa cu un tratament natural fara contraindicatii - ar merge incercat.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: MOTANUL din Februarie 04, 2018, 09:36:48 PM
...
E clar ca fata de un tratament cu varachet forte solutia asta e mai putin eficienta. Dar sa ai la sfarsit de Iulie sau august cu 60-70% mai putin varroa cu un tratament natural fara contraindicatii - ar merge incercat.

  Acele procente se refera la paduchii 'liberi', adica cei care nu-s in celule, pentru ca din cate stiu eu doar acidul formic afecteaza si varroa din celulele capacite. Deci e vorba de 80% din 15% paduchi liberi, adica cca 12%din totalul paduchilor din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Nici Varachetul Forte nu afecteaza paduchii din celulele capacite. Asta se dorea un tratament ajutator. (In nici un caz nu poate rivaliza cu acidul formic - care e cel mai bun din ce am citit).

Testarea s-a facut pe culegatoare (dar asta nu ar fi o problema ca albinele din celulele capacite ies la un moment dat). Si daca 70 din paraziti cad tot ar fi o treaba.

Partea prosta e ca e nevoie sa extragi uleiurile esentiale - se le combini cu alte uleiuri; sa faci preparate speciale. etc , etc
Se pun pe o banda gen Mavrirol si lucrurile continua...

Eu credeam ca pun niste frunze acolo si gata :) (am citit articolul intreg si m-am dezulmflat).

Mai bine incerc acidul formic si gata.

Familiile medii si puternice se prezinta bine. Mananca orice le pun instant (apifonda, miere, sirop)  daca au maxima de 8-10 grade.
Daca maxima e 2-3 grade mananca mai putin. (dureaza mai multe zile sa consume tot).
Destul de multi stupi au puiet (se vad deja albine juvenile daca te uiti atent pe speteaza - la unul singur m-am uitat si in cuib de control si am gasit puiet).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Eu recunosc ca nu am citit articolul si nu stiam ca e vorba de un tratament prin benzi impregnate. E clar ca asa efectele sunt mai prelungite. Problema este ca evaporarea nu va fi constanta si s-ar putea ca la inceput sa fie o supradozare iar pe urma sa fie o subdozare. Se mai pune problema daca mirosurile degajate in lada nu influenteaza activitatea albinelor. Se stie ca toata activitatea in stup este condusa prin zeci de feromoni, a caror percepere ar putea fi perturbata de emanatiile uleiurilor eterice. Am mai scris undeva ca parazitul traheal se poate trata cu bucatele de slanina puse peste rame, ca mirosul acesteia deruteaza parazitul traheal, care gaseste albinele proaspat eclozate, singurele la care orificiile de intrare in sistemul traheal le permite sa patrunda in corpul albinei. Parazitul recunoaste acele albine printr-un feromon secretat de albinele tinere, dar mirosul de slanina ii impiedica sa mai detecteze acel feromon, iar parazitii mor prin infometare, daca nu pot intra in sistemul traheal al albinelor. Dupa acelasi mecanism s-ar putea ca aceste uleiuri eterice sa perturbe insa si activitatea normala dintre albine, prin interferenta cu diferitii feromoni care le regleaza activitatea.

  Despre acidul formic, marea problema este dependenta puternica a evaporarii acestuia de temperatura. De obicei se recomanda sa se aplice toamna cand nu se mai prea depasesc temperaturi de 25oC. Am inteles ca sunt dozatoare mai complexe, dar nu stiu amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Ce parere aveti de Apiluk? A mai incercat cineva?

Apiluk P - Hrana proteica cu polen
http://www.apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/4

Eu am incercat acum 2 ani dulcofruct de care nu am fost multumit - anul trecut o turta foarte buna produsa in Romania care din pacate nu se mai produce (au spus ca s-au gasit chiar acum sa mute productia in alta hala si ca nu este disponibila in primavara asta).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gabiiasi

Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2018, 06:03:35 PM
Ce parere aveti de Apiluk? A mai incercat cineva?

Apiluk P - Hrana proteica cu polen
http://www.apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/4

Eu am incercat acum 2 ani dulcofruct de care nu am fost multumit - anul trecut o turta foarte buna produsa in Romania care din pacate nu se mai produce (au spus ca s-au gasit chiar acum sa mute productia in alta hala si ca nu este disponibila in primavara asta).
Ce va nemultumit la dulcofruct avand in vedere ca am achizitionat saptamana asta cateva turte de la ei ca sa stiu la ce sa ma astept.

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2018, 06:03:35 PM
Ce parere aveti de Apiluk? A mai incercat cineva?

Apiluk P - Hrana proteica cu polen
http://www.apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/4

O consumă dar nu cu mare plăcere...
N-aş recomanda.
Nici Dulcofruct-ul energetic nu au consumat-o decât foarte greu...
(experienţele sun din anii trecuţi)

PS: https://www.youtube.com/watch?v=ft6cG03es0A

gabiiasi

Deci din experienta sa nu o mai dau.